İçeriğe atla
Hasır sepet içerisinde duran ilkbahar meyveleri

Hem Sağlıklı Hem Lezzetli İlkbahar Meyveleri Hangileri?

Havaların ısınmaya, doğanın canlanmaya başladığı ilkbahar mevsimiyle birlikte tezgahlardaki yerlerini almaya başlayan ilkbahar meyveleri, hem lezzetleriyle hem de besleyici içerikleriyle daima göz dolduruyor. Peki çok sevilen ve tercih edilen bu meyvelerin faydaları hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Eğer faydalarını öğrenip bu meyveleri daha keyifle tüketmeyi tercih ediyorsanız, sizin için seçtiğimiz en sevilen ilkbahar meyvelerini ve faydalarını içeriğimizi inceleyerek öğrenebilirsiniz. İşte tezgahlarda gözümüzün aradığı o rengarenk meyvelerle ilgili detaylar...

En Sevilen İlkbahar Meyveleri ve Faydaları

Günümüzde tarım teknolojilerinin ilerlemesinden dolayı her mevsim bahar meyvelerine ulaşabilmek mümkün hale geldi. Fakat meyveleri mevsiminde tüketmek, besleyici içeriğinden daha fazla faydalanmayı mümkün kılacağından aileniz ve kendiniz için bu konuya önem vermenizi öneririz.

Cazibeli Bir Güzel: Çilek

Beyaz tabak içerisinde duran çilekler ile tabak dışına dökülen çilekler

İlkbahar aylarının en özlenen meyvelerinden olan çilek, sadece damakta bıraktığı tat ile değil beraberinde getirdiği sağlık ile de tercih nedeni yaratıyor. Çilek içerdiği yüksek C vitamini sayesinde, hastalıklar üzerinde oldukça güçlü bir savaşçı rolü oynuyor. Ayrıca kolesterol üzerinde de olumlu etkileri bulunuyor. Çilek, düzenli tüketildiği takdirde kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. İçeriğindeki yüksek lif oranı ile diyabet hastalarının şeker seviyelerinin hızla yükselmesinin önüne geçiyor. Öte yandan 8 adet çilekte yaklaşık 46 kalori olduğu için de sağlıklı yaşamı tercih edenler için harika bir atıştırmalık alternatifi olabilir.

İlkbahar Müjdecisi: Erik

Hasır kase içerisinde duran yeşil erikler

Büyük-küçük herkesin zevkle tükettiği ilkbahar meyvelerinden erik, birçok farklı türüyle ülkemizde genel olarak Doğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştiriliyor. Yaşlanma karşı bir besin olan eriğin D vitamini bakımında oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan protein ağırlıklı beslenme beraberinde erik tüketilirse asit etkileri azalacağı için eriğin kilo vermeye yardımcı olacağı da savunulabilir. Süt ürünleri ile tüketildiği takdirde ise emilimi artırmasından dolayı kemik gelişimini destekler özelliktedir. Kabızlık problemi yaşayanların da erik tüketmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü erik, içeriğindeki yüksek lif ile problemlerini çözmeye yardımcı olan meyvelerden biridir.

Herkesin Favorisi Çağla

Ahşap kaşık içerisinde duran taze çağlalar ve bademler

İlkbahar meyveleri arasında en kıymetlilerinden biri olarak bilinen bademin veya kayısının olgunlaşmamış halidir. Barındırdığı yüksek C vitamini sayesinde sindirim sistemine dost olan çağla, E vitamini içeriğiyle de cilt sağlığı için oldukça yararlıdır. Kalp ve damar sağlığınız için de, oldukça kısa bir süre aramızda olan çağlayı bol bol tüketmenizi tavsiye ederiz.

Yazın Habercisi: Kiraz

Tabak içerisinde yer alan dalından koparılmış kirazlar

İlkbahar mevsiminin başlarında yetişmeye başlayan ve tüm yaz boyunca sofralarımızı renklendiren kiraz, içeriğinde bulunan yüksek A vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcıdır. Üstelik kiraz, kan şekerini dengeleme özelliğinden dolayı şeker hastalarının da tercih edebileceği meyveler arasında yer alıyor. C vitamini yönünden zengin olan kirazın bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği de bulunmaktadır. Hatta keyifle tükettiğiniz kirazların saplarını kuruttuktan sonra kaynatıp bu suyu içtiğinizde hızla ödem attığınıza da şahit olabilirsiniz.

Mayhoş Lezzet: Vişne

Tabak içerisinde yer alan dalından koparılmış kirazlar

Kırmızı renkli meyvelerden biri olan vişne adeta bir antioksidan deposudur. Kansere karşı adeta güçlü bir savaşçı olarak adlandırabileceğimiz bu ilkbahar meyvesi, hafif ekşi tadıyla ün yapmıştır. Uyku hormonu melatonin yönünden zengin olan vişne, gece uykusundan birkaç saat önce tüketildiğinde rahat bir uyku çekmeyi desteklemektedir. Vişneyi kullanarak yapabileceğiniz ilkbahar ve yaz mevsiminin en sevilen lezzetlerinden komposto tarifleri için Sofralarda Görüp Tadıyoruz Ama Aslında Komposto Nedir? başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Uzak Doğu Lezzeti Malta Eriği

Beyaz ahşap bir masanın üzerinde duran kase içerisinde duran yeni dünya meyvesi ile yanında duran tabak dolusu yeni dünya

Ülkemizde en çok Akdeniz Bölgesi’nde yetiştirilen malta eriği veya bir diğer adıyla yeni dünya, Türkiye’ye ilk olarak Uzak Doğu ülkelerinden gelmiştir. Malta eriği ağacı, her mevsim yeşil kalabilen yaprakları ile dikkat çeken bir ağaç türüdür. Bu ilkbahar meyvesi, içerdiği yüksek lif ve A ile C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini destekler ve su ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur.

Amerikan Armudu: Avokado

Kesilerek ikiye bölünmüş ve tabak içerisine sunum yapılmak üzere hazırlanmış avokadolar

Sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirenlerin en çok tercih ettiği besinlerden biri olan avokado; B, E, C ve K vitaminleri yönünden zengin içeriğiyle oldukça besleyici bir özellik taşıyor. Ayrıca lif oranın yüksek olması nedeniyle iştahı düzenliyor. Zaten avokado bu yönüyle özellikle diyet yapanların beslenme listesinin de başını çekiyor. Bu göz alıcı yeşil rengiyle dikkat çeken meyve, sağlıklı bir yağ alternatifi olarak tercih edilebilir. Ek olarak içeriğindeki demir sayesinde kansızlık problemine de olumlu yönde etki etmektedir.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar