İçeriğe atla
Düğün Hazırlıkları Başlasın: 2018 Düğün Pastası Modelleri

Düğün Hazırlıkları Başlasın: 2018 Düğün Pastası Modelleri

Sevgililerin en önemli anlarına tanıklık ettiğimiz düğünler, birçok hazırlığı da bünyesinde barındırmaktadır. Rengarenk süslemeler, salon ayarlamalar, gelinlik, damatlık, düğün pastası derken yaşanan o telaş emin olun her şeye değer. Düğün hazırlıklarının en zevkli kısmı kuşkusuz düğün pastası seçimidir.

Bu pasta modellerini seçerken mutlaka birkaç hususa dikkat etmek gerekir. Bu hususlardan en önemlisi de ilk olarak davetli sayısını netleştirmektedir. Bu sayıyı netleştirmeden sipariş vermek, düğün sırasında pasta yetersizliği gibi sıkıntılara yol açabilir.

Kişi sayısı belirlendikten sonra da sıra pasta boyutuna gelir. Bu adımdan sonrası ise emin olun çok daha eğlencelidir. Eğer düğününüz büyük olacaksa, 3-4 katlı düğün pastası modellerine ihtiyaç duyacaksınız. Fakat küçük çaplı bir davet düzenlemeyi düşünüyorsanız, büyük bir pasta alarak bütçenizi zorlamanıza da gerek yok. Bunun yerine düğün sırasında maket pasta ile de kutlama yapabilir. Daha sonra ziyaretçilerinize pasta dağıtabilirsiniz.

İkinci olarak da konsepte göre düğün pastası nasıl seçilir konusundan bahsetmemiz gerekmektedir. Birçok farklı düğün pastası modeli olduğu için seçim yaparken kafanızın karışması doğal olacaktır. Çünkü ciddi anlamda renkli bir dünya sizi bekliyor ve neredeyse tüm pastalar harika.

Hepsini isteyecek ama yalnızca birini seçebileceksiniz. Bu nedenle kararınızı da iyi düşünmeden vermemeniz gerekiyor. Bu seçenekler içerisinden en doğrusunu seçebilmek için öncelikle düğün konseptinizi belirlemeniz mühim. Daha sonra pasta seçimine geçebilirsiniz.

Ama dikkatli olun pasta seçiminin son güne bırakmayın çünkü aceleyle kötü bir pasta seçimi yaparsanız pişman olursunuz. Örneğin Klasik katlı pastalardan seçim yaptınız… Sizce bu pastanın üzerine düğününüzün konseptine uyan bir şeyler yerleştirmeniz güzel olmaz mı? Diyelim ki düğününüzde ağırlıklı renk altın sarısı, o halde pastanızda da altın sarısı detayların olması şıklığınızı kesinlikle tamamlayacaktır.

Bir önerimiz daha var. Düğününüzü ilkbahar ya da sonbahar konseptleriyle hazırladıysanız buna göre seçimler de yapabilirsiniz. Örneğin sonbaharı konsept olarak belirlediyseniz düğün pastası modelinizin üzerinde sararmış ufak tefek yapraklar güzel duracaktır. Pastanızın üzerini rengarenk çiçekler, fiyonklar, gelin ve damat figürleri de eklemeniz mümkün tabi ki.

Şimdi gelelim 2018 yılının düğün pastası trendlerine. Bu sene hangi pasta modelleri vitrinleri süsleyecek? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Dantelli Düğün Pastası

Eğer düğününüzü “Vintage” bir tarzda dekore ettiyseniz, dantelli bir düğün pastası harika bir görünüm sergileyecektir. Pastanın üzerinde yer alacak dantel detayları ile ziyaretçilerinizi de büyüleyeceğinize eminiz. Bu şekilde konsepte de uyum sağlamış olacaksınız. 

Tersine Katlı Düğün Pastası

Genellikle katlı düğün pastaları büyükten küçüğe bir şekilde yukarı doğru sıralanır değil mi? İşte bu pasta çeşidinde durum tam tersi. Birbirinden bağımsız pasta parçalarının yarattığı farklılık ciddi anlamda anti simetrik bir güzelliği sizlere sunuyor.

Eminiz bu pasta modeli ile fark yaratacak ve tüm ziyaretçilerinizi de büyüleme imkanını elde edeceksiniz. Eğer ilginç ve sıradan olmayan modelli bir düğün pastası istiyorsanız bunu mutlaka incelemelisiniz.

 

ters düğün pastası

Gül Detaylı Düğün Pastası

Çiçekleri çok seviyorsanız ve gül vazgeçilmeziniz ise gül detaylı ufak bir düğün pastası sizi kesinlikle mutlu edecektir. Beyaz bir pastanın üzerinde bulunan gülleri bir hayal etsenize. Ne kadar hoş değil mi? Bunun yanı sıra bu pastanın çevresine eklenecek inciler de güzelliğine güzellik katacaktır. Eğer minimal ve şık bir konseptiniz varsa, gül detaylı düğün pastası uyum sağlayacaktır.

gül süslemeli pasta

Kraliçe Düğün Pastası

Kraliyet ailesine layık bir düğün mü yapacaksınız? Katılımcı sayınız çok mu yüksek? O halde bu pasta kesinlikle tam size göre. Görkemli ve oldukça büyük olan kraliçe düğün pastası sayesinde misafirlerin hem karnını hem de gözünü doyurabileceksiniz.

Üzerine dilediğiniz gibi süsleme yaptırabileceğiniz şekilde geniş ve büyük olan pastaya genellikle inci taneleri detayları çok yakışıyor. Bunun yanı sıra pastanın en üst kısmına da taç süslemesi de koydurabilirsiniz.

büyük kraliçe düğün pastası

Sevimli Düğün Pastası

Şaşalı şeyleri sevmiyor ve minimal, sevimli bir düğün pastası istiyorsanız, figürlü pastalar ilginizi çekebilir. Hamurdan yapılan gelin ve damadın tatlı mı tatlı bir figürü işinizi görecektir. Ek olarak pastaya ufak ufak kalplerden minik bir yol da yapabilir, en üst kısmını da dilediğiniz bir şekille süsleyebilirsiniz. Bu pasta modeli en sık tercih edilen düğün pastası modelleri arasında yer alıyor. Eğer fiyatta da çok açılmak istemiyorsanız tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

 

gelin ve damat figürlü düğün pastası

Katlı Düğün Pastası

En çok tercih edilen pasta modellerinden birisi daha. Genellikle üst kısımda bir gelin damat figürü yer alır, alt katlar ise çiçeklerle süslenir. Bu pasta modeline ek olarak inci detayları da eklenebilmektedir. Misafirlerin sayısına göre kat sayısı artırılabilir ya  da azaltılabilir.

Ortalama bir düğün için geniş ve 3-4 katlı bir pasta genellikle yeterli olmaktadır. Siz yine de seçiminizi yaparken mutlaka pastayı yaptıracağınız yere misafir sayınızı net bir şekilde verin. Aksi takdirde düğün sırasında pasta yetersizliği sorunu yaşayabilirsiniz. Bu detayı kesinlikle unutmayın.

katlı pasta

Minimal Düğün Pastası

İşte sıklıkla tercih edilen pasta modellerinden birisi daha. Genellikle küçük çapta düzenlenecek olan düğün davetlerinde kullanılan minimal düğün pastası hem sade hem de gösterişsiz olmasıyla dikkat çekiyor.

Aslında minimallik de günümüzde bir noktada gösterişi sağlayabiliyor. Çünkü sade tasarımlar göz yormadığı için insanların daha çok hoşuna gidiyor. Eğer sizler de sadeliği seviyorsanız minimal pasta çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Baş Harfli Düğün Pastası

Yine 2018 yılının en sık tercih edilen pastalarından birisi. Pastacılar şimdiden bu çeşit için sipariş almaya başladı. 3-4 katlı büyük bir düğün pastası üzerine en az pastanın yarısı kadar büyüklükte gelin ve damadın baş harfleri şeker formatında hazırlanarak yerleştiriliyor. Baş harflerin renkleri ise düğün konseptinin ana renklerine göre tercih ediliyor.

baş harfli pasta

Cupcake Düğün Pastası

Ülkemizde çok tercih edilmese de yine de bazı marjinal çiftler bu pasta çeşidine yöneliyor. Ücret itibariyle de genel pasta çeşitlerinden daha pahalı olan cupcake pastası ile, misafirlerinizin ağzının tadını yerine getirebileceğinize kesinlikle şüphemiz yok. 

cupcakeler ile hazırlanmış düğün pastası

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?