çikolata yapımı

Çikolata Yapımını Hiç Merak Ettiniz mi?

Çikolata, bildiğimiz gibi tropik kakao ağacının çekirdek denilen tohumlarından üretilen bir yiyecektir. Çoğu tatlıda kullanılan çikolata, sevenleri içinde tek başına yenebilecek en güzel tatlıdır. Çok sevdiğiniz çikolatanın yapımını hiç merak ettiniz mi?

Kakao meyvesi

İlk olarak, çikolata üretiminin ana malzemesi olan kakaoyu tanıyalım. Kakao, Latince adı “tanrıların besini” anlamında olan bir ağaçtan elde edilir. Kakao ağacının ancak 5-6 yaşından sonra meyvelerinden istifade edilir ve boyu 4-10 metre olan ağaç yılda iki kez ürün verir. 

Kakao, Batı Afrika, Batı Hint Adaları ve Güney Amerika’da üretilir. Meyve, olgunlaştığında uzunluğu 35 cm kadar olmaktadır ve bu meyveler çok tohumludur. Çikolata ve ilgili ürünlerin temel maddesi kakao çekirdeğidir.

Kakao çekirdeği, kakao ağacında, ucu sivrilmiş küçük kavun görünümündeki meyve içinde olan 10-15 cm boyundaki kakao tohum zarfları içinde bulunur. Çekirdekler, zarf boyunca uzanan bir merkezi plasentanın çevresinde dizilmiş çekirdek yuvaları içerisindedirler.

Çekirdek yuvaları, mukus ve zarf  kabuğu altında yer alan etli bir tabaka ile çevrelenmiştir. Her zarfta yaklaşık 25-40 adet aralığında tohum, yani kakao çekirdeği bulunmaktadır. Beyaz veya açık mor renkteki ve badem şeklindeki tohumlar, kakao tohumlarını teşkil eder. Kakao çekirdekleri “base” ve “flavor” tipleri olmak üzere iki grupta sınıflandırılır.

'Base' tipi çekirdekler kuvvetli bir tada ve çoğu durumda tanenden ileri gelen bir acılığa sahiptir. Bunlar kolay bulunabilen ve nispeten ucuz olan çekirdeklerdir. Base tipi çekirdeklerin en çok bilinenleri, Accra çekirdekleri (Gana), Bahai Para (Brezilya), Lagos (Nijerya), Sanchez (Dominik)’dir.

'Flavor' tipi çekirdekler aromatik karakterli, oldukça üstün bir çikolata tadı oluşturan çekirdeklerdir. Miktarları sınırlı olup çok aranan ve pahalı olan çekirdeklerdir. Bu gruptaki üstün kaliteli çekirdekler Venezuela, Ekvator ve Trinidad’da yetişmektedir.

Çikolata

Çikolata Üretimi

Kakao meyvesini ve çekirdeklerini tanıdıktan sonra gelelim üretim şekline. Etli ve olgun meyvelerin içinden çıkarılan çekirdekler birkaç gün muz yaprağında mayalandırılır. Daha sonra güneşte kurutulur. Böylece çekirdekler fabrikada işlenmeye hazır hale gelmiş olur.

Fabrikada temizlenen kakao çekirdekleri kavrulur ve öğütülür. Elde edilen macun görünümündeki sıvı, çikolata yapımında kullanılır. Ayrıca presleme işlemi uygulanarak, kakao ve kakao yağı elde edilir. Kavrulmuş kakao parçaları, bir kapta ağır silindirlerde şekerle karıştırılarak hamur haline getirilir.

Bu aşamada, kakao likörü, kakao yağının bir kısmı, süt tozu ve şeker, belirlenen formülasyona göre karıştırılmaktadır. Sonraki işlemde, bu hamur bilyalı değirmenlerde silindirlerin arasında ince çikolata tabakalarına dönüştürülür. Burada önemli olan nokta, inceltme ne kadar iyi yapılırsa, çikolatanın lezzeti o kadar iyi olur.

Ardından bu tabakaları yumuşatmak için kakao yağının kalan kısmı, vanilin ve lesitin yüksek sıcaklıkta, şiddetli karıştırma işlemi yapılır. Bunun sonucunda fazla nem ve kakao çekirdeklerinin fermentasyonu sonucu oluşan uçucu asitler ile aldehitler buharlaştırılır ve çikolatanın tadı zenginleşerek “ağızda eriyen” kıvama ulaşır.

Daha sonra dikdörtgen oluklar içindeki silindirlerle, çikolata yumuşak ve pütürsüz hale getirilir. Sonunda sıvıya dönüşen çikolata, kalıplara dökülür ve soğutulur. Katılaşan çikolatayı çıkarmak için kalıp biraz ısıtılmaktadır. Bu aşamalardan sonra elde edilen çikolata, çikolatalı tablet veya çikolata kaplı draje üretiminde kullanılmaktadır.

çikolatalar

Çikolata çeşitlerine göre içeriğine eklenen malzemeler değişmektedir. Sütlü çikolata, inek sütünden süt tozu, vanilya ile başka tat ve koku vericiler eklenerek elde edilir. Değişik çikolatalar yaparken, çikolatanın yumuşak ve kolay işlenebilir olması için soya fasulyesinden elde edilen lesitin maddesi de eklenmektedir.

Çikolatalı çilek

Evde Çikolata Yapımı

Çikolata üretimini anlattıktan sonra, evde kendinizde kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Evde çikolata yapmak için çok zor bulunan malzemelere ihtiyacınız yok, her evde olan malzemelerle evde kendi çikolatanızı yapabiliyorsunuz.

Evde yapılan çikolatanın en güzen yanı ise çikolatanın lezzetine sıcakken bakabilmek. Çikolata yapmak için şeker, un, kakao, vanilya gibi rahatlıkla ulaşabileceğiniz malzemeler gerekiyor.

Evde yapacağınız çikolatayı, ister şekilli buzluk kaplarına koyup dondurup tüketin, isterseniz de tatlılarınızda malzeme olarak kullanın. Her şekilde de evde kendi yaptığınız çikolatanın tadı bir başka olacaktır.

Önceki Makale Kurban Bayramı’na Özel Geleneksel Tatlı Tarifleri