İçeriğe atla
çikolatalı cupcake

Cupcake Yapımı İçin Bilmeniz Gereken 8 Püf Nokta

Cupcake için püf noktalar

Cupcake'ler popüler olduğundan beri hem tadıyla hem görünümleriyle hepimizin kalbini fethetti. Cupcake yapımı minik minik kek kalıplarıyla olur ve cupcake, üzerinde harika süslemeler yapılabilen bir tatlı çeşididir. Cupcake'leri çoğumuz daha yeni tanısak da onların geçmişi 1796 yılına kadar dayanıyor. O yıllarda Amerika'da ilk kez 'küçük kaplarda pişirilen hafif bir kek' olarak adlandırılmışlar. Daha sonra, 1828 yılında bir pasta kitabında cupcake olarak adlandırılması ile adını sabitlemiş.

Cupcake Nasıl Yapılır?

Gelelim cupcake yapımına... Cupcake yapmak aslında oldukça basittir. Tabanında bildiğimiz kek vardır ve üzerinde de istediğiniz çeşitte kullanabileceğiniz bir krema vardır. Yaptığınız kek hamurunu küçük kalıplara dökerek önce keki pişirin. Kekin pişmesi esnasında, siz de üzerindeki süslemeyi nasıl yapacağınıza karar verin ve gereken kremayı hazırlamaya başlayın. Cupcakelerin üzeri için kremayı doğal renginde beyaz olarak da kullanabilirsiniz ya da gıda boyası ekleyerek veya rengini veren meyvelerden yararlanarak renkli olarak da kullanabilirsiniz. Kekiniz piştikten sonra, hazırladığınız kremayı bir sıkma torbası yardımıyla keklerin üzerine sürün. Bu aşamada, renkli sıkma uçlarından kullanmayı tercih edin. Böylece cupcake'in görüntüsü daha şık olacaktır. Ve eğer isterseniz, kremanın üzerine pasta süslemek için kullanılan minik çikolatalar, drajeler veya granül şekerler kullanabilirsiniz.

Cupcake

Cupcake yapımı için önemli olan şey dikkat ve sabırdır. Yapımı oldukça basit olan bu tatlıda püf noktası, sabırlı olmaktan geçiyor. Çünkü cupcakeleri tek tek düzgün bir şekilde süslemek sabır ve özen gerektiren bir işlemdir. Ayrıca, ilk başlarda yaptığınız cupcakelerde istediğiniz sonucu elde edemeseniz bile, pes etmeden devam edin. Pratik yaparak ilerleyen zamanlarda istediğiniz gibi cupcakeler yapabildiğinizi göreceksiniz.

Limonlu Cupcake

Cupcake Yapımı İçin Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktalar

Cupcake yapmak çok olmasa da bazı basit ipuçları vardır. Lezzetli ve tadına doyum olmayan cupcakeler yapmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Zamanla elinizin alışması ve verdiğimiz püf noktaları ile yaptığınız cupcakeler daha güzel ve daha lezzetli olur. :)

Çikolatalı Cupcake

1. Malzemeleri Oda Sıcaklığına Getirin

Kek yapmak için kullanacağınız malzemeleri hemen kullanmayın. Yumurta, süt, tatlandırıcı şurup ve tereyağ gibi malzemeleri kuru malzemelerin üzerine eklemeden önce biraz bekletin. Yani, bu malzemeleri dolaptan çıkarır çıkarmaz kullanmayın ve bir süre oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Hemen kullandığınız zaman oda sıcaklığında bulunan kuru malzemelere yapışarak, iyi bir şekilde karışmaz ve kek hamurunuz homojen olarak karışmamış olur. Yanlış yapılan bu işlem yüzünden maalesef kek hamurları hafif, yumuşak ve kabarık olması yerine daha yoğun ve sert olur. Bu da cupcake hamurunda istenmeyen bir durumdur.

Bu maddede bir başka küçük ipucu vermemiz gerekirse, bu malzemeler içinde de en önemli olanı tereyağdır. Tereyağın sıcaklığı ve yumuşaklık seviyesi önemlidir, çünkü katı olarak eklediğiniz yağın erimesi ve diğer malzemelerle karışması için, hamurunuzu gereğinden fazla karıştırma riskine girmiş olursunuz.

2. Hamuru Fazla Karıştırmayın

Kek hamurunu fazla ve hızlı karıştırmanız demek onun daha iyi karışacağı anlamına gelmez. Bu yüzden hamuru çok hızlı bir seviyede ve uzun sürelerle karıştırmayın. Malzemelerinizin yeterince karıştığını görene kadar, düşük hızda karıştırmalısınız. Kek hamuru fazla karıştırıldığında oluşan hava kabarcıkları yok olacaktır. Hamur içinde oluşan hava kabarcıkları kekin daha yumuşak ve kabarık olmasını sağladığı için keklerinizin daha sert olması ile sonuçlanacaktır. Aynı zamanda fazla karıştırıldığında yol olan kabarcıklar yerine kalan hava kabarcıklarına daha fazla iş düştüğü için pişerken patladıklarında kek içinde büyük boşluklar oluşabilmektedir.

Cupcake Kalıpları

3. Aynı Miktarda Hamur Kullanın

Cupcake hamurunu pişirmek bu noktada biraz zor görünür. Çünkü normal bir kekte tüm hamuru tek bir kaba koyup pişirirken, cupcake yapımı için ayrı ayrı kalıplara koymak ve aynı miktarı tutturmak zordur. Eğerki bir kalıpta az hamur bir kalıpta fazla hamur var ise bazı kekleriniz fazla pişmiş bazı keklerinizin ise içi hamur kalmış olabilir. bu yüzden yaptığınız cupcake hamurunu kalıplara koyarken aynı miktarda olmasına özen gösterin. Bunun için yapabileceğiniz en kolay yöntem, kalıbınızın ne kadar hamur alabileceğini göz önünde bulundurarak, her bir kalıp için aynı kaşığı ve aynı miktarı kullanmaktır.

4. Fırın Isısına Dikkat Edin

Her zaman söylenen ve artık klişe bir söz olan 'fırını önceden ısıtınız' cümlesi gerçekten önemlidir. Fırınınızı pişirme ısısına gelene kadar mutlaka önceden ısıtmalısınız. Cupcake hamurunun ısısı düşük bir fırına girmesi, tüm pişme aşamalarını etkileyecektir. Hamur düşük seviyeden ısınmaya başladığı için istediğiniz kadar kabarmayacaktır. Fırının istediğiniz sıcaklığa gelip gelmediğini anlamak tabiki zordur. Bu yüzden, iyi pişmiş bir cupcake hamuru için fırında kullanılan termometrelerden almanızda fayda var. Burada belirtmek istediğimiz bir diğer ipucu ise, hamuru pişirmek için fırınınızın orta bölmesini kullanmanız.

Renkli cupcakeler

5. Soğuma Esnasında Kalıpta Bırakmayın

Cupcakelerin keklerini pişirdiniz ve yaptığınız enfes krema ile buluşturmak için soğumasını bekliyorsunuz. İşte bu esnada cupcakeleri asla kalıpta bekleterek soğumaya bırakmayın. Mutlaka kalıptan çıkartarak oda sıcaklığında soğumalarını sağlayın. Eğer cupcakeleri sıcak kalıpta bırakırsanız, kalıbın ısısı ile yavaş yavaş pişmeye devam edip, kuruyabilirler.

6. Krema Konusunda Cömert Olun

Görünüşüye iştah kabartan, bol kremalı cupcakeler için krema konusunda biraz cömert davranmanız gerekiyor. Cupcakelerin lezzeti üzerindeki enfes kreması ile çıkıyor. Bu yüzden cupcakelerinizi süslerken bol bol krema koyun.

çikolatalı cupcake

7. Kremayı Hemen Sürmeyin

Yaptığınız cupcakeleri biran önce süslemek için sabırlandığınızı tahmin edebiliyoruz. Fakat kremalarını sürmeden önce keklerin soğuması için zaman tanıyın. Dondurduğunuz kremayı sıcak keklerin üzerine sürdüğünüzde elde edeceğiniz şey erimeye başlayan bir krema olacaktır.

8. Cupcakeleri Mutlaka Soğutun

Cupcakelerin kremalarını sürdünüz ve harika bir şekilde süsleyerek cupcake yapımını bitirdiniz. Bundan sonra yapmanız gereken şey biten cupcakeleri buzdolabına koymanız. Kremalarınızın kekler üzerinde kalıp gibi durmasını istiyorsanız ve dışarıda beklemiş ve kurumuş bir krema görüntüsü istemiyorsanız kremanın nemli kalması için mutlaka buzdolabında saklayın!

Cupcake yapımı için anlattığımız püf noktaları ile lezzetli ve şahane cupcakeler yapmanız dileğiyle! Liva pastacılık olarak sizlere cupcake nasıl hazırlanacağını anlattık. Liva'nın enfes cupcakelerinin de tadına bakmayı unutmayın! Afiyet olsun. :)

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar