İçeriğe atla
camera figurlu pasta

Figürlü Pasta Yapmak Sandığınız Kadar Zor Değil

Pastanelerde görüp hayran kaldığımız, nasıl yapılıyor acaba diye düşündüğümüz figürlü pastaları yapmak aslında o kadar da zor değil. Hayvan şekilleri, mesleğe göre obje şekilleri veya bebekli pastalar... Hepsini yapabilmenin kendine özel pratik bir yöntemi var. Her birinin yapılışını gördükten sonra ne kadar kolay olduğuna siz de şaşıracaksınız. Yapmanız gereken sadece pasta kekini yapmak ve o şekle özel olan parçaları kesmek. Burada işin en zor kısmı bu şekilleri kesmek oluyor. Yapmak istediğiniz pasta şeklinin parçalarını gösterildiği gibi dikkatli bir şekilde kestikten sonra gerekli olan şey, bu parçaları birleştirmek. Geriye sadece pastayı kremayla kaplamak ve üzerini süslemek kalıyor. Ve sonunda sizin de pastanelerde gördüğünüz gibi şahane bir pastanız oluyor!

Bebek Pastası

Gördüğünüz gibi bu şirin bebek zıbını şeklindeki pastayı yapmak oldukça kolay. Sadece üç adımda taban şeklini oluşturabilirsniz. Dikdörtgen bir kekin üstünden küçük bir kare ve alt kenarlarından yarım daire şeklinde parçalar çıkartın. Alt kenarlardan çıkarttığınız parçaları, kol detaylarını yapmak için üstte kullanın. Ve pastanızın taban şekli hazır! Parçaları birbirine tam olarak yapıştırdıktan sonra, hazırladığınız krema ile kekin üzerini kaplayın ve isteğinize göre süslemeye başlayın.

Bebek Pastası

Uğur Böceği

Uğur böceği şeklindeki pastayı hazırlamak sandığınızdan daha kolay. Sadece iki adet yuvarlak tabana ihtiyacınız var. Yuvarlak bir kapta pişirdiğiniz kekin altını düzleştirmek için alt tarafından biraz kesin. Uğur böceğinin kafası içi gereken parçayı ister ayrı olarak yapın isterseniz de alttan kestiğiniz parçadan oluşturun. Üzerini şeker hamuru ile süslediğinizde daha şık duracaktır. Fakat isterseniz renkli krema yapıp, onu da kullanabilirsiniz.

Uğur Böceği Modeli Pasta

Kalp Şeklinde Pasta

Sevginizi anlatmak için ellerinizle yaptığınız bu kalp şeklindeki pasta harika bir fikir olabilir! Bunun için bir kare, bir de yuvarlak keke ihtiyacınız var. Gerisi zaten oldukça basit. Yuvarlak keki ortadan ikiye kesip, kare kekin kenarlarına koyunuz. İşte size mükemmel bir kalp şekli! Küçük bir pasta yapmak isterseniz daha küçük kalıplar kullanabilirsiniz.

Kalp Modeli Pasta

Tavşan Şeklinde Pasta

Hayvan figürlü pastaları bile çok kolay yöntemlerle yapabileceğinizden bahsetmiştik, burada da tavşan modeli için izlemeniz gereken adımlar var. Tavşan yapımının diğerlerine göre adım sayısı biraz fazla da olsa, yine de kolaylıkla yapabileceğiniz bir şekil. Burada iki adet yuvarlak keke ihtiyacınız olacak. Daha sonra bu kekleri keserek modelinizi oluşturabilirsiniz. Kestiğiniz yerlerden artan kekleri de başka şekilde değerlendirmeyi unutmayın.

Tavşan modeli pasta

Bıyık Şeklinde Pasta

Bıyık şeklindeki pastamız için sadece yuvarlak bir keke ihtiyacımız var. Burada bıyık şeklini oluşturmak için keki, büyük bir S şeklinde ortadan kesmeniz gerekiyor. Bu adımı yaptıktan sonra geriye sadece iki parçayı yan yana koyarak bıyık modelini oluşturmak kalıyor. Pastanızın üzerini hayal gücünüze bağlı olarak istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Bıyık modeli arkadaşlarınız için hazırlayabileceğiniz esprili bir pasta olabilir.

Bıyık modelinde pasta

Baykuş Pasta

Baykuş severler için bu model, en şirin pasta olabilir. Baykuş modelinde yine birkaç adım ve birden fazla kek tabanı gerekiyor. Kenarlardaki ve üstteki detayları kesmek için tavşan şeklinde olduğu gibi yağlı kağıtlardan yardım alabilirsiniz. Üzerini süsledikten sonra, baykuş pastanız hazır!

Baykuş modelinde pasta

Kamera Modeli Pasta

Fotoğrafçı bir arkadaşınıza kamera şeklindeki bu pastayı yapmak, eminiz ki arkadaşınızı çok sevindirecektir. Kamera modelini oluşturmak aslında hiç zor değil. İki parça dikdörtgen ve iki parça yuvarlak kekler ile pastanın ana şeklini oluşturabilirsiniz. Gerisi sizin süslemenize kalıyor. Şeker hamuru ile süslemek pasta şekli gibi kolay diyebiliriz. Dışını şeker hamuru ile süslemek isterseniz, açtığınız şeker hamuru ile tüm pastayı kaplayıp, üzerine çizgilerle şekiller yapabilirsiniz.

Kamera modelinde pasta

Taç Şeklinde Pasta

Çocukların bu pastayı ne kadar çok seveceğini tahmin edebiliyoruz. Dikdörtgen bir kek tabanından, yağlı kağıt üzerinde çizdiğiniz şekilden yardım alarak taç şeklini çıkarın. Pastanın üzerini ister krema ile isterseniz de şeker hamuru ile kaplayın. Pasta süsleme malzemeleri ile de pastanızın üstünü istediğiniz gibi süsledikten sonra, sürpriz yapmak için pastanız hazır.

Tavşan Şeklinde Pasta

Tavşan Pasta

Tavşan modeli için bir başka alternatifimiz daha var. Bu model, diğerine göre biraz daha kolay diyebiliriz. Bu tavşan şekli için iki adet yuvarlak keke ihtiyacınız olacak. Bir keki kendi şekliyle kullanın. Diğerini ise resimde görüldüğü gibi kesmeniz gerekiyor. Bu şekli keserken yine yağlı kağıt üzerinde yaptığınız taslaktan yardım alabilirsiniz. Kek parçalarınızı hazırladıktan sonra bunları birleştirin ve tavşan şeklini oluşturun.

Tavşan modelinde pasta

Yine de figürlü pastaları yapmakta zorlanıyorsanız veya uğraşmak istemiyorsanız, Liva'dan vereceğiniz özel pasta siparişi ile sizin için hayalinizdeki pastayı biz yapabiliriz!

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar