İçeriğe atla
üst üste konumlandırılmış çikolata çeşitleri

Hayata Tat Katan Çikolata İsimleri

Zannediyoruz ki 7’den 70’e herkes, çikolatanın hayata tat katan vazgeçilmez lezzetlerden biri olduğu konusunda hem fikir. Peki ama tattığımız anda neşemizi yerine getiren ve bizlere eşsiz bir lezzet diyarının kapılarını aralayan çikolata isimleri hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Lezzetiyle özel günlere ve en özel anlara ayrı bir tat katan çikolatanın, farklı damak zevklerini mutlu edecek pek çok çeşidi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öyle ki çikolata isimlerinin yalnızca duyduklarınızdan ibaret olduğunu zannediyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü belki de daha önce tadına hiç bakmadığınız ya da ismini işitmediğiniz çikolata türlerinden söz edilebilir.

Pastacılık sektörünün öncü markası Liva Pastacılık olarak bugünkü içeriğimizde tadına doyamadığımız çikolata isimlerine yer veriyoruz.

Buna ek olarak, lezzetiyle akıllardan çıkmayan çikolatanın tarihi serüvenine ortak olmak isterseniz Çikolata Tutkunlarına Özel: Çikolata Tarihi başlıklı yazımızı incelemeden geçmemenizi tavsiye ederiz.

Damaklarda İz Bırakan Çikolata İsimleri

bir tabakta duran kalıp çikolata

Her bir çikolata türü damaklarda eşsiz bir tat bıraksa da aslında tatlarını ayıran çeşitli özelliklere sahiptirler. Örneğin beyaz çikolata, bitter çikolataya göre daha yumuşak bir lezzete sahip iken bitter çikolata sert tadı ile diğer çikolata çeşitlerinden ayrılır.

Öte yandan pasta ve tatlı yapımında pralin ve kuvertür çikolatalar her zaman daha çok tercih edilen çikolata çeşitleridir. Peki çikolatalar hangi özellikleri ile diğer çeşitlerden ayrılır? İşte yakından tanımak isteyeceğiniz çikolata isimleri ve sahip oldukları özellikler!

1. Çikolata Likörü

Tattığımız tüm çikolata türlerinin temeli olan çikolata likörü, şekersiz çikolata olarak da adlandırılıyor. Kalın ve koyu kahverengi renkte bir hamura sahip olan çikolata likörü, kakao çekirdeğinin içerisinde yer alan kakao tanelerinden oluşuyor.

Öğütülmesi ile ince ve pürüzsüz bir dokuya sahip olan kakao tanecikleri, yüksek ısı ile temas ettiğinde macun; basınç altında ise kakao tozu haline geliyor.

2. Sütlü Çikolata

eritilmiş sütlü çikolata

Hemen herkes tarafından en sevilen çikolata çeşitlerinden biri olan sütlü çikolatanın çocukluğumuzdan beri tadına doyamadığımız klasik lezzetler arasında hatrı sayılır bir yeri vardır.

Yumuşacık dokusu ile dikkat çeken bu çikolata çeşidi, çikolata likörü; şeker ve sütün birleşiminden oluşuyor. Sütlü çikolatanın dokusu daha fazla pürüzsüzleştirilmek istendiğinde ise içerisine soya lesitini ilave edilmektedir.

Bitter çikolataya göre çok daha tatlı bir lezzet olması nedeniyle sütlü çikolata, özellikle tatlı tutkunlarının vazgeçilmezleri arasında ilk sırada yer alıyor.

3. Beyaz Çikolata

Adından da anlaşılacağı üzere renginden dolayı bu ismi alan beyaz çikolata; şeker, kakao yağı, süt ve vanilyanın karışımından meydana gelen bir çikolata çeşididir. İçerisinde bulunan süt ve vanilya nedeniyle diğer çikolata türlerine göre daha tatlı bir lezzet notasına sahip olan beyaz çikolatanın yapımında çikolata likörü kullanılmaması ise en önemli özelliğidir.

4. Bitter Çikolata

bitter çikolata

İçerisinde bulunan çikolata likörü miktarı diğer çikolata çeşitlerine göre çok daha fazla olan bitter çikolatanın en acı çikolata türlerinden biri olduğunu söylemek zannediyoruz ki yanlış olmaz.

İçerdiği kakao oranı %35 olan bitter çikolatanın yapımında kullanılan diğer malzemeler ise kakao yağı ve şeker olarak ön plana çıkıyor.

Seveninin çok olduğu bu çikolatanın yapısında ekstra süt içermiyor olması, vegan tüketicilerin en sevdiği çikolata isimlerinden olmasına yol açmış diyebiliriz. Bununla birlikte içerdiği şeker miktarının diğer çikolata türlerine göre çok daha az olması ise yapısının daha kuvvetli olmasına neden olmaktadır.

5. Ruby Çikolata

Sütlü, bitter ve beyaz çikolatadan sonra 2017 yılında Belçika’nın ünlü çikolata üreticisi Barry Callebaut tarafından 4. çikolata türü olarak keşfedilen Ruby çikolata, hem rengi hem de lezzeti ile diğer çikolata çeşitlerinden ayrılıyor.

Pembe alt tonuyla dikkat çeken Ruby çikolata rengini, Ekvator, Brezilya ve Fildişi Sahili’nde yetiştirilen kakao çekirdeklerinden almaktadır. %47.5 oranında kakao içeren Ruby çikolatanın %26’sını da süt oluşturuyor.

Rengi ve ekşi notalara sahip lezzetiyle hemen herkesin çok seveceği Ruby çikolata, özellikle renkli lezzetler yaratmak isteyenler için ideal çikolata türü.

6. Kaplama Çikolata

kaplama çikolata

Özellikle pastacılık sektörünün vazgeçilmez çikolata isimleri arasında yer alan; kaplama çikolata ya da bilinen bir diğer adı ile kuvertür, içerdiği yüksek kakao oranı ile diğer çikolata çeşitlerinden ayrılıyor.

İçerisinde bulunan kakao yağının miktarına göre yarı akışkan ya da sert bir yapıya sahip olan kaplama çikolata, özellikle pralin ve parça çikolataların üretiminde en çok tercih edilen çikolata türüdür.

Hazırladığınız pastaları nasıl süslemeniz gerektiğine dair ipuçları için Çikolata ile Pasta Süsleme Yöntemleri başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

7. Pralin

Profesyonel pasta yapımı ile uğraşanların daha çok aşina oldukları bir diğer çikolata ismi de pralindir. Hemen hemen tüm çikolata çeşitleri ile hazırlanabilen pralin, çikolata konusunda nam salan ülkelerden biri olan Belçika’dan çıkmış bir üründür. Eritilerek veta robotta çekildikten sonra pralin, kek; pasta gibi tatlı tutkunlarının hayır diyemeyeceğe lezzetlere eşsiz bir tat katar.

Bonus: Madlen Çikolata

madlen çikolata kutusu

Her ne kadar bir çikolata türü olmasa da ismi ile akıllara kazınmış Madlen çikolata, ağızda dağılan nefis tadı ve eşsiz görünümü ile özel günlerin vazgeçilmez kahve yanı ikramlığı olarak ön plana çıkmaktadır.

Damaklarda klasik çikolata lezzetinin en iyi hali ile hissedildiği Madlen çikolata, kakaonun eşsiz aromasını en iyi şekilde taşıyıp yansıtmaktadırlar. Sevdiklerinize güzel bir sürpriz yapmak istediğinizde Madlen çikolataları tercih edebilir, onları mutlu edebilirsiniz.

Bu noktada en kaliteli Madlen çikolata alternatiflerini, hediyelik çikolataları ve yılbaşı özel çikolataları da Liva Pastacılık’ta bulabileceğinizin altını çizmekte fayda var. Canınız tatlı veya pasta çektiğinde ya da sevdiklerinizi mutlu etmek istediğinizde Liva Pastacılık üzerinden siparişinizi tek tıkla oluşturabilir, lezzete doyabilirsiniz!

Son olarak, sizler için hazırlamış olduğumuz diğer içeriklerimiz için Liva Blog’u takipte kalın.

Önceki Makale Yılbaşı Atıştırmalıkları ile Sofralara Lezzet Katın! Yılbaşı Atıştırmalıkları ile Sofralara Lezzet Katın!