İçeriğe atla
Çikolata ile pasta süsleme

Çikolata İle Pasta Süsleme Yöntemleri

Çikolata, tatlıların ve pastaların vazgeçilmezi, tatlı krizlerimizin daimi çözümü, kahvenin yanına eşlik eden en güzel yiyeceğimiz. Çeşit çeşit türleri ile en sevilen ve en çok tüketilen tatlılardan biri. İçi çikolatalı fıstıklı pasta veya frambuazlı, muzlu veya çilekli, bir de üzerinde enfes bir çikolata kreması ve çikolata parçaları olursa daha ne olsun diyelim...

Çikolatalı pastaların yaz kış hiç fark etmez yeri hep ayrıdır. Canımız tatlı isteyince o tatlı krizini en iyi bastıran şey çikolatadır şüphesiz ki. Çikolata bu kadar fazla seviliyor olunca, pastaların üzerinde de bolca çikolata görebiliyoruz. Çikolata ile pasta süsleme için farklı farklı yöntemler kullanarak harika pasta dekorasyonları yaratabilirsiniz.

Çikolata İle Pasta Süsleme Yöntemleri

Liva çikolatalı çilekli pasta

Çikolata ile pasta süslemek için mevcut birçok yöntem var. İsterseniz çikolatalı krema ile süsleyin, isterseniz de sade krema üzerine çikolata parçaları ile süsleme yapın.

Çikolata ile yaptığınız parıl parıl parlayan bir glazing ile pastanızı taçlandırın. Ya da gerçek çikolatalar ile pastanızın etrafını süsleyerek farklı bir süsleme yöntemi deneyebilirsiniz. Çikolata ile pasta süsleme yöntemleri nelermiş birlikte bakalım.

Çikolata Rendeleri ile Pasta Süsleme

cikolata-ile-pasta-susleme

Çikolata ile pasta süsleme konusunda yıllardır değişmeyen yöntemlerden biridir. Her zamanda şık bir görüntü oluşturmayı başarır. Çikolata barlardan rende veya soyacak yardımı ile elde edilen çikolata parçaları süsleme olarak kullanılır.

Üstteki görselde görüldüğü gibi bu şekilde farklı desenlerde çikolatalar oluşturulabiliyor. Kendi yaptığınız çikolata sosunu dondurduktan sonra bu şekilde çikolata süslemeleri yapabilirsiniz. bir bıçak yardımıyla oluşturduğunuz ince çikolata rulolarını pasta üzerinde dekor olarak kullanın.

Çikolata rendelerini ve rulolarını yapmak için görseldeki gibi bir rende veya bıçak yardımıyla yapabilirsiniz. Bıçak ile çikolata rendesinden ziyade daha rulo şeklinde süsler yapabilirsiniz. Bıçağınızı kaldırmadan donmuş çikolata üzerinde kaydırarak ince rulolar oluşturabilirsiniz.

Çikolata Sosu İle Süs Yapmak

Çikolata sosu ile pasta süsleme yöntemleri

Son zamanlarda popüler olan çikolata sosu ile şekiller yapıp, bunları dondurup pasta üzerinde kullanmak da bir diğer çikolata ile pasta yöntemidir. Çikolata sevenleri cezbeden görüntüleriyle çikolata süslemeleri pastaların son zamanlardaki vazgeçilmez dekorları.

Bu süslemeler için yapmanız gereken tek şey, sıvı çikolata sosu alın ve yağlı kağıt üzerine istediğiniz desenleri çizin. Daha sonraki adımda ise ince uçlu bir krema torbasına çikolata sosunu koyup, çizdiğiniz desenler üzerinden dökün. Soğumaya bıraktıktan sonra pasta dekorlarınız hazır!

Bu yöntemle kafes pasta olarak geçen süsleme çeşidini de yapabilirsiniz. Kağıt üzerine rasgele uzun çizgili desenler yapın ve donduktan sonra parça parça pastanın etrafına bu parçaları dizin.

Çikolatalı Glazür ile Pasta Süsleme

glazür ile pasta süsleme

Pasta süslemek içn en çok kullanılan yöntemlerden biri de çikolata kremaları. Glazür olarak geçen bu sıvı krema, pastalarda sıklıkla kullanılır. Glazür ile süsleme yapma hakkında biraz bilgiyi kurabiye süsleme yöntemleri yazımızda paylaşmıştık. Glazür ile pastanızı süsledikten sonra ister çikolata parçaları ile isterseniz de mevsim meyveleri ile pastanızı tamamlayabilirsiniz.

glazür çikolata ile pasta süsleme

Son yıllarda krema ile süsleme yöntemlerinden en ünlü olanı ise, ingilizcesi 'mirror glazing' olarak geçen parlak glazürler. Bu krema, pasta üzerinde adeta bir ayna varmış gibi görüntüyü yansıtan, parlak bir yüzey yaratıyor.

Parlak bir glazür kreması yapmak için kremayı yaparken içine jelatin ekleniyor. Dinlendirilmiş soğuk su içerisinde biraz bekletilen jelatin yapakları, krema yapıldıktan sonra henüz sıcakken alınıp krema içine ekleniyor.

Daha sonra blender ile karıştırıp, pütürlük kalmayana kadar süzdükten sonra pastanızın üzerine döküp, süslemenizi tamamlıyorsunuz. Tek başına bile harika görünen bu krema, başka hiç bir süslemeye gerek bırakmıyor.

Çikolata Barlar ile Süsleme

çikolata barlar ile pasta süsleme

Son yılların popüler süsleme tarzlarından biri de çikolata barlar veya hazır çikolatalar ile süsleme yapmak. Enfes yaş pastanın etrafınn bir de en sevdiğiniz çikolata ile süslenmiş olduğun hayal edin, o pastayı yemeye doyamazsınız.

Çikolatalar ile pastanızı süsledikten sonra etrafını şık bir kurdele ile sararak sade ve güzel görünen bir süsleme yapabilirsiniz. Gerçek çikolatayla süslenmiş çikolataları en çok çocukların seveceğini düşündüğümüzden çocuğunuzun doğum günü için böyle bir pasta alarak, onu mutlu edin.

Çikolata Ganaj

Ganaj çikolata ile pasta süsleme

Çikolata ganaj ile pasta süsleme yapmak istediğinizde pastanızın etrafını düzgün bir şekilde ganaj ile kaplayıp, sonra üzerine istediğiniz süslemeleri ekleyebilirsiniz. Son zamanlarda ganaj ile kaplama sade bırakılıp kremaya şekil verilerek süsleme yapılıyor.

Ya da çikolata ganaj üzerine tekrar farklı renkte bir krema sürülüp pastayı kaplar gibi küçük hareketlerle iki renk karıştırılıyor. Çikolata ganaj, glazürden biraz daha farklı olan pastacı kremasına benzerdir. Görüntüsü itibariyle pastacı kremalarını andırır.

Glazürden daha katı ve yoğundur, pasta üzerindede kalıp gibi durur. Eğer pastanız üzerine şeker hamuru veya benzeri şeylerle süslemeler yapacaksanız, soğudunda katılaşan bu kremayı kullanmanız daha iyi olacaktır. Çünkü üstüne koyulan dekorlardan dolayı hemen bozulmaz.

Çikolata Drajeleri ile Pasta Süsleme

renkli çikolatalar ile pasta süsleme

Çikolata drajeleri ile süsleme de yine hazır çikolatalar kullanılıyor. Küçüklüğümüzde yediğimiz bonibonlar ya da renkli şekerlemeler ile çok şirin süslemeler yapabilirsiniz.

Çocuğunuz ya da ruhu genç kalan arkadaşınız rengarenk bonibonlu pastasını görünce yüzünde kocaman bir gülümseme görebilirsiniz. Renkli çikolata drajeleri ile bu pastaların herkesi mutlu etmek için çok iyi bir seçenek olduğuna güvenin.

Madlen Çikolata İle Pasta Süsleme

Madlen çikolata ile pasta süsleme

Çiikolata ile pasta süsleme çeşitleri arasından belki de en kolayı ve en pratik olanı madlen çikolata ile süslemek olabilir. Pastanelerde satılan madlen çikolataların küçüklerinden ve yuvarlak olanlarından satın alıp istediğiniz şekli yaparak, pastanızın üzerini süsleyebilirsiniz. Madlen çikolataların bitter, sütlü veya beyaz çikolatalı çeşitlerini seçerek süslemenize farklı renkler ekleyin ve yaratıcı şekiller ortaya çıkarın.

çikolata ile pasta süsleme

Ve son olarak geldik ortaya karışık yapılmış, harika çikolata ile süslemelere... Yemeden duramayacağınız, görüntüsüyle sizi cezbetmeye yeten harika pasta süslemeleri var.

Ganajdan çikolataya glazürden gofrete kadar üzerinden bütün lezzetleri barındıran süslemesine bakınca bile ne kadar muhteşem bir tadı olduğunuz anlayabildiğiniz pastalar... Yukarıda bahsettiğimiz tüm çikolata ile pasta süsleme çeşitlerinin hepsini karıştırarak daha yaratıcı ve enfes pastalar ortaya çıkartabilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken tek şey, ölçülü olmanız. Pastanın her yerini boşluk kalmayacak şekilde çikolatalarla süslemek yerine, sadece bir bölümünde süsleme yapmak. Böylece daha şık ve profesyonel görünümlü bir pastanız olur.

Liva çikolatalı pasta

Çikolata ile pasta süsleme çeşitlerini sizlerle paylaştık. Çikolatayı çok seviyorsanız ve pastanızın her şeyiyle çikolatalı olmasını istiyorsanız, o zaman çikolatalı süslemelere şans verin.

Tabii ki pastanızın çok yoğun ve ağır olmaması için aralara meyveler de serpiştirebilirsiniz. Pasta süslemek tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Liva'nın muhteşem çikolatalı pastalarına Liva'dan online sipariş vererek bakabilirsiniz. Afiyet olsun! :)

Önceki Makale Yılbaşı Atıştırmalıkları ile Sofralara Lezzet Katın! Yılbaşı Atıştırmalıkları ile Sofralara Lezzet Katın!