İçeriğe atla
Kurabiye Süsleme

Birbirinden Güzel 4 Farklı Kurabiye Süsleme Yöntemi

Son zamanlarda pastalar ile birlikte özel günlerimizin baş rolünü paylaşan süslü kurabiyeler, şirin görünümleri ile çok seviliyorlar. Nişan, doğum günü, kutlama, mezuniyet, doğum gibi özel günlerimizde süslü kurabiyeler almak artık bir alışkanlık haline geldi. Bu sayede kurabiye süsleme işi gittikçe popüler olmaya başladı. Süslü kurabiyeler bir de taze ve lezzetli hazırlanmış ise tadından yenmiyor.

Kurabiye Süsleme

Bu kurabiyeleri süslemek için birçok yöntem var. Bu yazımızda sizlere bu yöntemleri anlatacağız. Kurabiye süslemek profesyonellik ve beceri gerektirse de denemek isteyenler için sizlere bu yöntemlerden ve bazı ipuçlarından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar! :)

1. Glazür (Royal Icing) İle Kurabiye Süsleme

Kurabiye Süsleme

Kurabiye süsleme için bu yöntemden bahsederken birçok değişik tanım duyabilirsiniz. Bunun için önce bunların ne olduğundan başlayalım.

Glazür Nedir?

Glazür, pasta ve kurabiyelerde kullanılan bir çeşit kremadır diyebiliriz. Glazür akışkan yapıdadır ve sürüldükten sonra kurumaya bırakılır. Kuruduktan sonra sertleşerek sabit bir şekil alır ve o şekilde saklanabilir.

Genellikle süslemede renkli olarak desenler ve figürler yapmakta kullanılır. Pudra şekeri, yarım limon suyu ve 2 adet yumurta akını güzelce karıştırıp krema kıvamında bir glazür yapabilirsiniz.

Eğer istenirse tat vermek için vanilya şurubu kullanılabilir. İlk başta koyu kıvamda bir krema elde edeceksinizdir. Kullanacağınız yere göre bunu su ile açabilirsiniz. Ayrıca, süsleme glazürünü renklendirmek için gıda boyası kullanabilirsiniz.

Kurabiye Süsleme

Glazür İle Kurabiye Süsleme

Glazürü kurabiye üzerinde kullanabilmek için biraz sıvı halde, akışkan yapmak gereklidir. Bunun için yaptığınız kremaya 1 tatlı kaşığı su ekleyerek açabilirsiniz. Eğer kıvamı yeteri kadar akışkan olmazsa istediğiniz gibi olana kadar azar azar su ekleyebilirsiniz.

Hazırladığınız glazürü krema torbasına koyup, ucunu çok ufak bir şekilde kesip kurabiyenizin üzerini süslemeye başlayabilirsiniz. :)  Ufak bir tüyo; kurabiyenizi süslerken eğer glazür üzerinde baloncuklar oluşursa bir kürdan ile hızlıca glazür kurumadan düzeltin.

2. Çikolata Kaplama ve Pasta Süsleri

Kurabiye Süsleme

Kurabiyenizi süslemek için illaki renkli malzemeler kullanmanız gerekmez. Çikolata kaplamalı kurabiyeler yaparak da bunları süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız kurabiyenin soğumasını bekledikten sonra erittiğiniz çikolataya batırın.

Çikolatayı eritmek için benmari yöntemini kullanabilirsiniz. Daha yoğun bir kakao tadı olmasını tercih ederseniz bitter çikolata kullanmayı deneyin. Çikolataya batırdıktan sonra eğer üzerine bir süsleme yapmayacaksınız direk buzdolabına koyarak çikolatayı dondurun.

Üzerini süslemek isterseniz de hazır olarak bulabileceğiniz pasta süsleme dekorlarını kullanabilirsiniz.

3. Krema Ve Granül Şeker

Kurabiye Süsleme

Kurabiyelerinizin üzerini krema ile de süsleyebilirsiniz. Kulladığınız krema 'frosting' denilen bir süsleme kremasıdır. Bu krema pastacı kremasından biraz farklı. Cupcakelerin üzerinin süslendiği dolgun ve kıvamlı görünen bir krema. Tereyağ, vanilya özütü ve pudra şekeri ile yapılıyor.

Eğer istenirse biraz krem peyniri veya labne eklenebiliyor. Katı bir krema istiyorsanız krem peynirinin kıvamı daha yoğun olduğu için onu kullanabilirsiniz. Renkli krema yapmak isterseniz yine gıda boyası kullanabilirsiniz. Kremayı yapmak için ilk önce oda sıcaklığındaki tereyağını ve krem peynirini kabarana kadar mikser ile çırpın.

Daha sonra 2 su bardağı pudra şekerini ve istiyorsanız vanilya özütünü ekleyip biraz daha karıştırın. Hazırladığınız kremayı sıkma torbası yardımıyla veya bir spatula ile kurabiyelerin üzerine sürün. Tercihinize göre üzerine granül şekerler serpiştirerek kurabiyelerinizi süsleyin. :)

4. Şeker Hamuru İle Kurabiye Süsleme

Kurabiye Süsleme

Kurabiyelerinizi süslemek için bir diğer yöntem şeker hamurudur. Kimine göre glazürden daha kolay, kimine göre daha zor olarak görülür. Kendi tercihinize göre istediğinizi kullanabilirsiniz.

Şeker hamurunda daha profesyonel şekilde süslemeler yapmak için bazen kalıplar, kesme araçları ve baskı araçları gerekebiliyor. Glazür ile şekil yapmak da pek kolay olmadığı için yinede bazı kişiler şeker hamuru tercih edebiliyor. Şeker hamuru hakkında bilgiyi daha önceki yazdığımız şeker hamuru yazımızdan okuyabilirsiniz.

Kurabiye Süsleme

Şeker hamuru ile kurabiye süslemek için ister kurabiyenin tüm yüzünü kaplayarak, isterseniz de sadece küçük dekoratif şekiller ile süsleme yapabilirsiniz. Şeker hamurunu kullanmak için ilk önce belli bir sıcaklığa gelmesini beklemelisiniz. Daha sonra hamur açar gibi gerekli olan inceliğe gelene kadar şeker hamurunu açın.

Bu aşamada hamuru çok ince açmamaya dikkat edin, biraz kalın kalması kurabiye üzerinde daha şık duracaktır. Hamuru açtıktan sonra kurabiye kalıplarınız ile hamurdan parçalar çıkartarak kurabiye üzerine koyun. Şeker hamurunu kurabiye üzerine yapıştırmak için kurabiyenin soğumasını bekledikten sonra küçük bir fırça ile kurabiyeye su sürüp, üzerine şeker hamurunu yapıştırın.

Şeker hamuru üzerine şekiller yapmak için internetten kolayca bulabileceğiniz harf, çiçek, yıldız veya farklı şekillerdeki baskı araçlarını kullanabilirsiniz. Eğer elinizde bu malzemeler yoksa kürdan, kaşık ucu gibi evdeki eşyalarınızı kullanabilirsiniz.

Liva Kurabiye

Evde kendi kurabiyelerinizi pişirip, bu yöntemleri kullanarak kurabiyelerinizi süslemeyi deneyebilirsiniz. Taze olarak hazırlanmış, süslenmiş kurabiyelerden almak isterseniz Liva'nın lezzetli kurabiyelerine de bakmanızı tavsiye ederiz. Afiyet olsun! :)

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar