İçeriğe atla
Renkli Şekerlemeleri Ve Harika Tatları İle Donut Çeşitleri

Renkli Şekerlemeleri Ve Harika Tatları İle Donut Çeşitleri

Donut çeşitleri

Donut, dayanılmaz tadı ve görüntüsüyle Batı'nın lezzetlerinden yansıyan harika tatlılardan biridir. Yapılışları ve malzemeleri itibariyle bizim İzmir Lokması veya Hanım Göbeği tatlısına benzerdir aslında. Dünya mutfaklarındaki bu benzerlik hep vardır. Farklı isimlerle, benzer lezzetler olabilir. Tabii ki her ülkenin kendine özel farklılıkları var. Donut da bunlardan biri işte. Donut çeşitleri Batı'da genellikle daha büyük yapılır. Üzeri şekerleme ve kremalarla süslenerek yenilir ve harika tatları vardır.  Dayanılmaz lezzetleriyle iştah kabartan bu lezzeti tatmak için Liva'ya bekleriz. :)

Donut çeşitleri

Aklınızı Çelmeye Yetecek Donut Çeşitleri

Donut, lokma tatlımız gibi hamurun kızartılması ile yapılır. Hamurunun yapısı lokma tatlısından biraz daha farklıdır ve daha çok kruvasan hamuruna benzer. Maya kullanılan bir hamurdur. Mayanın üzerine süt eklenir ve sonra süt, şeker, yağ ve un eklenir. Hamuru karıştırıp halka şeklinde şekil verip, ısınmış yağda kızartılıyor. Kızartıldıktan sonra istenirse içine çikolata yada marmelat dolgusu koyulabilir.Daha sonra yapılan glazür kremasına batırıp, üzeri şekerlemeler ile kaplanır. Üzeri çikolata, çilek gibi enfes soslarla ve renkli şekerlemelerle süslenir. Sonrasında ise afiyetle yenir. :) Bir kez yedikten sonra bir daha asla bırakamayacağınız donut çeşitleri için yazıyı okumaya devam ediniz. :)

Klasik Donutlar

Sade donut çeşitleri

Klasik donutlar derken aslında sade donutlardan bahsediyoruz. Donut yapıldıktan sonra içine dolgu koyulmadan ve üzerine de her hangi bir sos dökülmeden de tüketilebilir. Sade donutların üzerine ya şeker parçaları ya da pudra şekeri dökülerek yeniliyor. Sade donut yerken tam olarak donutun kendine has tadına varabiliyorsunuz. Üzerinde biraz şeker ile daha tatlı ve lezzetli olduğunuda söyleyelim. Tatlılar üzerinde ekstra sosları sevmeyenler, bu donut çeşidi kesinlikle size göre! Yanına harika bir filtre kahve almayı unutmayın.

Dolgulu Donut Çeşitleri

Dolgulu donut çeşitleri

Dolgulu donutlar ise tam olarak lezzet içinde lezzet sevenler için! Donutun harika lezzetine bir de içindeki dolgunun enfes tadı eklenince ortaya harika bir tatlı çıkıyor. Dolgulu donut çeşitlerinde daha çok vanilya, çikolata ya da marmelat dolguları yapılıyor. Özellikle çilek marmelatı dolgulu donutlar muhteşem oluyor. Hafif tatlı sevenlerin marmelat dolgulu donutları denemelerini tavsiye ediyoruz. Çikolata sevenlerin çikolata dolgulu o enfes donutları mutlaka denemeleri gerektiğini söylememize gerek yok sanıyoruz ki. Yoğun çikolata tadından ziyade meyveli lezzetleri sevenler, marmelatlı olan donut çeşitlerini mutlaka denemelisiniz.

Çikolata Kaplamalı Donutlar

Liva çikolatalı donut

Yine çikolata sevenlerin bayılacağı bir donut çeşidi. Çikolata kaplamalı donutlar, donut çeşitleri arasında en sevilenlerden birisi. Zaten harika bir tadı olan donut, çikolata ile kaplanınca lezzeti tavan yapıyor. Yoğun çikolata kaplaması ile Çikolata sosunun üzerine; çikolataya doymak isteyenler için minik çikolata parçalarını, farklı bir tat isteyenler içinse renkli şekerlemeleri öneriyoruz.

Alman Donutu (Berliner)

Berliner

Ortası boş halkalar şekiller yerine, yuvarlak olarak yapılan Alman Donutu olarak da bilinen donut çeşitlerinin yaygın ado Berliner'dir. Berliner, tat olarak donut ile aynı fakat sadece şekil olarak farklı olan bir tatlıdır. Almanya'da bol bol görebilirsiniz kendisini. Berliner, Almanya'da sabahları taze taze pişirilip insanın aklını çelen tatlılardan biridir. Berliner genelde içi dolgulu olarak yapılır. Dolguda da en çok meyveli marmelat kullanılır ve üzerine pudra şekeri dökülür. Isırdığınızdaki o yumuşacık hamuru ve içindeki lezzetli dolgusu ile sizi kendine bağlar. :)

Üzeri Şekerlemeli Donut Çeşitleri

Donut Çeşitleri

Minik minik rengarenk şekerlemelerle süslü donutları yemenin keyfi bir başka oluyor. Şekerlemeli donutlar genellikle meyveli soslarla yapılarak daha renkli bir görüntü veriliyor. Donut soslarında, pastaların üzerinde kullanılan akışkan kremaları kullanabilirsiniz. Şekerlemeler yerine minik çikolata parçalarının da donutlara çok yakıştığını söyleyelim. Bu lezzetli donut çeşitleri arasından canınızın istediğini Liva'dan yiyebilirsiniz. Liva'nın enfes donut çeşitlerini sizler için yapıyoruz. :)

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?