liva pastacılık fıstıklı kaymaklı şöbiyet, baklava çeşitleri

En Lezzetli Baklava Çeşitleri!

Her Ramazan olduğu gibi, bu Ramazan da geleneksel tatlılar hiç olmadığı kadar ilgi görüyor. Baklava ise, Ramazan sofralarının olmazsa olmazı, en çok tercih edilen geleneksel tatlılarından biridir. Baklavalar, her damak tadına uygun malzemelerle oldukça farklı şekillerde üretilmesiyle de tercih sebebi olmaktadır. Hamur veya kadayıftan yapılan, cevizli veya antep fıstıklı, kaymaklı veya kaymaksız, klasik veya ana malzemesinin farklı şekillerde hazırlanmasıyla elde edilmiş birçok baklava çeşidinden bahsetmek mümkün. Pastanemizde günlük taze malzemelerden üretilmiş, çıtır çıtır, lezzetli baklava çeşitlerine ulaşabilirsiniz. Her ne kadar hepsi birbirinden leziz olsa da aşağıda pastanemizin favorilerinden dokuz tanesini sıraladık.

Peki En Lezzetli Baklava Çeşitleri Hangileri?

liva pastacılık cevizli baklava, baklava çeşitleri

Cevizli Baklava

Baklava deyince çoğumuzun aklına cevizli baklava gelir. Cevizli baklava hem geleneksel şerbetli tatlılar içinde hem de diğer baklava çeşitleri içinde öne çıkan bir tatlıdır. Hatta cevizli baklavanın baklava çeşitlerinin yıldızı olduğunu söylersek abartmış olmayız. Cevizli baklava, klasik geleneksel baklava çeşitleri içinde fıstıklı baklava ile birlikte en çok tercih edilen baklava çeşitlerinden biridir. Bol cevizli, çıtır hamurlu ve bol şerbetli bir cevizli baklava, bir baklavadan alabileceğiniz tüm hazzı tadabilmeniz için idealdir.

liva pastacılık fıstıklı kaymaklı şöbiyet, baklava çeşitleri

Fıstıklı Kaymaklı Şöbiyet

Fıstıklı baklava çeşitlerinden en çok tercih edilenlerden biri de fıstıklı kaymaklı şöbiyettir. Kaymak ile servis edilen bu baklava çeşidinin, geleneksel tatlılar içinde ayrı bir yere sahip olduğunu söylemek yanlış olmaz. Kaymak ile sunulması, bu tatlıdan alacağınız lezzeti doruğa çıkaracaktır. O yüzden hafif olmasını tercih edenler dışında, kaymak ile yenilmesini öneriyoruz. Bol antep fıstıklı, bol kaymaklı ve bol şerbetli fıstıklı kaymaklı şöbiyet tatlısının en iyi haline pastanemizden ulaşabilirsiniz.

liva pastacılık cevizli muska, baklava çeşitleri

Cevizli Muska

Cevizli baklava çeşitlerinden öne çıkan bir diğer çeşit de cevizli muska tatlısıdır. Klasik baklava tariflerinde olduğu gibi hazırlanan bu baklava çeşidi, diğerlerinden şekli nedeniyle ayrılmaktadır. Adını şeklinin muskayı andırmasından alan bu baklava çeşidinin, cevizin en çok yakıştığı baklava çeşitlerinden biri olduğu söylenebilir. Maksimum damak zevki için, şerbetinin bol olmasına ve tüm baklava hamurunu ıslatmış olmasına özen gösterilmelidir. Bol cevizli, bol şerbetli, çıtır çıtır, leziz cevizli muska tatlıları, tatlı krizleri için birebir.

liva pastacılık dilber dudağı, baklava çeşitleri

Dilber Dudağı

Adını şeklinden alan bir diğer tatlıdır. Dilber dudağı tatlısı, en çok bilinen ve tercih edilen baklava çeşitlerinden biridir. Dilber dudağı hem cevizli hem fıstıklı olarak üretilen bir baklava çeşididir.  Ancak fıstıklı çeşidinin ayrı bir damak zevkine hitap ettiğini söylemek mümkün. Dilber dudağı tatlısı, fıstıklı baklava çeşitleri içinde en çok tercih edilen baklava çeşididir. Bol şerbete bulanmış çıtır hamurlu ve bol antep fıstıklı dilber dudağı tatlısına pastanemizden günlük ve taze olarak ulaşabilirsiniz.

liva pastacılık cevizli dürüm, baklava çeşitleri

Cevizli Dürüm

Şekliyle öne çıkan bir diğer baklava çeşidi ise cevizli dürüm tatlısıdır. Klasik geleneksel baklava tarifi ile yapılıp, şekli nedeni ile ayrılan bir başka baklava çeşididir. Baklava hamurunun şiş yardımı ile hafifçe büzülmesi ile yapılan bu baklava çeşidi, Ramazan sofralarının olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle bol şerbetli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Cevizli dürüm, günlük taze malzemelerin ve bol cevizin farkının hissedildiği bir tatlıdır.

liva pastacılık fıstıklı gurme, baklava çeşitleri

Fıstıklı Gurme

Hep şekliyle öne çıkan baklava çeşitlerinden bahsettik. Biraz da lezzetiyle öne çıkan baklava çeşitlerinden bahsedelim. Fıstıklı gurme, tam da geleneksel tat gurmelerine hitap eden bir lezzet. Fıstıklı gurmenin, fıstıklı baklava çeşitleri içinde en çok tercih edilen lezzetlerden biri olduğu söylenebilir. Fıstıklı gurme, kaliteli ve bol antep fıstığıyla gurme kelimesinin hakkını veriyor.

liva pastacılık fıstıklı sarma, baklava çeşitleri

Fıstık Sarma

Baklavada antep fıstığından yana olanlara özel bir lezzet: Fıstık sarma. Bol antep fıstığı tozu ile yapılan bu baklava çeşidi, son derece az malzeme içermesiyle de fıstık aromasını öne çıkarıyor. Antep fıstığından alabileceğiniz tüm hazzı, fıstıklı gurme tatlısı ile birlikte bu tatlıdan, fıstık sarmadan alabilirsiniz. Özellikle, şerbetli tatlılarda yoğun antep fıstığı tadı arayanlar için ideal bir baklava çeşididir. Antep fıstığının kaliteli ve taze olduğu ölçüde mükemmelliğe ulaştırdığı bu tatlıya pastanemizden ulaşabilirsiniz.

liva pastacılık bülbül yuvası, baklava çeşitleri

Bülbül Yuvası

Bülbül yuvası, damak tadına hitap ettiği gibi, kuşkusuz gözlere de hitap eden bir başka baklava çeşididir. Dilber dudağı tatlısı ile birlikte, en çok bilinen baklava çeşitlerinden biri olmasında şeklinin sunduğu görkemin etkisi büyüktür. Kenarları büzük ve ortası boş olan bülbül yuvasının boş kısmı, bol ceviz veya antep fıstığı ile süslenir. Antep fıstığı ile yapılmış bu baklava çeşidinin yerinin ayrı olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

liva pastacılık fıstıklı burma kadayıf, baklava çeşitleri

Fıstıklı Burma Kadayıf

Hep baklava hamuru ile yapılmış baklava çeşitlerinden bahsettik. O yüzden son favorimizi kadayıf ile yapılan baklava çeşidi olan fıstıklı burma kadayıfa ayırdık. Kadayıf severler ve baklavada antep fıstığını tercih edenleri ortak paydada buluşturan bu baklava çeşidi, son derece leziz bir tatlı. İçine bol antep fıstığı konulmuş kadayıfın börek gibi sarılmasıyla yapılan bu tatlı kesinlikle gurmelerin damak zevkine hitap ediyor. Bol antep fıstıklı ve çıtır kadayıflı fıstıklı burma kadayıflara her daim pastanemizden ulaşmanız mümkün.

Bir baklavaya asıl lezzetini veren, aşçısının sabrı ve kullanılan malzemenin kalitesidir. Baklavalar, titiz çalışma ve püf noktaları gerektirir. İyi bir baklava için çabanızı, sabrınızı ve zamanınızı vermelisiniz. Pastanemiz, geleneksel şerbetli tatlıların en çok tercih edilen çeşitlerinden biri olan baklavayı, son derece titiz aşçılarla son derece titiz çalışmalarla üretmektedir. Malzeme kalitesinin, üretilen ürünün kalitesi üzerinde son derece belirleyici olduğu düşünüldüğünde ürünlerimizin lezzeti hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Özellikle cevizli baklava, dilber dudağı, cevizli dürüm ve bülbül yuvası baklava çeşitlerimizi denemenizi öneriyoruz.

Önceki Makale Peynirli Tepsi Böreği Nasıl Yapılır? Püf Noktaları Nelerdir?