İçeriğe atla
Çikolata ve Kahvenin Lezzet Dolu Yolculuğu

Çikolata ve Kahvenin Lezzet Dolu Yolculuğu

Neredeyse bütün dünyada kabul görmüş olan çikolata ve kahve arasındaki benzersiz uyum için bu ikilinin bir araya gelişinin hikayesini bilmek ister misiniz? Kahvenin zindelik katan lezzetini çikolatanın mutluluk veren tadıyla buluşturarak kendine keyifli bir sunum yapmak isteyenlerin sayısı hiç de az değildir.

İnsanların bu konuda o derece bir ilgi ve talebi var ki dünyaca ünlü kahve ve çikolata firmaları bile birlikte çalışarak hangi kahvenin yanında nasıl bir çikolata yenmesi gerektiğiyle ilgili araştırma yapıyorlar. Sadece bu kombin için özel menüler hazırlayan kafeler, yapılan festivaller ve en iyi uyumu yakalamak için denenen tatlar…

Böylesi bir motivasyonu sağlayabilen bu uyumun nasıl ortaya çıktığını sizin için araştırdık. Kahvenizi ve çikolatanızı almadan başlamayın. Zira, okurken mutlaka canınız nefis bir Mocaco kahve ve çikolata isteyecektir.

Lezzetin Tarihinde Kilometre Taşları

Bütün dünyaya hitap edebilen damak tatları arasında kahve ve çikolata bugüne kadar keşfi yapılmış lezzetler söz konusu olduğunda listenin başlarında yer alıyordur. Hemen herkesin sevdiği ve keyifle tükettiği çikolatanın kahveyle birlikte oluşturduğu uyumdan bahsetmeden önce her ikisinin de ne kadar uzun yıllar öncesine dayandığına kısaca göz atalım istedik.

Doyumsuz Lezzetin Keşfi

Çikolata ve Kahvenin Lezzet Dolu Yolculuğu

4000 yıl önce kakaonun Honduraslı yerliler tarafından keşfedilmesiyle lezzetiyle herkesi büyüleyecek olan çikolatanın ortaya çıkması için ilk adım atılmıştı. Kakao çekirdeklerinden bir içecek üretmeyi başaran Honduraslılar için bu içecek “acı”ydı. Bugün bildiğimiz anlamdaki lezzetini bulması ve alışık olduğumuz kıvamına gelmesi için çok uzun yıllar geçmesi gerekti.

Buna rağmen kakaonun ünü o yıllarda bile çok çabuk yayıldı. Avrupa’ya elişinin ilk defa Colomb’un Amerika Kıtasını keşfinden dönüşü sırasında getirdiği kakao çekirdekleri sayesinde olduğu düşünülüyor. Kakaoyla tanışan Avrupa’da kakaoya şeker de katılıyor.

Bu haliyle, bizim de bugün bildiğimiz tadına kavuşmuş kakaonun yağının ayrılıp bu aromayla da yenilebilir çikolata ise ilk olarak 1847’de bir İngiliz çikolata şirketi olan J.S. Fry&Sons tarafından üretilmiştir.

Keyifli Anların Eşlikçisi Bir Buluş

Bundan 500 yıl kadar önce de kahve çekirdekleri de ilk olarak Habeşistan’da keçiler tarafından “keşfedildi”. Rivayet edilene göre, Habeşistan’da keçilerini otlatan çobanların bir meyve ağacından beslenen keçilerin davranışlarında gözlemledikleri değişim onları bu meyvenin ne olduğunu öğrenmeye itmiş.

Dervişleri olan Şazili’ye bildirilen bu durumun ardından Şazili de bu tuhaf meyveyi kanatıp suyunu içmiş ve kahvenin ilk keşfi de böylece gerçekleşmiş. Bugün bildiğimiz tadıyla birlikte kahve ve çikolata keyfini bize yaşatan kahvenin ilk ortaya çıkışı ise Yemen’de gerçekleşmiş bulunuyor.

Yemen’den sonra Mekke ve Mısır’a gelen kahvenin İstanbul’a gelişi ise bazı kaynaklara göre Kanuni Sultan Süleyman döneminde oluyor. İstanbul’a geldikten sonra başta İtalya olmak üzere diğer Avrupa ülkelerine de yayılan kahveyi ilk kez köpüklü süt ve şekerle tanıştıranlar ise Viyanalılar olmuş.

Vazgeçilmez Lezzetlerin Ahengi

Kakaonun keşfinden yüz yıllar sonra bulunmuş olsa da kahvenin tadının yerine oturması daha az zaman aldı. Bugün ise ikisinin eşsiz uyumundan hoşlanmayan neredeyse kimse yoktur. Kahve ve çikolata arasındaki uyumun tam olarak nasıl keşfedildiği bilinmiyor.

Ancak kahvenin yanında ikramda bulunulması geleneği Osmanlı’da mevcuttu. Zaten kahvenin de Osmanlı’dan bütün Avrupa’ya yayılmış olması kahvenin yanında tatlı bir ikramın yapılması fikrini de taşımış olabilir. Yeni lezzetlerin ve farklı arayışların tarihsel süreçte aynı dönemlere de denk geliyor olması ve bugün bilenen birçok büyük kahve ve çikolata üretici firmaların da aynı dönemlerde ortaya çıkması bu ikilinin uyumunun çabucak pekişmesinde katkıda bulunuyor.

Hatta bazı firmaların hem çikolata hem de kahve üretiyor olmaları da bu uyumun bir getirisi gibi görünüyor. Tarih boyunca bu iki lezzetin yan yana durduğunu görebilmiş olsak da son yıllarda çok daha yoğun bir ilgi görüyor.

Birbirlerine ‘Çok’ Yakışıyorlar

Son yıllarda amaç sadece kahve ve çikolatanın uyumunu yakalamak değil, kahve ve çikolata arasındaki en iyi uyumu yakalamak. Hangi çikolatanın hangi kahveyle daha iyi gideceği, aromalar arasında nasıl bir ahenk yakalanacağı, kahveden de çikolatadan da maksimum oranda tat alabilmenin yolları araştırılıp bulunuyor ve kahve ile çikolata seçimlerinde lezzet odaklı bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Sayıları giderek artan kahve dükkanları ve pastanelerin kahve konusunda genişleyen mönüleri ile kahve ve çikolatanın uyumlu dünyasından uzak kalmamak mümkün oluyor. Birçok farklı damak tadına hitap edecek içimdeki kahvelerden biri ile birlikte çeşit çeşit çikolatalardan birini seçerek kendinizi şımartabilirsiniz.

Kahve ve Çikolata İçin En İyi Uyum

kahve ve çikolata

Sadece içtiğiniz kahve ile ağzınızın tatlandırmak için çikolatayı tercih etmeye dayalı seçimler yapmayın. İkisinin arasındaki en iyi uyumu gözeterek yapacağınız tercihler hem kahveden hem de çikolatadan maksimum derecede tat almanızı sağlayacak. Bu konuda yapılmış olan araştırmalardan bulup çıkarılan sonuçlar sayesinde elde edeceğiniz tüyolar kahve ve çikolata keyfinizi en az iki kat arttıracak.

Kakao ve Şeker Oranına Önem Verin

Espresso gibi sert bir kahve içiyorsanız yanına tercih edeceğiniz çikolatadaki kakao oranının %70 ile %85 olmasıkahve ve çikolata arasındaki uyumu doruklara çıkaracaktır. Baskın tadı olan bir kahve ile yine baskın tatlarda olan bir çikolata tercih ettiğiniz için ikisinin lezzetini de aynı oranda kavramış olacaksınız ve bu mükemmel uyumun tam anlamıyla tadını çıkaracaksınız.

Bunun tam aksi olarak yüksek asitli ve acı kahvelerinizi tatlandırmak için daha yumuşak tatlarda çikolatalar da seçebilirsiniz. Kahvenizdeki acı tadı içine katacağınız şekerle değil de çikolatanın tadıyla dengelemek için yakalayabileceğiniz en iyi uyum acı ve sert bir kahveyle birlikte sütlü ya da beyaz çikolataları tercih etmek olacaktır.

Aromaların Uyumuna da Dikkat Edin

Binbir çeşit kahve ve binbir çeşit çikolata arasında kaybolmamak için damak zevkinize hitap eden lezzetler arasında en iyi uyumu yakalamaya özen gösterin. Eğer meyveli aromalar ilginizi çekiyorsa portakallı çikolatalarla sütlü kahvelerin uyumu sizin için en ideal seçenek olabilir.

Aynı şekilde çilek aromasını taşıyan bir çikolata ile latte’leri denemek aradığınız tadı bulmanızı sağlayabilir. Değişik tatların peşine düşenler içinse naneli bir çikolata ile filtre kahvenin uyumu büyüleyici olabilir.

Hem ferah hem de tatlı bir seçenek olan naneli çikolata sade ve aromasız filtre kahveyle birlikte gerçekten ilginç bir uyum oluşturuyor. Bunun yanı sıra, farklı lezzet arayışınızı bir adım öteye taşıyacaksınız acı biber aromalı çikolatalar ile espresso arasındaki uyumu da mutlaka denemelisiniz.

Yöresel Tatlar ve Klasik Bir Uyum

Her ne kadar fazla çeşit olsa da özellikle kahve tutkunlarından bazıları geleneksel ve yöresel olan lezzetlerden vazgeçmiyorlar. Ama bu, kahve keyfinizi çikolata ile taçlandırmayacağınız anlamına gelmiyor. Brezilya ya da Arap ülkelerinin kahveleri ile kahve ve çikolata uyumunu yakalamak istiyorsanız bitter ya da bol fındıklı kırma çikolataları tercih edebilirsiniz.

Kakao ve yağ açısından zengin olan çikolataların kahvelerle yapacağı uyumdan memnun kalacaksınız. Kolombiya menşeli kahveleri tercih ediyorsanız sütlü ve karamel dolgulu olan çikolatalar kahveniz mükemmel eşlikçisi olabilir. Karamelin tadının kahvenizin aromasıyla uyumu sayesinde alacağınız tat damağınızda kalacaktır.

Guetemala ve Java yöresinden gelen kahveler ilk tercihinizi oluşturuyorsa en iyi uyumu yakalamak için çikolatanızı fındıklı ve karamelli olanlardan yana yapabilirsiniz. Baskın tatlarla birlikte denediğinizde kahve ve çikolata arasındaki uyum bir adım daha ileri taşınacak.

Kendinizi şımartacağınız keyifli bir zaman diliminde kahve ve çikolata uyumunu doruklarda yaşamak için en fazla tat aldığınız lezzetleri bulduğunuzda bu ikili arasındaki uyumdan vazgeçmenin imkansız olduğunu göreceksiniz.

Kendiniz için olduğu kadar evinize gelen misafirleriniz için de kahvenin yanında ikram edebileceğiniz çikolatalarla onları da memnun edebilirsiniz. Birbirinden değişik lezzetler arasından yapacağınız seçimlerle sohbetleriniz de hiç olmadığı kadar tatlanacak.

Eğer sizin de canınız bu birbirini tamamlayan tatlardan çektiyse, Ankara kahve siparişi ve çikolatanın adresi Mocaco'nun websitesini ziyaret edip siparişinizi oluşturabilirsiniz. Afiyetle…

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar