İçeriğe atla
Meyveli Pasta

Kış Aylarında Hangi Meyveler Tercih Edilmeli

Mutlu günlerimizin, kutlamalarımızın vazgeçilmezi ve baş aktörü pastayı sevmeyen yoktur. Hatta birçoğumuz için lezzetli bir meyveli pasta denince akan sular durur. Ancak canımız meyveli pasta çektiğinde unutmamamız gereken bir şey var; her meyve yetiştiği mevsimde güzeldir. Beslenme konusunda çalışmalar yapan bir çok uzman, meyveleri mevsiminde tüketmemiz gerektiğini belirtiyor. Peki kış mevsimde, hangi meyveleri tüketmek en doğrusudur? Sizin için kış meyvelerini sıraladık!

Turunçgiller

Kış denince aklımıza gelen ilk meyveler narenciye grubu meyvelerdir. Bu grubun baş üyeleri ise portakal ve mandalinadır. Neredeyse bütün sonbaharı dallarında bizim için C vitamini depolamakla geçiren turuncu arkadaşlarımız aynı zamanda zengin birer potasyum kaynağıdırlar. Bu özellikleri ile hücreler arası besin iletiminin de sağlanmasında önemli rol oynarlar. Taze mandalina ve portakalla yapılmış enfes bir meyveli pastaya, kim karşı koyabilir ki?

Elma

Kimimiz ekşisini kimimiz tatlısını seviyoruz. Yeşiliyle, sarısıyla ve kırmızısıyla bir çok farklı elma türü var. Ama hepimizin buluştuğu ortak bir nokta da var. Hepimiz annemizin soyduğu o elmayı yiyoruz! Pastalarımızın da vazgeçilmez bileşenlerinden olan elma, narenciye grubu gibi zengin bir C vitamini deposu olmasının yanı sıra içerdiği E vitamini ile de bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi kışın soğuğundan korumayı başarıyor.

Kestane

Kestane denince aklınıza köşe başlarını sıcacık kestaneleriyle doldurmuş satıcıların gelmesi normal ama kestane pastalara da çok yakışıyor. Kestane, nişastalı yapısından dolayı son derece besleyicidir. Hatta nişastanın yanında lif, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ve B1, B2 ve C vitaminlerini de barındıran kestane, kışın vazgeçilmezlerindendir.

Muz

Meyveli pastalarda en çok tercih edilen meyvelerden bir diğeri de muzdur. Diğer meyveler gibi muz da son derece besleyici ve içerdiği B1, B2, C, A ve E vitaminleri ile de son derece sağlıklıdır. Özellikle yerli muzun da tezgahlarda görünmeye başladığı şu günlerde muza hayır demek herkes için çok zor olacaktır.

Kivi

Mayhoş tadıyla pastalara en çok yakışan meyvelerden bir diğeri olan kivi, kış meyvelerinin çoğunda bulunan C vitaminini de bolca içerir. C vitaminin yanı sıra E vitaminini de bolca içeren kivi mineral ve flavonoidler bakımından da zengindir. Ülkemizde Karadeniz ve Marmara bölgelerinde yetiştirilmekte olan kivinin hasadı da şu günlerde başladı. Yani şuan taze olarak tüketilebilir. Ekşisiyle, tatlısıyla bol bol kivi tüketin.

Meyveli Pasta

Balkabağı

Balkabağı lifi bol bir meyvedir. Potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir gibi madensel elementler içerir. Türk mutfağında tatlısıyla gönüllere taht kuran balkabağı, pastasıyla da damağınızda hoş bir tat bırakmaya aday.

Balkabaklı Pasta

Kuruyemişler

Meyveli pastalarda da görmeye alıştığımız kuruyemişler de her mevsim bulunabiliyor. Fıstık, badem, fındık ve ceviz tatlıların vazgeçilmezi konumunda artık. Nefis tatlarının yanı sıra içerdikleri sayısız mineral, vitamin ve besleyici ögeler ile özellikle kış mevsiminde bağışıklık sistemimizin ihtiyaçlarını da karşılıyorlar.

Karamelli Bademli Pasta

Tüm bu meyvelerin yanında, her mevsim tüketebileceğiniz çikolata, karamel ve vanilya aromalı pastalar da kış meyvelerinin dopingiyle soğuk kış günlerinizi ısıtmak için emrinize amadedir.

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?