İçeriğe atla
Pastanın Yanında İyi Gider: Pratik Reyhan Şerbeti Yapımı

Pastanın Yanında İyi Gider: Pratik Reyhan Şerbeti Yapımı

Geleneksel şerbetler arasında sunumuyla öne çıkan reyhan şerbeti, rengi ve tadıyla da kendini gösterir. Ayrıca doğal aromasıyla mor reyhan otu, stres kaynaklı rahatsızlıklarda sakinleştirici etkiye sahiptir. Hazırlayacağınız pasta ve kek ürünlerine de yakışacak olan reyhan şerbeti ise bazı püf noktalara sahiptir. Yazımızda da pasta sunumlarınızı bir üst noktaya taşıyacak aşama aşama reyhan şerbeti yapımını paylaşacağız.

Adım Adım Reyhan Şerbeti Nasıl Yapılır?

Reyhan şerbeti hazırlamadan önce bazı detaylara hakim olmak gerekir. Malzeme tercihi ve yapım aşamalarındaki sıralanışa dikkat ederek kısa sürede reyhan şerbetinizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız meyveli pastalarınıza veya çilekle yapılan tatlılara da reyhan şerbeti dökerek lezzetiyle parmağınızı yalayacağınız bir sunum yaratabilirsiniz. Hazırsanız şimdi reyhan şerbeti yapımına yönelik rehberi sunalım.

 1- Şerbet Malzemelerini Hazırlamak

Taze reyhan şerbeti yapımı için atlatmaması gereken detayların başında malzemeler gelir. Malzemelerin ölçüsünü ve sıralanışını rastgele ayarlamamanız gerekir. Bunun için reyhan şurubu veya şerbeti hangi malzemelerden ne şekilde yapılır bilmek lazımdır. Biz de sizin için reyhan şurubu nasıl yapılır sorusuna kullanılan malzemelerle cevap vereceğiz. İşte malzemeler;

 2- Reyhan Yapraklarının Rengini Vermek

Taze veya aktarlardan kurutulmuş olan reyhan yapraklarının rengini vermesiyle şerbet yapımına başlayabilirsiniz. Bu aşamada taze reyhan yaprağı alıp kendiniz kurutmanız daha lezzetli bir şerbet yapmanızı sağlayacaktır. Aldığınız reyhan yapraklarını olduğu gibi (sap ve yapraklarıyla birlikte) bir kaseye koyun ve rengini vermesi için iyice yıkayın. Ardından kullandığınız kaseye limon ve toz şekeri ekleyin. Limon, şeker ve yaprakları iyice ovun ki reyhan otları asıl rengini salsın. Karışıma hoş tatlar katması için tarçın ve karanfil de ekleyebilirsiniz.

3-Reyhan Şerbetinin Hazırlıkları

Ardından hazırlanan reyhan otunun olduğu kaseyi, tencere içine alın. Tencerenin içine ise kaynamış sıcak suyu ilave edin. Toz şeker eriyene dek tencereyi karıştırın ve tencere kapağını açmayın. Ayrıca reyhan şerbeti kaynatılır mı sorusuna da yanıt verelim: Şerbeti kaynatmadan soğumaya bırakmanız gerekir. Reyhan şurubunu mor rengini vermesi için kaynatmadan şerbeti hazırlamak önemlidir.

4-Reyhan Suyunu Süzme İşlemi

Tencere içinde soğumaya bırakılan reyhan şerbetini süzmeniz gerekir. Dilerseniz tencerenizdeki şerbeti buzdolabında bekleterek soğutabilirsiniz. Tencere veya buzdolabında soğumaya bekletilen şerbeti delikli süzgeç veya tülbent yardımıyla süzebilirsiniz.

5- Pastaya Ekleme ve Süsleme

Reyhan şerbetinin kek ve pastalara oldukça yakıştığından söz ettik. Süzülen ve soğuyan şerbetinizi pasta ya da kekinizin üstüne dökerek ıslak bir görünüm elde edebilirsiniz. Bilhassa yaz aylarında size ferahlık hissi yaratan reyhan şerbetini, pasta veya kekin yanında bardaklara doldurarak da kullanabilirsiniz. Şerbetin yanına çikolatalı pasta ne iyi gider diye düşünüyorsanız Liva’nın damaklarda şenlik yaratan muzlu-çikolatalı yaş pastasına da göz atabilirsiniz. Şimdiden afiyetler olsun!

Reyhan Şerbeti Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Reyhan şerbetinin yapımı kolay olsa da bazı püf noktaları es geçmemek gerekir. Bunlardan biri, reyhan otlarının taze olmasıdır. Pek çok yerde bulabileceğiniz reyhan yapraklarının saplarını da koparmamanızı tavsiye ederiz. Bunu yaparak doğal, taze ve lezzetli reyhan suyu da elde etmiş olursunuz.

Yapım aşamasında karışımı hazırladığınız tencereyi de sık sık açmamanız lazımdır. Suyunu çekmesi ve malzemelerin karışması için soğuma işlemini doğru şekilde yapmanız önemlidir. Bunların haricinde reyhan şerbeti kaynatılır mı sorusunu da yanıtlamış olalım. Hayır, reyhan suyu ve şerbeti kaynatılmadan soğuma işlemine geçilir. Buzdolabında ya da oda sıcaklığında bekletilen şerbete, ayrı tatlar vermesi adına karanfil, tarçın, nane ve limon dilimleri de ekleyebilirsiniz.

Mor Reyhan Şerbeti Faydaları Nelerdir?

Taze reyhan şerbeti sadece damaklara hitap etmez.  Mor reyhan otunun kullanımı, birden fazla faydayı da beraberinde getirir. Bunlardan biri sakinleştirici etkiye sahip olmasıdır. Aktarlarda da bulabileceğiniz reyhan yapraklarını ve sapını çay yaparak yoğun kaygı ve stres hissini azaltabilirsiniz. Hazırlayacağınız şerbetin ferahlık hissinden yararlanarak yaz aylarında sıvı ihtiyacınızı da rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Genel olarak mor reyhan suyunun yararları şu şekildedir:

Sindirim Sistemini Düzenlemesi

Reyhan otu ve suyu, mide ve hazımsızlık problemlerine iyi gelmesiyle bilinir. Bağırsak sağlığı açısından da sindirimi kolay olan reyhan otu, olumsuz bağırsak hareketlerini düzenleyici etkiye sahiptir.

Anksiyete ve Stresi Azaltması

Ferahlatıcı ve antioksidan etkisiyle strese bağlı anksiyete problemlerini de gidericidir. Özellikle kokusuyla rahatlama hissi yaşamanızı sağlar.

Bağışıklık Sistemini Desteklemesi

Taze reyhan, bağışıklık sistemini düzenleyen A ve C vitaminlerini içerir. Bu özelliğinden dolayı bağışıklık sistemini tehdit eden hastalıklara karşı immün sistemini destekleyici etki taşır.

● Vücut ve Cildi Rahatlatması

 Reyhan suyu, doğru ve az kullanılmasına bağlı olarak vücut ve cilde de fayda sağlar. İçerdiği vitaminler ve antioksidan etkisiyle cildi nemlendirirken yatıştırıcı etki de sunar.

Reyhan suyunun faydaları genel olarak böyledir. Bununla birlikte her besin ve üründe olduğu gibi fazla ve yanlış kullanıma bağlı olarak reyhan suyunun zararları da vardır. Bunlardan biri, fazla şeker kullanımıdır. Özellikle diyabet ve kalp sorunu yaşayanların, reyhan şerbeti ve suyu hazırlarken şeker kullanımına dikkat etmeleri önerilir. Buna bağlı olarak aşırı tüketim de doğru değildir. Bu etkenlere dikkat ederek oldukça lezzetli ve sağlıklı reyhan suyunuzu hazırlayabilir, tatlarınızın yanına soğuk bir ikram ekleyebilirsiniz. 

Reyhan şurubu nasıl yapılır sorusu eşliğinde kullanılan malzemeleri ve püf noktaları derledik. Hazırladığınız reyhan suyunuza yakışacak ve ferahlık etkisini ikiye katlayacak enfes pastaları ise Liva Pastacılık üzerinden sipariş edebilirsiniz.

 

 

Önceki Makale Beyaz Çikolata Nedir? Nasıl Yapılır? Merak Ettiğiniz Her Şey kırılmış beyaz çikolata parçaları
Sonraki Makale Pasta Rehberi: Evde Pasta Kreması Nasıl Yapılır? Pasta Rehberi: Evde Pasta Kreması Nasıl Yapılır?