İçeriğe atla
yanında cevizler olan incir uyutması

İncir Uyutması Nasıl Yapılır? Tarifi ve Püf Noktaları

İncir, süt ve şeker kullanarak tatlı ve faydalı bir tarif uygulamak ister misiniz? Eğer cevabınız evet ise sizinle paylaşacağımız incir uyutması tarifini kolaylıkla evinizde uygulamaya başlayabilirsiniz. Hadi gelin incir uyutması yapım aşamalarına ve bu tatlıya dair merak edilenlere geçelim!

yanında kaşık ve bal olan incir uyutması

 

İncir Uyutması Nasıl Yapılır?

İşte evde incir uyutması nasıl yapılır sorusuna 3 adımda yanıt!

Kullanılan Malzemeler

 • Süt (Keçi sütü daha lezzetli bir aroma katacaktır)
 • Kuru İncirler
 • İri Dövülmüş Ceviz Taneleri
 • Şeker
 • Üzerini Süslemek İçin Kuru veya Çubuk Tarçın, Antep Fıstığı

İncir Uyutması Yapımı

İncir uyutması yapmaya karar verdiyseniz bu tatlıyı şekersiz de hazırlayabileceğinizi belirtelim. Şekerli veya şekersiz yapacağınız incir uyutması tarifinde mutlaka süt ve tabii ki incirleri eksik etmeyin. Ayrıca uyutmanın üzerine serpiştirmek için dövülmüş cevizleri kullanabilirsiniz. Tek kişilik incir uyutması yapacaksanız 1 su bardağı süt ve 3-4 adet sapları alınmış incirleri kullanabilirsiniz.

Gerekli malzemeleri edindikten sonra uygulama aşamasına geçebilirsiniz. İncir uyutması yapımındaki püf noktalardan biri, incirlerin önceden sıcak suda bekletilmesidir. İncirleri doğramadan önce sıcak suda bekletebilir, doğrama aşamasında kolayca işinizi halledebilirsiniz. En az 1 saat beklettiğiniz incirleri, küpler hâlinde keserek süte hazırlayabilirsiniz. İncirler beklerken tenceredeki sütü ısıtabilirsiniz. Bu aşamada mayalamaya geçmiş olursunuz. İncir uyutması neden tutmaz sorusunun cevabı da mayalamada saklıdır.

İncir uyutma tatlısı hazırlarken sütün sıcaklığına dikkat ederek kıvamında bir tatlı yapabilirsiniz. Sütün mayalama sıcaklığını ölçmek adına serçe parmağınızı süte batırıp 5 saniye durup durmadığını anlayabilirsiniz. Eğer ısı, parmağınızın dayandığı bir durumda ise sütü tencereden alabilirsiniz.Genellikle ideal ısı, 46-47 derece arasıdır.  İncir uyutma tatlısının yoğurt gibi mayalanması için de bu aşamaya dikkat etmek gerekecektir. Daha sonra ise incirli ve sütlü karışımı blender yardımıyla iyice karıştırılmalı ve yoğurt kıvamına getirmelisiniz.

İncir uyutması yapımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de bekleme aşamasıdır. İncir uyutmasının adı da bekleme aşamasından ileri geldiği için bu aşamada özellikle dikkat etmelisiniz.

Hazırladığınız tatlıların üzerini temiz bir bezle kapatarak 2 saat kadar bekletmeniz gerekir. Bekleme aşamasında da üzerini süslemek için kuru tarçın, nar taneleri ve kuru meyvelerden de yararlanabilirsiniz. Şimdi gelin bu adımlar eşliğinde incir uyutması tarifinin uygulanışını verelim.

 • Öncelikle sapını kopardığınız incirleri en az 15 dakika sıcak suda bekletin.
 • Daha sonra en az 45 derecelik tencere ısısında sütünüzü ısıtın.
 • Isıttığınız sütü tencereden alın.
 • Beklettiğiniz incirleri küpler hâlinde doğrayın.
 • Küp şeklindeki incirleri ve sütü blenderla yoğurt kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Karışımın mayalanması için 2 saat temiz bir üstünü örterek bekletin.
 • İsteğinize göre incir uyutmasının üzerini antep fıstığı, ceviz veya kuru veya çubuk tarçın ile süsleyebilirsiniz.

İncir Uyutma Tatlısında Püf Noktalar

1.    Püf Nokta:

Kıvam ve lezzet için mutlaka kişi sayısını önceden kararlaştırarak uygulamaya geçin. İki kişilik incir uyutması tarifi için iki su bardağı süte ilave olarak en az 5 adet  incir kullanabilirsiniz.

2.    Püf Nokta:

Mayalama aşamasının başarıyla tamamlanması için incir bekletmeyi mutlaka yerine getirmelisiniz. İncileri 2 saat kadar bekleterek yoğurt gibi mayalanmasını sağlayabilir, tatlınızı tutturabilirsiniz. Böylece incir uyutması kaç saate mayalanır sorusuna da yanıt vermiş olduk.

İncir uyutması nasıl yapılır, incir uyutması tutmazsa ne yapılır gibi sorulara yanıt verdik. Doğru kıvamlı bir incir uyutma tatlısı için mutlaka Şimdi incirlerin başrolde olduğu bu tatlının hangi yararları içerdiğine göz atalım.

iki kasede incir uyutması

İncir Uyutması Faydaları Nelerdir?

İncir uyutma tatlısı, lezzeti kadar faydalarıyla da bilinir. Aydın’da üretilip Yozgat’ta uyutularak tatlıya hazır hâle gelen incirler, pek çok yararıyla öne çıkar. Ayrıca anne sütünü artırmasıyla bilinen incirler, bu hafif tatlı aracılığıyla da anne ve anne adaylarına yarar getirir. Genel olarak incir uyutmasının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İçerdiği protein, vitamin ve mineraller sayesinde hücre yenilemesini destekler.
 • Hafif bir tatlı olmasıyla göğsü yumuşatır ve öksürük, gıcık tutması ve bronşit gibi rahatsızlıkları etkili olabilir.
 • Kabızlık ve bağırsak tembelliği gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardımcı olur.
 • İncirlerin içerdiği K vitamini sayesinde kemik sağlığına katkı sağlar.
 • İncirlerde bulunan potasyum ve sağlıklı şeker, kan şekerini ve tansiyonu kontrol altına alırken sağlıklı sindirimi de destekler.
 • Tok tutucu özelliğe sahip olarak ideal bir ara öğün tatlısı olarak görülebilir.

İncir uyutması faydaları genel olarak bu şekildedir. Bununla beraber aşırı şeker ve süt içeren bir incir uyutmasının kimi durumda yarardan çok zarar getirebileceği de bilinir. Şeker ilavesiz veya az şekerli-pekmezli bir incir uyutması tarifiyle hem sağlıklı hem de lezzetli bir sunum hazırlayabilirsiniz.

İncir Uyutması Hangi Yöreye Aittir ?

Lezzetli ve sağlıklı incir tatlıları arasındaki incir uyutması, Yozgat’a özgü tatlılardan biridir. Eğer incir uyutması yapmaya vaktiniz yoksa Yozgat başta olmak üzere pek çok şehirde incir uyutma tatlısı yiyebilirsiniz. Ev yapımı incir uyutması dışında pastanelerde yer alan incir uyutma tatlısı da sipariş ederek lezzetli bir tatlı deneyimleyebilirsiniz.

Sizinle incir uyutması nasıl yapılır, incir uyutması hangi yörenindir, yaparken nelere dikkat edilmeli sorularına nasıl verdik. Evde çabucak yapabileceğiniz incir uyutması tarifi için şimdiden afiyetler olsun!

Önceki Makale Aniden Gelen Misafire Fincanda Kek Nasıl Yapılır? Mavi ve kırmızı bardakta kek
Sonraki Makale Beyaz Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır? Merak Ettiğiniz Her Şey kırılmış beyaz çikolata parçaları