İçeriğe atla
Çeşitlerine Göre Cheesecake Kalori Değerleri

Çeşitlerine Göre Cheesecake Kalori Değerleri

Lezzeti ve görünümü ile iştah açtıran Cheesecake çeşitlerinin kalorisi hakkında neler biliyorsunuz? Yazımızda 1 dilim Cheesecake kaç kalori sorusundan hareketle farklı Cheesecake lezzetlerine uzanan kalori değerlerini sıralayacağız. Kalori değerlerine göre tercih edeceğiniz birbirinden lezzetli Cheesecake siparişi için Liva Pastacılık web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Cheesecake Besin Değerleri Nelerdir?

Tatlı krizlerine ilaç olan Cheesecake, sağlıklı içeriğe sahip olup olmadığıyla da merak edilir. Cheesecake kalori hesaplaması da bu  diyet yapıp sağlıklı beslenmek isteyenler tarafından yapılır. Öyleyse Cheesecake çeşitlerine göre kalori değerlerine geçmeden önce kalorinin esas kaynağı olan besin değerleri hakkında bilgi verelim. 

Her şeyden önce cheesecakenin ana malzemesi peynir ve şekerdir. Bundan dolayı bu lezzetli tatlıyı yerken porsiyon hesabı yapmanızı öneririz. Genellikle Cheesecake için kullanılan peynirler; krem, labne, ricotta ve lor peyniridir. Bu peynir çeşitleri, düşük yağ oranlarına göre kullanıldığında Cheesecakenin de daha sağlıklı olmasını destekler. Genel olarak ise bir dilim Cheesecake besin değerleri şu şekildedir: 

  • Yağ: 30 gram
  • Protein: 4,4 gram
  • Karbonhidrat: 25 gram
  • Sodyum: 165 mg
  • Potasyum: 72 mg
  • Kolesterol: 120 mg 

Buradan hareketle 1 dilim cheesecake kaç kalori sorusunun cevabı da 270 kalori ve üzeridir. Tabii ki Cheesecakede kullanılan malzemelere ve miktarlarına göre kalori değeri de farklılaşır. 

Şerbetli tatlılara göre daha az kalori içeren Cheesecake, yağı azaltılmış peynir ve az şeker ile tüketildiğinde rahatlıkla yiyebileceğiniz bir tatlıdır. Üstelik Cheesecake besin içeriğinde; mikro besin kategorisindeki c vitamini, a vitamini ve kalsiyum da bulunur. Bununla birlikte klasik bir cheesecakenin diyet listesinde yeri olmadığını da rahatlıkla söyleyebiliriz. Genellikle 250 kaloriyi geçen bir dilim cheesecakeyi öğle saatlerinde yemenizi tavsiye ederiz. Böylelikle gün içinde aldığınız kaloriyi de yakma fırsatınız olur. Şimdi cheesecake çeşitlerine göre değişen kalori değerleri hakkında bilgilere geçelim. 

Limonlu Cheesecake Kalorisi Ne Kadar?

Limonlu cheesecake, limon katkısı ile beraber klasik cheesecake besin değerlerini içerir. Limonlu cheesecakede kullanılan labne peyniri, tereyağ, limon sosu, toz şeker ve nişasta katkıları bu tatlının da kalorisini epey artırır. Genel olarak bir dilim limonlu cheesecake kalorisi en az 300 kalori değerindedir. Malzemelerin fazla kullanılması durumunda bu değer 500 kaloriye kadar çıkar. Klasik cheesecakeden farklı olarak limonlu cheesecake için limon sosunu biraz daha artırmak gerekecektir. Bu da cheesecakenin daha tatlı ve ferah bir aroma kazanması demektir. Kalori açısından limonlu Cheesecake diğer Cheesecake çeşitlerine göre daha az kalori içerse de bu kalori değeri yakılmadığı sürece sizi kilo olarak dönmesi de sürpriz değil. 

 

Frambuazlı Cheesecake Kalorisi Ne Kadar?

Bir dilim frambuazlı cheesecake kaç kalori sorusunun cevabı da malzeme kullanımından geçer. Klasik cheesecake tarifine eklenen frambuaz veya ahududu sosu bu tatlıyı daha da enfes hâle getirirken kalorisini de artırır. Genel olarak frambuaz eklemesiyle süslenen bu cheesecake en az 300 kalori değerini içerir. Kullanılan malzemelere göre bir dilim frambuazlı cheesecake rahatlıkla 500 kaloriyi de geçer. Bu kadar fazla kalori değerini azaltmanın yolu ise şeker katkısını minimum seviyede tutmaktır. Sağlıklı frambuazlı bir cheesecake tarifi için pişmeyen

San Sebastian Cheesecake Kalorisi Ne Kadar?

San Sebastian Cheesecake, diğer cheesecake çeşitlerinden farklı olarak yumuşacık ve pürüzsüz peynir kremasıdır. Ayrıca San Sebastian cheesecake, yanık Cheesecake adlandırmasını da içererek oldukça yüksek ısıda pişirilen bir tatlıdır. Bu özelliği ile beraber San Sebastian cheesecake kremsi peynir eklenmesinden dolayı kalori hesabı yapanların pek de hoşuna gitmeyen bir kalori değeri içerir. Genel olarak San Sebastian Cheesecake kalorisi en az 270 kaloridir. Peynirin fazlaca eklenmesiyle 300 kalori değerini de yükselir. Görüldüğü üzere diğer Cheececake çeşitlerinin kalorisi gibi San Sebastian Cheesecakenin de kalorisi şeker ve peynir katkısından dolayı artar.

Balkabaklı Cheesecake Kalorisi Ne Kadardır?

Diğer Cheesecake çeşitlerine göre daha masum duran balkabaklı cheesecake, balkabağının kendi aromasından dolayı daha az şeker katkılıdır. Bununla beraber dışarıdan yiyeyeceğiniz bir dilim balkabaklı cheesecakenin de sağlıklı olduğunu söylemek de zordur. Eğer balkabaklı cheesecakeyi evde yapacaksanız daha az şeker ekleyerek balkabağının kendi lezzetini tatlıda deneyimleyebilirsiniz. Bir dilim balkabaklı cheesecakenin kalorisi ise en az 200 kalori değerindedir. Evde yapacağınız balkabaklı Cheesecake tarifi ile bu kalori değerinin altında enfes bir tatlı hazırlayabilirsiniz. 

 

Oreolu Cheesecake Kalorisi Ne Kadar?

Oreo lezzetini barındırmasıyla öne çıkan bu cheesecake tahmin edebileceğiniz gibi kalorisi yüksek tatlılardandır. Oreo katkısını barındıran bu cheesecake lezzetinin kalorisi ise en az 300 kaloridir. Evde yapılmayan bir dilim oreolu cheesecakenin de çok daha yüksek kalori değeri içerdiğini belirtelim. Bununla beraber evde kontrollü şekilde yapacağınız oreolu cheesecakenin şeker, yağ ve peynir miktarına dikkat ederek dengeli ve enfes bir tatlı hazırlayabilirsiniz. 

Sağlıklı Şekersiz Cheesecake Nasıl Yapılır?

Görüldüğü üzere kalorinin ana kaynağı olan şeker Cheesecakede de mevcuttur. Cheesecakede yer alan şeker oranı, en az 250 gramdır. Evde yapılan tariflerde ise 1.5 su bardağı kadar şeker kullanılır. Şeker, yağ ve peynir katkısını minimum seviyeye indirmek de mümkündür. Sağlıklı cheesecake dahilinde, yulaf unu kullanabilir veya şeker katkısız bir Cheesecake hazırlayabilirsiniz. 

Sağlıklı ve şekersiz az kalorili Cheesecake için labne peynir kullanabilirsiniz. Bu peynir çeşidine ek olarak şeker yerine muz, bal ve pekmez eklemeyi tercih edebilirsiniz. Yine yulaf kullanarak çok daha sağlıklı ve diyete uygun bir cheesecake hazırlayabilirsiniz. Ayrıca sıvı yağ yerine hindistan cevizi yağı kullanmanız yerinde olacaktır. Hindistan cevizi yağı hem şeker yerine geçmesi hem de tatlının asıl aromasını vermesi ile sıvı yağdan çok daha iyi bir tercih olacaktır. Aynı zamanda Cheesecakenin çok daha sağlıklı ve diyete uygun olması adına yulaftan yararlanabilirsiniz. 

Yulafı kullanmayı düşünürseniz 1.5 su bardağı miktarındaki yulafı haşlayarak hindistan cevizi yağı ve süt ile blenderdan geçirebilirsiniz. Yine sağlıklı ve pratik cheesecake tarifi dahilinde, yulaf içeren bisküvileri kullanarak fırınsız pişmeyen cheesecake hazırlayabilirsiniz. 

Kadife gibi dokusu ve lezzetiyle tatlı denince ilk arananlardan Cheesecake'in kalori değerleri bu şekildedir. Dengeli tüketildiği sürece cheesecake yerken pişman olmanıza gerek kalmayacaktır. Tatlı krizlerini son verecek enfes Cheesecake lezzeti için Liva Pastacılık kalitesini tercih edebilirsiniz. 

Önceki Makale Ustasından Bayatlamayan Pastane Poğaçası Tarifi ve Püf Noktaları Ustasından Bayatlamayan Pastane Poğaçası Tarifi ve Püf Noktaları
Sonraki Makale Kahvaltıların Yıldızı: Tam Kıvamında Krep Tarifi Tezgahın üzerinde çikolatalı krep ve yanında ceviz ve fındıklar