İçeriğe atla
kırılmış beyaz çikolata parçaları

Beyaz Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır? Merak Ettiğiniz Her Şey

En lezzetli çikolata çeşitlerinden biri olarak bilinen ve sosuyla pek çok tatlıyı zirveye çıkaran beyaz çikolata nasıl yapılır? Beyaz çikolata lezzetli olduğu kadar yararlı mıdır? Yoksa sadece lezzetiyle damakları şenlendiren zararlı bir tatlandırıcı mıdır? Beyaz çikolata nedir, nasıl yapılır sorusundan hareketle merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt vereceğiz!

Beyaz Çikolata Nedir?

Öncelikle beyaz çikolatanın bizzat kendisinden bahsedelim. Bu çikolata çeşidinin kökeni hakkında net şeyler bulmak zor olsa da ilk kez 1930’lu yıllarda piyasaya sürüldüğü bilinir. Aslında beyaz çikolata o yıllarda süt tozunun kullanımıyla bulunan bir çikolata çeşidi desek yanılmayız. Süt tozu ve kakao yağı ile karıştırılan bu karışım, çocukları ve yetişkinleri hedefleyen bir çikolata çeşidide dönüştü.  

O yıllardan bu yana da beyaz çikolata ve sosu hem çocuk hem de yetişkinliklerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Peki lezzetiyle ve tatlı sunumlarında kullanılmasıyla damaklarda hoş bir tat bırakan beyaz çikolata nasıl yapılır? Sizin için basit evde beyaz çikolata tarifi paylaşacağız!

karıştırılmış beyaz çikolata

3 Adımda Evde Beyaz Çikolata Nasıl Yapılır?

İşte kolayca tedarik edebileceğiniz malzemelerle evde beyaz çikolata yapımı!

Gerekli Malzemeleri Alın

Evde kendi katkılarınızla beyaz çikolata yapmak için başta katı veya sıvı haldeki kakao yağını tedarik edin. Alternatif olarak hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Yine pudra şekeri, süt tozu, vanilin veya vanilya özütü ile çikolata kalıbı kullanarak market raflarında gördüğünüz beyaz çikolatayı yapabilirsiniz.

Malzemeleri Tencerede Karıştırmaya Başlayın

Evde beyaz çikolata tarifinin ikinci aşamasında ise malzemeleri tencereye taşıma yer alır. Bu aşamada karışımın çikolata kalıbına sığması için 3 yemek kaşığı kakao yağı, 2 yemek kaşığı pudra şekeri ve 5 yemek kaşığı süt tozu kullanmalısınız. İlk olarak kakao ya da hindistan cevizi yağını tencerede benmari usulüyle eklemelisiniz. Yani tencere üzerinde bir cam kapta kakao yağının ardından elenmiş şekilde pudra şekeri ve süt tozu eklemeniz gerekir.

Karışımı Çikolata Kalıbına Dökün

Benmari usulü karıştırdığınız çikolata karışımını çikolata kalıbıyla şekillendirebilirsiniz. Bu noktada çikolata kalıbı yerine evdeki şekilli buz kalıpları veya küçük çerez tabakları kullanabilirsiniz.

beyaz çikolatalı malaga tatlısı

Beyaz Çikolata ile Neler Yapılır?

Beyaz çikolata ve çikolata sosu ile farklı tatlı tarifleri hazırlayabilirsiniz. Sosu, pasta ve keklerinize ekleyebileceğiniz gibi şerbetli tatlılara da az miktarda ilave edebilirsiniz. Bu noktada size bir uyarı yapmayı doğru buluyoruz. Beyaz çikolata içerdiği süt tozundan dolayı şekerli ve şerbetli tatlılarda ekstra şeker riski barındıracaktır. Bundan dolayı az miktarda beyaz çikolata ekleyerek lezzetli ve nispeten daha sağlıklı bir tatlı yeme deneyimi yaşayabilirsiniz.

Beyaz çikolatayı eriterek pankek, cupcake, pasta-kek üstüne sosu ilave edebilirsiniz. Yine evde yaptığınız bisküvili veya kedi dilli pastalara da beyaz çikolata sosu ekleyebilirsiniz. Ayrıca kabak tatlısı başta olmak üzere ekmek kadayıfı ve baklava gibi şerbetli tatlılarda da sosu kullanabilirsiniz. Yine beyaz çikolatalı malaga tatlısı profiterol veya donutlar hazırlayarak damağınıza ziyafet çektirebilirsiniz.

Beyaz çikolata ile yalnızca tatlı yapacaksanız diye bir kural yok. Pastanelerde gördüğünüz çikolatalı poğaçaları beyaz çikolata tarifiyle de yenileyebilirsiniz. Poğaça iç dolgusuna çikolata eritme yöntemlerinden birini uygulayarak beyaz çikolata karışımını ekleyerek tatlı-tuzlu bir ara ögün hazırlayabilirsiniz.

Beyaz Çikolatanın Özellikleri Nelerdir?

Beyaz çikolatanın özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İçeriğinde %20’i geçen kakao yağı bulunur.
  • Klasik çeşitleri ile birlikte karamelize ve aromalı beyaz çikolata çeşitleri de mevcuttur.
  • Kremli bir yapıya sahiptir ve içeriğinden daha çok süt tadı gelir.
  • Kahve, pasta, kek, dondurma, şerbetli tatlı ve çöreklerde dahi beyaz çikolata kullanılır.
  • İçindeki süt ürünlerinden dolayı süte alerjisi olanlar için sakıncalı olabilir.

 mavi arka duvarda kırılmış beyaz çikolatalar

Beyaz Çikolata Faydaları Nelerdir?

Beyaz çikolatalara dair merak edilenlerden birini de detaylandıralım. Bitter çikolatanın öne çıkan faydalarını az çok biliyorsunuzdur. Beyaz çikolata ise bu konuda biraz daha geri plandadır. Bunun nedeni ise içeriğindeki kakao oranının az olmasıdır. Bu konuyu bir sonraki başlığımızda detaylandırmış olacağız. Şimdi gelin beyaz çikolatanın faydalarına odaklanalım:

  • İçeriğindeki şeker ve yağ oranından dolayı enerji kaynağıdır.
  • Kan basıncını düşürmeye yardımcıdır.
  • Kan dolaşımının düzenli çalışmasını destekler.
  • İçeriğindeki süt tozu ilavesinden dolayı kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Beyaz çikolatanın yararlarını bu şekilde sıraladık. Beyaz çikolata söz konusu olduğu zaman zaman zararlar daha ön plana çıkar. Zararlar aslında aşırı tüketim durumunda geçerlidir. Beyaz çikolatanın zararı aşırı tüketime bağlı olarak yüksek şeker ve kalori getirmesidir. Ayrıca kilo vermek istiyorsanız da beyaz çikolatalı az miktarda tüketmeli ve diğer tatlılara ilave etmemelisiniz. Bu etkenlere dikkat ederek beyaz çikolatanın keyif veren lezzetine doyabilirsiniz.

Beyaz Çikolata Çikolata Mıdır?

Beyaz çikolataya dair merak edilenlerden biri de budur. Beyaz çikolata neyden yapılır sorusunun cevabı aslında beyaz çikolatanın çikolata olup olmadığını ortaya çıkarır. O zaman biz de bu sorunun yanıtını verelim: Beyaz çikolatanın içinde ne var? 

Bu çikolata çeşidine açık fildişi rengini veren madde kakao ve süt yağıdır. Beyaz çikolatalar, diğer iki çikolata çeşidi gibi kakao katıları içermediğinden beyaz renk olarak gözüken görünüme sahiptir. Beyaz çikolatanın içinde; kakao çekirdeğinden elde edilen kakao yağı, şeker, süt tozu ve vanilya vardır. Bu içeriklere sahip olarak diyebiliriz ki beyaz çikolata kakao çekirdeklerinin kaynağından geldiği için evet bir çikolatadır. Yalnız buradaki kakao içeriği diğer çikolata türlerine göre daha azdır. Bu durum da beyaz çikolataların çikolata olmadığı tartışmalarını ortaya çıkarır. Ancak eser miktarda bile olsa ana kaynağı kakao olduğu için beyaz renkli çikolataları da çikolata sınıfından sayabiliyoruz.

Beyaz çikolata nasıl yapılır, içeriği nasıldır ve faydaları var mıdır sorularını yanıtladık. Eğer beyaz çikolata içeren tatlılarla damağınızı şenlendirmek isterseniz pastacı kremalı yaş pastalarımız sizi bekliyor!

Önceki Makale İncir Uyutması Nasıl Yapılır? Tarifi ve Püf Noktaları yanında cevizler olan incir uyutması
Sonraki Makale Pastanın Yanında İyi Gider: Pratik Reyhan Şerbeti Yapımı Pastanın Yanında İyi Gider: Pratik Reyhan Şerbeti Yapımı