İçeriğe atla
pasta susu

Pastanızı Süslemek İçin 5 Kolay Fikir

Bir doğum günü sürprizi için yada misafirlerimiz için kendi elimizle pastalar yapmak isteyebiliriz. Evde yaptığımız pastalarda özellikle süslemeleri konusunda tereddütlerimiz olabilir. Size verdiğimiz pratik süsleme fikirleri ile profesyonel gereçlere ihtiyacınız olmadan kolay şekilde pastalarınızı süsleyebilirsiniz.

Evde pasta süsleme işlemi aslında çoğu kişinin sandığından çok daha kolay. Birkaç basit malzeme ile evinizde pastane pastası gibi görünen yaş pastalar tasarlayabilirsiniz. Pasta dekorasyonu için meyveler, çikolata ve şeker hamuru çeşitlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca kurabiye ve kuru pastalar için de dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Böylece pasta ustalarına taş çıkaracak ürünlerinizle konuklarınıza nefis sofralar hazırlayabilirsiniz.

1. Meyveler İle Pasta Süsleme

meyve ile pasta süsleme

Pastalarınızın üstü için en kolay ve sağlıklı olan süsleme fikri meyveler olabilir. İster pastanızın içeriğindeki meyveyi kullanarak, isterseniz farklı bir meyve kullanarak pastanızı hızlı ve şık bir şekilde süsleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz mevsiminde olan meyveleri kullanarak renkli bir süsleme yapmanız olabilir. Meyveleri ince ince dilimleyerek, pastanızın üzerine dizmeniz süsleme için şık bir şekil olacaktır.

2. Çikolatalar İle Pasta Süsleme

çikolata ile pasta süslemesi

İkinci ve en çok tercih edilen süslemelerden biri de çikolata. Çikolataları hazır şekilli olarak satın alıp direk kullanabilirsiniz. Aldığınız çikolataları farklı renklerde tercih ederek hayal gücünüze göre renklerle oynarak daha farklı şekiller çıkartabilirsiniz. Veya daha yaratıcı bir süsleme için hazır çikolata kalıplarını büyük bir bıçakla irili ufaklı parçalayıp, pastanın üzerinde gelişigüzel bir şekilde kullanabilirsiniz. Renk katmak isterseniz bunu beyaz ve siyah çikolatayı karışık şekilde kullanarak da yapabilirsiniz.  

3. Krema İle Şekiller Yaparak Pasta Süsleme

krema ile pasta süsleme

Pastanızın süslemesi için krema kullanabilirsiniz. Krema kullanmak için profesyonel pastacı araçları gerekiyor diyorsanız verdiğimiz fikirleri beğenebilirsiniz. Mesela buzdolabı poşeti kullanarak kendinize krema poşeti yapabilirsiniz. Buzdolabı poşeti içine kremanızı doldurduktan sonra alt köşeden küçük bir delik açarak pastanızın üzerine minik toplar yapabilirsiniz. Gıda boyası ile kremalarınızı renklendirip farklı renkler ile eğlenceli pasta süslemeleri yapabilirsiniz. Farklı bir fikir olarak ise pasta üzerini tamamen krema ile kapladıktan sonra kaşığın ters yüzeyi ile gelişigüzel yukarı doğru hareketler ile şekiller oluşturun. Krema kullandığınız zamanlarda fındık, fıstık tozu gibi malzemeleride kullanarak hem lezzeti hem de görünümü zenginleştirmenizi öneriyoruz. Hindistan cevizi, badem veya damak zevkinize göre tarçın bile kullanabilirsiniz.  

4. Hazır Pasta Süsleri

renkli pasta süsleme

Kiminize göre en kolay yol hazır pasta süslerini alıp kullanmak olabilir. Bunun için hazır satılan ve farklı şekillerde olan süs çeşitleri var. Bunları kullanarak rengarenk pastalar yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak pasta yüzeyini birkaç parçaya ayırıp buralarda farklı çeşitleri kullanarak değişik tasarımlar yapabilirsiniz. Veya tüm pastayı renkli bir şekille kaplayarak ortaya rengarenk bir pasta çıkartabilirsiniz. Hazır pasta süslerinden almak istemiyorsanız çoğu yerde satılan renkli bonibonlarda kullanabilirsiniz.  

5. Şeker Hamuru İle Pasta Süsleme

şeker hamuru ile pasta süslemesi

Pasta süslemesinde şeker hamuru kullanmak çoğu kişiyi korkutan bir seçenektir. Fakat profesyonel pastacılar gibi çiçekler, evler veya dikey süsler yapmanıza gerek yok. Yaratıcılığınızı konuşturarak basit kalıplarla da farklı süsler yaratabilirsiniz. Kavanoz kapakları, kurabiye kalıpları veya sadece desenli bir bardak bile şeker hamurunu kullanmak için farklı seçenekler olabilir. Açtığınız şeker hamurunu kurabiye kalıpları ile keserek bunları pastanızın üzerine farklı dizaynlarla kullanabilirsiniz. Ya da düz şeker hamuru üzerine desenli bir bardağı bastırarak bardağın şeklini çıkarttıktan sonra bunu pastanız üzerinde kullanabilirsiniz.

6.Jöle ve Şekerlemelerle Basit Pasta Süsleme Fikirleri

Evde yaş pasta süsleme önerileri arasında bir diğer seçenek iste yenebilir jöle kullanımı. Çoğu markette kolayca bulunan hazır meyveli jöleler özellike beyaz pandispanya ile kusursuz tasarımlar yapmanıza olanak sağlar. Sade bir pandispanya pişirin ve arasını klasik pastacı kreması ile doldurun. Pastanızın en üst yüzeyinde 1 cm derinliğinde düzenli bir çukur oluşturun. İyice kıvam verdiğiniz krem şanti ile pastayı kaplayın. Dilediğiniz aromada hazırladığınız jöleyi hazırlayın ve pastanın üst katındaki çukuru bu jöle ile kaplayın. Buzdolabında birkaç saat bekledikten sonra jöleli pastanız hazır olacak. Dilerseniz pastanızın üzerini meyveler ve şekerlemelerle de süsleyebilirsiniz.

7. Taze ya da Şekerleme Çiçeklerle Renkli Pasta Süsleme Fikirleri

Evde basit pasta süslemeleri için bir diğer alternatif de çiçekler. Pek çok pasta malzemesi mağazasında bulunan çiçek şekerlemeler ya da gerçek taze çiçeklerle yaş pastalarınızı süsleyebilirsiniz.  Bu noktada şeker hamurundan çiçekler yaparak tasarımı baştan sona size özel hale getirebilirsiniz. Ayrıca yine pastacı malzemeleri satan mağazalarda bulunan yenilebilir çiçekler de pasta süslemeleri için harika fikir. Bu sayede başka hiçbir yerde eşine rastlayamayacağınız tasarımlar ortaya çıkarabilirsiniz. 

8. Kurabiyeler İçin Evde Süsleme Fikirleri

Evde pasta süsleme şekilleri arasında bir diğer fikir de kurabiye dekorasyonu olabilir. Renkli kremalar, drajeler ya da çikolata çeşitleriyle butik kurabiye tasarımlarını kolayca hayata geçirebilirsiniz. Ayrıca özel günler için konsept fikirlerle doğum günü partileri, yıl dönümleri ya da bayramlar için harika kuru pasta süslemeleri yapmak mümkün. Tasarım harikası kurabiyeleri üst üste dizerek kendinize özel bir pasta dizaynı da yaratabilirsiniz. 

Gıda Boyası ve Glaze ile Kuru Pasta Süsleme Önerileri

Gıda boyası ve glaze uygulaması kuru pasta süslemeleri için hafif görünümlü hoş tasarımların anahtarı olabilir. Glaze genellikle şeker, su veya süt, vanilya özü gibi tatlandırıcılar ve renklendiriciler içeren basit malzemelerin karıştırılmasıyla yapılır. Bu karışım daha sonra tatlıya ince bir tabaka halinde sürülür veya damlatılır. Kurabiye dekorasyonunda da kullanılabilir ve renklendirilmiş glazelerle farklı desenler veya renkler elde etmek mümkündür. Özellikle bebek partileri, çocuklar için hazırlanan doğum günleri bu renkli kurabiyeler ile kolayca zenginleştirilebilir. 


Siz de lezzetleri kadar estetik tasarımları ile en iyisini vadeden Liva Pastacılık ürünlerini tercih ederek kendinize en iyi armağanı verebilirsiniz. Yorulmadan zahmetsizce yaş pasta siparişi vererek acil konuklarınız ya da özel organizasyonlarınız için en iyi seçimi yapabilirsiniz.

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?