İçeriğe atla
Baklavanın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Baklavanın İyisi Nasıl Anlaşılır?

Türk mutfağındaki tatlılar denildiğinde akla gelen ilk seçenek olan baklava en güzel ve en özel anlarımıza eşlik etmesi için tercih edilen ilk tatlılar arasında yer alıyor. Baklavanın anayurdu ülkemiz olsa da çoğu kişi iyi baklavanın nasıl anlaşılabileceği konusunda pek fazla bilgiye sahip değildir.

Ankara’nın en önde gelen pastaneleri arasında yer alan Liva Pastacılık olarak bu yazımızda baklavanın iyisi nasıl anlaşılır sorusunun cevabını vereceğiz. Ayrıca Baklava Nasıl Muhafaza Edilir? başlıklı içeriğimizi okuyarak baklavanın nasıl saklanması gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Leziz Baklavaların Özellikleri Nelerdir?

sütlü nuriye liva

Diğer tüm gıdalarda olduğu gibi baklavada da 5 duyu organı testini uygulayabiliriz.. Yani görme, dokunma, duyma, tat alma ve koku alma duyularımız sayesinde yemeklerin iyi ya da kötü olduğu hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Bir baklavanın lezzetli olup olmadığını da bu sayede rahatlıkla öğrenebiliriz.

İlk Olarak Rengine Dikkat Edin

fistikli şöbiyet liva

Bir baklavanın kaliteli olup olmadığını anlamanın ilk yolu rengini kontrol etmekten geçer. Tüm restoranlar ve pastaneler ürünlerinin en güzel fotoğrafını çekerek satmaya çalışsa da çoğu zaman ürünlerin lezzeti fotoğraf ile ters orantılı olmaktadır. İyi bir baklavanın en önemli özelliği renginin altın sarısı olmasıdır. Gerektiği şekilde kızardığının simgesi olan bu durum baklavanın kalitesi için ilk testten geçtiğini belirtir.

Güzel Kokması Gerektiğini Atlamayın

fıstıklı baklava liva

Baklava satın almadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta kokudur. Eğer satın almak istediğiniz baklava renk testini geçtiyse bir de koku testine sokun. En güçlü duyu organlarımızdan olan burun ile sinir sistemi arasında direkt bir bağlantı vardır. Lezzetli bir baklavadan terayağ kokusunun alınması gerekmektedir.

Çok iyi görüntüye sahip olan bazı lezzetler koku testinden geçemeyebilir. Siz de baklavayı almadan önce kokusunu kontrol edin ve gerçekten güzel bir kokusu olduğunu anladığınız zaman gönül rahatlığı ile satın alın.

İyi Baklavanın Görüntüsü İştah Kabartıcı Olur

cevizli baklava liva

Lezzetli baklavanın bir diğer özelliği görüntüsünün iştah açıcı olmasıdır. Diri bir görüntüye sahip olan lezzetli baklavalar duruşları ile kendini belli eder. Şerbetinin ve yufkasının kaliteli olduğunu belirten bu durum sayesinde baklavanın kaliteli olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Bu doğrultulara dikkat ederek baklava tercihinizi doğru şekilde yapmış olursunuz. 

Boğazda ve Midede Yanma Yapmaz

tepsi fıstıklı baklava liva

Baklavayı satın aldıktan sonra doğru tercihi yaptığınızdan emin olmak için tattığınızda boğazınızda yanma hissinin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. İyi bir baklava hem boğanızda hem de midenizde herhangi bir yanma hissi yaratmayarak vücudunuza herhangi bir zarar vermez.

Liva Pastacılık olarak hazırladığımız yazımızda baklavanın iyisi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtını verdik. Siz de listelediğimiz yollar sayesinde keyifli anlarınıza eşlik edecek olan en leziz baklavaları rahatlıkla seçebilirsiniz.

Liva Pastacılık web sitesi üzerinden vereceğiniz online baklava siparişi sayesinde baklavanın iyisini anlamak için uğraşmanıza gerek kalmaz. Liva’nın en taze ve leziz baklava çeşitleri sizlerin en doğru seçimi yapmasını sağlıyor. Soğuk baklavadan fıstıklı baklavaya, cevizli baklavadan kuru baklavaya farklı seçenekler ile Liva baklava ihtiyaçlarınız için her tadı sunuyor.

Liva online sipariş sistemi sayesinde vereceğiniz siparişleriniz Ankara içerisinde 45 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kapınıza kadar geliyor. Siz de tek tıkla oluşturabileceğiniz siparişlerinize oldukça kısa sürede sahip olabilir, bu enfes tadın keyfini çıkarabilirsiniz.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar