İçeriğe atla
bilgisayar başında kuru pasta yiyen ve çay içen kişi

Taze Kalması İçin Kurabiye Nasıl Saklanır?

Çayın ve kahvenin yanında severek tükettiğimiz kurabiye ve kuru pasta çeşitlerine lezzet katan en önemli unsurlardan bir tanesi de taze olmaları. Peki kıyır kıyır lezzetinin bozulmaması için kurabiye nasıl saklanır? Kurabiyenin taze kalması için ne yapılmalıdır?

Ankara’da pastacılık sektörünün öncü markalarından biri olan Liva Pastacılık olarak sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde; mutfağınızda kendi ellerinizle hazırlamış olduğunuz ya da lezzetine ve kalitesine güvendiğiniz pastanelerden satın aldığınız kurabiyelerin ilk günkü tazeliğini korumasına yardımcı olacak önerileri sıralıyoruz.

O halde dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve kurabiye ve kuru pastaların muhafaza edilmesi ile ilgili merak ettiğiniz sorulara yanıt bulalım.

Ek olarak hem pratikliği hem de lezzeti ile kalbinizi fethedecek bir kurabiye tarifi için Üç Malzemeli Kurabiye Tarifi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kurabiye Nasıl Saklanır?

kurabiye nasıl saklanır sorusuna yanıt niteliğinde kuru pasta yiyen ve çay içen kişi

Kuru pasta ve kurabiyelerin lezzetli olup olmadıklarının en önemli belirleyicilerinden biri de tazelikleri. Doğru koşullarda saklanmadıkları takdirde, hazırladığımız ilk andaki yumuşaklığına hayran olduğumuz kurabiyelerin yavaş yavaş sertleşmeleri ve eski lezzetlerini kaybetmeleri ise çok doğal.

Yine de çeşitli lezzet sırları ile yumuşacık ya da çıtır çıtır kurabiyelerinizi bayatlamaktan kurtarabilir veya bayatlama sürelerini uzatabilirsiniz. Peki kurabiye nasıl saklanır? İşte başlık başlık cevabı!

1. Kurabiye ve Kuru Pastalar Farklı Yerlerde Saklanmalıdır

Eğer farklı kurabiye çeşitlerini aynı yerde saklamayı düşünüyorsanız bunun çok önemli bir hata olacağının altını çizelim. Çünkü hem çeşitli yöntemlerle hazırlanan hem de içerisinde farklı malzemelerin yer aldığı bu lezzetlerin muhafaza edilmesi için gereken koşullar da elbette aynı olmaz.

Öte yandan örnek verecek olursak kakaolu ve portakallı kurabiyenin aynı yerde saklanması, farklı lezzetlere sahip oldukları için tatlarının birbirine karışmasına ve eski lezzetlerini kaybetmelerine neden olabilir. Bu da bozulmalarının bir işareti olarak gösterilebilir.

2. Kurabiye ve Kuru Pastalar Soğuduktan Sonra Muhafaza Edilmelidir

yan yana dizilmiş kurabiyeler

Kurabiyeler fırından yeni çıkmışken ya da çok sıcakken onları kapalı bir kabın içerisinde muhafaza etmeye çalışmak yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi diyebiliriz. Çünkü kurabiyeler henüz soğumadan saklandığı takdirde kapatıldıkları kabın içinde nemlenip buhar oluşturmaktadırlar.

Bu da bu alanda kurabiyelerin üzerinde çeşitli bakterilerin, küf mantarlarının oluşabileceği ve kurabiyelerin küfleneceği anlamına gelmektedir.

3. Kurabiye ve Kuru Pastalar Uygun Kaplarda Saklanmalıdır

Eğer kuru pasta ve kurabiyelerin yalnızca lezzetini değil formunu da korumasını istiyorsanız sizler için bir önerimiz daha var! Kurabiyeleri, şeklinin bozulmasını mümkün olabildiğince engelleyecek bir alanda saklamanız daha doğru olacaktır.

  • Örneğin eğer kuru pasta ve kurabiyelerinizi çok da korunaklı olmayan bir poşete koyup orada muhafaza etmeye kalkarsanız bir süre sonra neme bağlı olarak yumuşayabilirler, bu da kırılmalarını kolaylaştırır.
  • Öte yandan bu tür gıdalar bu şekilde saklandığı takdirde birbirine çarparak aşınabilir ve ilk baştaki göz alıcı görünümlerini kaybederler.

Mutfağınızda sadece lezzetiyle değil görünümü ile de akılları baştan çıkaracak kurabiyeler hazırlamak isterseniz Birbirinden Güzel 4 Farklı Kurabiye Süsleme Yöntemi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

4. Yumuşak Kurabiye ve Kuru Pastalar Hava Almamalıdır

masada duran tatlı kuru pastalar ve süt

Bu altın kuralın pek çok kurabiye ve kuru pasta çeşidinin saklanması için geçerli olsa da bunun yumuşak kurabiyeler için ekstra önemli olduğunu söylemek mümkün. Bu durumun en önemli nedeni ise kuru pasta çeşitlerinin içerisinde bulunan nişastanın, hava ile temas ettikten sonra kristalleşerek kurumasıdır.

Bu, kurabiyenin bayatlamasına neden olacağı için nişasta ile yapılan kurabiyelerin eğer mümkünse kapalı ve hava almayan bir saklama kabında muhafaza edilmesi gerekmektedir. Ek olarak saklama kabına dizerken kurabiyeleri üst üste değil yan yana dizmek daha doğru bir uygulama olacaktır.

Çünkü bekleme süresine bağlı olarak kuru pastalar zamanla birbirine yapışabilir ve bu da görünümlerinin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu şekilde muhafaza edildiğinde yumuşak kurabiye ve kuru pastaların buzdolabında üç gün, derin dondurucuda ise üç ay boyunca tazeliğini koruyabileceğini söylemek mümkün.

5. Sert Kuru Pastalar Üst Üste Muhafaza Edilebilir

Sert olanların aksine yumuşak kurabiye ve kuru pastalar üst üste dizilerek de muhafaza edilebilmektedir. Bunun için hava almadığından emin olduğunuz bir saklama kabının içerisine kuru pastaları nizami bir biçimde üst üste dizmeniz yeterli olacaktır.

Eğer kuru pastanın üzerinde görüntüsüne zarar verecek, akışkan formlu bir süsleme bulunuyorsa arasına bir bariyer eklemeniz gerekecektir. Bunun için tortilla ekmeği ya da alüminyum folyo kullanabilirsiniz. Buna ek olarak yuvarlak formlu, küçük kuru pastaları kavanozların içerisinde de muhafaza edebilirsiniz.

Kuru Pasta Derin Dondurucuda Saklanır Mı?

Bir tabağın içerisinde duran kurabiyeler

Kurabiye nasıl saklanır sorusuna dair merak edilen bir diğer konu da kuru pasta ve kurabiyelerin derin dondurucularda saklanıp saklanamadığıdır. Kurabiye ve kuru pasta hamurunu derin dondurucuda muhafaza etmek, özellikle yakın zamanda tüketmeyecekseniz son derece doğru bir yöntem.

Evlerinizde hazırladığınız kuru pasta hamuru, buzdolabında muhafaza ettiğiniz takdirde bir hafta; derin dondurucuda ise üç aya kadar dayanıklılık göstermektedir.

Kuru pasta hamurunu derin dondurucuya atmadan önce bir yuvarlayıp sertleşmesini bekleyebilirsiniz. Böylelikle hamur, şeklini koruyarak donmuş olur. Pişirmeden önce ise bir gece boyunca buzdolabında bekleterek çözünmesini sağlayabilirsiniz.

kalp şeklinde kurabiye

Bu yazımızda sizler için kurabiye nasıl saklanır sorusunu tüm ayrıntıları ile ele almaya çalıştık. Önerilerimizi dikkate alarak, hazırladığınız mis kokulu, yumuşacık kurabiye ve kuru pastaları uzun bir süre muhafaza edebilir; lezzetinden ödün vermeyecek şekilde saklayabilirsiniz.

Öte yandan eğer misafirleriniz için kuru pasta veya kurabiye hazırlamak için yeteri kadar vaktiniz yok ise kalitesi ve lezzetiyle müşterilerinin kalbini kazanan Liva Pastacılık’ı tercih edebilirsiniz.

Liva’nın en sevilen ürünleri arasında yer alan tuzlu kuru pasta, tuzlu sevenler için tatlı kuru pasta ise tatlı tutkunları için ideal. Bunun yanı sıra hem tuzlu hem tatlı seviyorsanız farklı kuru pasta çeşitlerinin yer aldığı tatlı ve tuzlu karışık kuru pasta ürününü tercih edebileceğinizin de altını çizelim.

Sizler için hazırladığımız diğer içeriklerimiz için Liva Blog’u takip etmeyi unutmayın!

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar