İçeriğe atla
Kızarmış Dondurma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kızarmış Dondurma Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kızarmış dondurma, dışı sıcak içi soğuk servis edilen bir tatlı türüdür. Top haline getirilmiş dondurmanın un, mısır gevreği, ceviz gibi her tarife göre farklılaşan malzemelerle kaplanması ve çok kısa süre kızartılması ile elde edilir. Kızarmış dondurma, genellikle vanilyalı veya kakaolu dondurma ile yapılmakta ve bal, çikolatalı sos vb. birçok sos veya meyve ile servis edilmektedir. Kızarmış dondurma tatlısı son derece lezzetli bir tatlıdır. Ancak lezzetli olduğu kadar da sabır ve emek isteyen bir hazırlama sürecine sahiptir. Hazırlama sürecinin zahmetli olması, bu tatlıyı özel günlerin, kutlamaların aranılan lezzeti haline getirmiştir denebilir. Kızarmış dondurma tatlısına özellikle beş yıldızlı otellerin özel günlerinde rastlamanız mümkündür. Diğer taraftan, tatlının son yıllarda bomba tatlısı ile birlikte popülerleşen bir başka tatlı olduğu söylenebilir. Eğer kızarmış dondurma tatlısını hazır yemek istiyorsanız, Çin restoranlarına veya yerel işletmelere uğrayabilirsiniz. Ancak ben kendim yapmak istiyorum diyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktır. 

Kızarmış Dondurma

Kızarmış Dondurma Nasıl Yapılır?

Öncelikle kızarmış dondurma tatlısının zahmetli bir tatlı olduğunu ve epey bir zaman ayırmanız gerektiğini yeniden vurgulayalım. Tatlıda kullanılacak dondurmanın maraş dondurması gibi diğer dondurmalara göre görece sert ve yoğun kıvamlı olması gerekiyor. Bu, kızartma aşamasında dondurmanın kendini bırakmaması için önemli. Bu noktaya dikkat ettiyseniz tarife başlayabiliriz. Malzemeler:
  • 1 kutu (yaklaşık 800 gr olan kutular) sade maraş dondurması
  • 1,5 su bardağı ayçiçek yağı
  • 1 su bardağından iki üç parmak az mısır gevreği
  • 1 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 su bardağı rende Hindistan cevizi
  • 2 adet yumurtanın beyazı
  • 1 su bardağından iki üç parmak az fındık veya antep fıstığı veya ceviz
  • 1 yemek kaşığı şeker
  • İsteğe göre tarçın veya karanfil

Yapılışı: 1-)Öncelikle kutu dondurmanızı bir süre oda sıcaklığında bekletin. Parçalara ayırmaya müsait olduğunda 10 parçaya bölün.

2-)Böldüğünüz dondurma parçalarını elinizde yuvarlayarak toplar elde edin. Dondurma parçalarını iyice Hindistan cevizine bulayın ve derin dondurucuya koyun. Eğer zamanınız yoksa dondurucuda bekleme süresi minimum 12 saat olmalıdır. Ancak zamanınız var ise bir gün bekletmeniz tarifiniz için daha iyi olacaktır.

Kızarmış Dondurma

3-)Tercih ettiğiniz kuruyemişi (fındık, antep fıstığı, ceviz vs. veya hepsinin ölçü dahilinde bir karışımını), mısır gevreği, galeta unu, şeker, tarçın veya karanfili blenderdan geçirin. Ancak bunu yaparken malzemelerin un ufak olmamasına dikkat edin. Dikkat edin ki malzemelerin tutuculuğu artsın.

4-)Yumurtanın beyazını derin bir kâsede iyice çırpın. Uzun süre beklettiğiniz dondurma toplarını önce çırptığınız yumurta beyazına daha sonra da blendardan geçirdiğiniz karışıma bulayın. Aynı işlemi bir kere daha yapın. Dondurma toplarını önce yumurta beyazına daha sonra harca batırın ve yeniden derin dondurucuya kaldırın. Daha önce de vurgulandığı gibi, dondurucuda minimum 12 saat beklemelidir. Daha fazla da bekletebilirsiniz. Ancak kızartma işlemi sırasında dondurmanın mümkün olduğunda az erimesi için minimum süreye bağlı kalın. Kızarmış dondurma tatlınızı ne kadar aceleye getirmez, sabırlı olursanız o kadar risksiz bir şekilde elde edersiniz ve emeğinizin karşılığını lezzetiyle olduğu kadar görüntüsüyle de alırsınız.

kivi ve portakal ile sunulmuş sade ve geleneksel kızarmış dondurma

5-)Dondurma toplarını dışarıya çıkarmadan önce yağı iyice kızdırın. Dondurma topları yağda çok uzun süre kızartılamayacağı için yağın iyice kızmış olmasına özellikle özen gösterin. Kızarmış dondurma tarifinde tatlının hafifliği için Ayçiçek yağı kullanmak önemlidir. Tatlı, son derece yoğun bir lezzet olduğu için en azından hazırlama aşamasındaki süreçler ile gereksiz ağırlığı yok edebilirsiniz. Kızartacağınız tavanın da derin olması önemli çünkü topların yaklaşık 20-30 saniye gibi kısa bir sürede her noktasının kızarması gerekiyor.

6-)İyice kızan yağda dondurma toplarını kızartmaya başlayın. Dondurmanın erimemesi için çok fazla süre tutmayın. 20-30 saniye bu işlem için yeterlidir. Kızartma işlemi sırasında dondurma toplarını maşa ya da çatal ile çevirmeyin. Topların formunu bozmayacak, çatal gibi keskin noktaları olmayan veya maşa gibi belirli bir baskı uygulanmayan mutfak gereçlerini tercih edin. Bal rengine ulaşacak kadar kızarttığınız dondurmaları tavadan alın ve bekletmeden servis edin. Dondurma toplarını bal, çikolata, karamel vb. soslar ile süsleyebilir veya çeşitli mevsim meyveleri ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?