İçeriğe atla
Pratik ve İlgi Çekici 5 Çikolata Eritme Yöntemi

Pratik ve İlgi Çekici 5 Çikolata Eritme Yöntemi

Çikolata eritme yöntemi konulu yazımız ile karşınızdayız. Liva Pastacılık olarak özenle hazırlamış olduğumuz bu içerikte çeşitli çikolata eritme yollarından bahsediyor olacağız. Çikolatayı kim sevmez ki? Enfes tadı ile neredeyse tüm tatlıların içerisinde de karşımıza çıkar. Katı hali de oldukça lezzetlidir ancak bazı tarifler için çikolatayı eritmek gerekir.

O halde sizi daha fazla bekletmeyelim ve konumuza dönelim! İşte hem pratik hem de ilgi çekici çikolata eritme yöntemleri…

En Çok Tercih Edilen Çikolata Eritme Yöntemi Hangisidir?

eritilen çikolata

Çikolatanın erime süreci zor gibi görünse de sabırla ilerlerseniz ve doğru tekniğe yönelirseniz hiçbir sorun çıkmayacaktır. Bunu nasıl yapacağınızı sizlere bu yazımızda detayları ile anlatıyor olacağız. Böylelikle artık tarifleriniz için erimiş çikolata gerektiği zaman herhangi bir sorun yaşamamış olacaksınız. Harika, değil mi?

Çikolatayı hem ufak hem de eş parçalara bölerek eritme işlemi için başlangıç yapabilirsiniz. Bu aslında çikolatanın daha hızlı erimesini sağlayacak temel kıstastır. Daha sonra ise eritme yönteminizin hangisi olacağına karar vermelisiniz. Mikrodalga, benmari usulü ya da çift kazan yöntemi gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

1. Benmari Usulü Çikolata Eritme Yöntemi

bir tabak erimiş çikolata

Benmari usulü olarak adlandırılan çikolata eritme yöntemi, dünya genelinde hayli popüler hale gelmiştir. Bu yöntemi uygulamak için atmanız gereken ilk adım ise büyük bir tencereye su koyup ısıtmaktır. Isıya dayanıklı camdan üretilmiş bir kabı da tencere üzerine koymalısınız. Fakat bahsi geçen kabın içerisine su girmemesi gerektiğini de unutmayın.

Çikolatayı cam kap içerisine yerleştirdikten sonra erimesini beklemelisiniz. Kısa bir zaman içerisinde çikolata eriyecektir. Benmari usulü daima vakitten kazanmanızı sağlayan bir yöntemdir. Tabii bu yöntemin de püf noktaları vardır. Benmari usulünü uygularken ısıya dayanıksız bir kabı asla kullanmamalısınız. Bu bir tercih konusu değildir.

Kabın yüksekliği içine azıcık bile su almayacak biçimde olmalıdır. Formunu buna uygun seçmeniz gerekecek demektir. Eriyen çikolata katılaştıysa içerisine 1-2 damla yağ damlatın. Yumuşacık bir hale gelecektir. Tam aksine kıvamlı bir çikolata elde etmek istiyorsanız olduğu gibi bırakın, asla yağ eklemesi yapmayın. 

Ayrıca bu yöntemin eski yıllarda çift kazan kaynatma yöntemi olarak da bilindiğini eklemek isteriz. Çünkü iki farklı boyuttaki kazanla beraber bu şekilde çikolata eritme işlemi gerçekleştiriliyordu.

2. Mikrodalga ile Çikolata Eritme

bir kase erimiş çikolata

Mikrodalga yöntemi oldukça revaçtadır. Bu yüzden günümüzde birçok kişi daima çikolata eritmek için mikrodalga yöntemini kullanır. Doğramış olduğunuz bitter ya da sütlü çikolatayı mikrodalgaya dayanıklı camdan yapılmış bir kaba yerleştirin. Ardından yirmi ila kırk saniye aralıklarla çikolatayı ısıtın. Her mola sonrasında iyice eriyene dek karıştırmayı unutmayın.

Çikolatayı mikrodalgada fazla ısıtırsanız yanık bir tat oluşabilir. O nedenle kısa tutmak her zaman için en iyisidir. Çikolata iyice eriyince fırından alabilir, iyice parlayana kadar da karıştırabilirsiniz. Çikolata tam erimedi ise ve daha fazla tutup yakmak istemiyorsanız da katı ya da sıvı yağ eklemesi yapabilirsiniz.

Bu tarz basit adımlarla adeta bir şef gibi çikolata eritebileceğinizi biliyor muydunuz? İşte bu kadar kolay!

3. Süt ile Çikolata Eritme

puding servis eden bir kişi

Süt ile çikolata eritme son derece basit bir işlemdir. Dilerseniz benmari usulünü uygularken çikolata içerisine azar azar süt ekleyebilirsiniz. Dilerseniz de tencere içerisine yerleştirdiğiniz çikolatanın üzerinde biraz sıcak süt gezdirebilirsiniz. Böylelikle kısa zamanda eriyecek, tadında herhangi bir bozulma olmayacaktır.

4. Tereyağ ile Çikolata Eritme Yöntemi

bıçak üzerinde tereyağı

Tereyağ, içerisine dahil olduğu her şeyin daha lezzetli hale gelmesini sağlar. Mis gibi kokusu ve enfes tadı ile çikolata eritme konusunda da usta olduğunu belirtmeliyiz. Peki bu yöntemi nasıl uygulayabilirsiniz? Dilerseniz yine benmari yöntemine başvurup süreci hızlandırmak adına az biraz erimiş olan çikolata içerisine 1 tatlı kaşığı kadar tereyağ ekleyebilirsiniz. 

Tereyağ çikolatanın daha çabuk erimesini sağladığı gibi lezzet seviyesini de artırır. Fakat şunu da unutmamak gerekiyor; tereyağ çikolatanın kısa sürede yanmasına da sebep olabilir. Bunun için ocağın altını en kısık ayara getirmelisiniz. Böylelikle herhangi bir sorun çıkmadan çikolatayı eritmiş olursunuz.

5. Krema ile Çikolata Eritme Yöntemi

eritilmiş bir tencere çikolata

Çikolata eritme yöntemi denince akla gelen bir diğer seçenek ise kremadır! Bu uygulamayı yapmak için ilk olarak ufak bir sos tenceresi içerisine kremayı aktarmanız lazım. Ardından kısık ateşte ısıtmaya başlamalısınız.

Yavaş yavaş ısınan kremanın kaynama noktasına gelmesine izin vermeyin, yoksa dibi tutabilir. Ocaktan almış olduğunuz sıcacık krema içerisine parçaladığınız çikolataları atabilirsiniz. Böylelikle dakikalar içerisinde eriyecektir. Afiyet olsun!

Ayrıca dilerseniz bol çikolatalı diğer tüm içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Ayrıca dilerseniz Liva’nın çikolata çeşitleri arasından dilediğinizi seçip tariflerinize dahil edebilirsiniz!

Önceki Makale Yaş Pasta Buzluğa Konur mu? Nasıl Saklanmalıdır? Yaş Pasta Buzluğa Konur mu? Nasıl Saklanmalıdır?
Sonraki Makale Draje Nedir? Draje Nerelerde Kullanılır? Draje Nedir? Draje Nerelerde Kullanılır?