İçeriğe atla
Birbirinden İlginç Yaş Pasta Modelleri

Birbirinden İlginç Yaş Pasta Modelleri

Yaş pasta denildiğinde birçoğumuzun aklına; bol krema dolgulu, birkaç kat kek ile desteklenmiş, üzerinde tatlı süslemeleri olan, hadi tasarımı biraz farklı kılmak için şeker hamuru ile yapılan şekilli süslemeler gelir. Fakat ne yazık ki durum her zaman o kadar masum değil. Bazı yaş pasta modelleri o kadar ilginç tasarımlara sahip ki, pastayı yapan kişinin nasıl bir psikolojide olduğunu merak ediyor insan.  Yazımızın konusu olan birbirinden ilginç yaş pasta modellerine geçmeden önce, isterseniz önce yaş pastanın nasıl ortaya çıktığını öğrenelim;

tarihte yaş pasta

Pasta Mı Kek Mi?

Pasta yapımının tarihine bir göz atacak olursak, antik çağlara kadar uzayan bir geçmişe sahip olduğunu görüyoruz. Bugün yediğimiz pastalardan ve keklerden oldukça farklı olan yaş pastalar, görüntü itibari ile de benzerlik göstermiyor. Hatta yaş pasta etimolojik olarak bile farklılık gösteriyor. Söz gelimi bütün dünya “cake” yani kek olarak tanımlarken, Türklerde bu terim pasta olarak kullanılıyor. İşin ilginç yanı da bizim tatlı ve süslemeli kek olarak anlamlandırdığımız pasta kelimesi, birçok ülkede özellikle de İtalya’da makarna olarak biliniyor.

Yaş Pastanın Tarih içinde Değişimi

yaş pasta tarihi

Madde madde Göze gezdirelim yaş pastanın tarihine;

  • Unun hamura dönüştürülmesi ile ortaya çıkan ekmek, yaş pastanın da atası diyebiliriz. Antik çağlarda ilk izlerine rastlanan yaş pastanın, ekmeğin tatlandırılması ve çeşitlendirilmesi sonucu ortaya çıktığı biliniyor.

antik çağ yaş pasta modelleri

  • En büyük dönüşümü ise pasta dolgusu için kullanılan kremanın kremşanti olarak kullanılması ile olmuş. Bu olay da 18. Yüzyılda Fransa’da gerçekleşiyor. Amerika’nın keşfinden sonra tüm Avrupa kakao ve şeker bolluğuna ulaşmış. Özellikle Fransa’da bulunan zengin aileler, aşçılarına özel tatlı yaptırmışlar. Bu durum da 1270 yılında yine Fransa’da Pastacılar Birliği’nin kurulmasını sağlamış.

 yaş pasta modelleri tarihi

  • 19.Yüzyılda ise teknolojik gelişmelerin de artışı ile pasta yapma konusunda özel aparatlar ve malzemeler geliştirilmiş. Pastacılığın Başkenti olarak anılan Fransa, bu dönemde Avrupa tarafından da otorite kabul edilmiş.

 yaş pasta modelleri ve tarihte yaş pasta

  • 20.Yüzyılda makineleşmenin de etkisi ile pastalarda sunumlar geliştirilmiş. Tatlı konusunda otorite kabul edilen Fransa’da pastacılık önemli meslek gruplarından sayılmaya başlamış. Pasta ustaları da adeta birer sanatçı gibi yaklaşarak yaş pasta modelleri geliştirmeye başlamışlar.20. yüzyılda yaş pasta modelleri

Ağzımızın suyunu akıtacak kadar güzel görünüme sahip yaş pasta modelleri bu şekilde ortaya çıkmış. Günümüzde birçok pastane, yaş pasta modellerini kendilerine özgü şekilde sunmaya özen göstererek bu geleneği devam ettiriyor. Fakat başta da belirttiğimiz bir şey var ki, yaş pasta modellerinde yaratıcı olma konusu bazen fazla abartılabiliyor. Zira az sonra sizler için derlediğimiz birbirinden ilginç yaş pasta modellerine bakarken, belki sinirden belki de gülmekten gözyaşlarınızı tutamayacaksınız.

İşte Birer Tasarım Harikası(!) Birbirinden İlginç Yaş Pasta Modelleri

Bira Sevenlere Özel

yaş pasta modelleriBira sevenlerin ilgisini çekebilecek bir yaş pasta modelini inceliyoruz. Evet, görünüm tamamen bira şişesi ve buz kovası şeklinde, fakat bu bir yaş pasta. Gayet dilimlere ayırıp afiyetle yiyebiliyorsunuz.

Çamurun İçindeki Domuzcuklar

yaş pasta modelleri 2

İleride göreceğiniz örneklere göre biraz daha sevimli bir yaş pasta modeli. En azından çikolata çikolata olduğunu biliyor. Etrafında sıralanmış çikolatalardan başlayarak tatlı tatlı yiyebilirsiniz.

Fotoğrafçılık Kulübü Açılış Günü Özel Pastası

yaş pasta modelleri 3

Viral reklam olabilir bilemiyoruz, fakat bir yaş pasta modeli için oldukça ilginç bir seçim olduğunu belirtmeliyiz.

Fırında Tavuk

yaş pasta modelleri 4

yas-pasta-modelleri-5

Gerçek bir tavuk içerisine yaş pasta doldurulsaydı daha ilginç olurdu sanki. Yine de ilginç yaş pasta modelleri seçmelerinde açık ara ile derece alabilecek bir tasarım.

Bir Yılan Gördüm Sanki

yaş pasta modelleri

yas-pasta-modelleri-2

Ben yaş pastanın her halini her çeşidini yerim diyenleri tekrar görebilir miyiz? Eve sıradaki ilginç yaş pasta modelimiz, biraz mide bulandırıcı bir görüntüye sahip. Hayvanları seviyoruz ama kendi ortamlarında ve kendi formlarında.

Sahne Dekoru Değil Bildiğiniz Yaş Pasta

yaş pasta modelleri 6Film setinde ekibi motive etmek için mi? Deniz canlılarını korumak için farkındalık mı? Biz nedenini bulamadık. Bir ahtapot yaş pasta modelini geride bırakarak sıradaki ilginç pastamıza geçiyoruz.

James Bond Hayranı Gelin ve Damat

yaş pasta modelleri 7

Temalı düğünlerden sonra temalı yaş pastaların revaçta olduğu bir dönemdeyiz. Fakat yine de bu yaş pasta modelinde olduğu gibi tüm filmi özetlemeye gerek yok sanırım. Pastanın her katında ayrı bir sahnenin canlandığı pastamızda ölüler de var yaralılar da. Gelin ve damada mutluluklar dileyerek sıradaki ilginç pastamıza geçiyoruz.

Doğadan Gelen Lezzet?

yaş pasta modelleri 8

Doğa aşığı insanlar, insanlarımız. Bahçelerden gelen tazeliği tatlılarınıza da ekliyoruz. Ürünlerimiz %100 doğal malzemelerden, hatta o kadar doğal ki taşını çöpünü bile ayırmadık. Eminiz çok lezzetlidir fakat tasarım konusunda bu kadar uğraşmak yerine malzemeyi bol koysalar daha iyi olurmuş diye düşünüyoruz.

Birbirinden ilginç ve yaratıcı yaş pasta modellerini yer yer fenalıklar geçirerek yer yer de anlamsız bakışlarla inceledik. Yaş pasta modelinde geleneksel olsun benim olsun diyenlerdenseniz, size özel tam da istediğiniz tasarımda yaş pastaları hazırlayan birileri var. Liva Pastacılık, yılların tecrübesi ve geleneksel ağız tadımıza uygun tatlı mı tatlı pastaları sizler için hazırlıyor. Dilerseniz kendi tasarımınızı kendiniz hazırlayarak, online pasta tasarımı üzerinden Liva Pastacılık’a gönderebilirsiniz. Dilerseniz de özel tasarım pastalar değil her çeşit yaş pasta türünü de sipariş verebilirsiniz. Geleneksel tatları farklı sunumlarla birleştiren Liva Pastacılık, herkesin dilediği lezzeti bulabileceği bir yer. Kalitesini ve yılların tecrübesini usta ellerle sizlere hazırlayan Liva Pastacılık, 7’den 70’e herkesin dama zevkine uygunluğu ile de övgünüzü kazanacak bir pastacı.

Önceki Makale Doğum Günü Pastasına Neden Mum Dikiyoruz?