İçeriğe atla
Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kuvertür Çikolata Nedir? Nasıl Kullanılır?

Kuvertür çikolata; profesyonel pastacılık alanında sıklıkla kullanılan, kalitesi yüksek bir çikolata çeşididir. Öteki çikolata türlerine göre içeriğinde daha fazla kakao yer alır ve az miktarda şeker içerir. Bu yüzden, tadı yoğundur ve kolay eritilir. Çikolata kaplama işlemlerinde kullanıldığında ise pürüzsüz ve incecik bir tabakanın oluşturulmasını sağlar.

Kuvertür Çikolata Çeşitleri Nelerdir?

3 çeşit çikolataBitter, beyaz ve sütlü olmak üzere tam 3 çeşit vardır. Her birinin kendine özgü bir lezzeti vardır.

1. Beyaz

Beyaz kuvertür çikolata, süt katkı maddesi içermez. Kakao yerine de süt tozu içerir. Kakao yağı ve şeker barındırır. Rengi ve lezzeti ile bambaşka bir çikolatadır. Pasta süslemelerinde kullanılan bu çikolata, çoğunlukla sütlü ve bitter kuvertür ile karışım haline getirilir. Böylelikle dengeli bir lezzet ortaya çıkar. %0’lık kakao oranı ile beyaz kuvertürü kesinlikle denemelisiniz.

2. Sütlü

Sütlü kuvertür çikolata, %40’lık oranda kakao içerir. Bu yönüyle beyaz çikolatadan ayrılır. Süt tozu, kakao yağı ve şeker içerir. Tadı süt ürünü gibidir ve diğer çikolatalara göre daha tatlıdır.

3. Bitter

Bitter kuvertür çikolata, diğer iki çeşide göre çok daha fazla kakao içerir. Keskin bir tadı vardır. Bu yüzden genellikle pasta süslemek için hazırlanan soslarda, pralin çikolataların hazırlanması aşamasında kullanılır. Fazlasıyla güçlü bir aroması vardır.

Pasta süslemesi demişken bol çikolatalı bir pastaya kim hayır der ki? Liva’nın en özel tatlarından biri haline gelen çikolatalı muzlu yaş pasta çeşidini hemen şimdi deneyebilirsiniz!

Kuvertür Çikolata Ne İçin Kullanılır?

liva fıstık drajeli pastaKuvertür çikolata; pasta keklerinin üzerinde kaplama olarak kullanılır. Bunun yanı sıra pralin ve trüf gibi ürünlerin hazırlanmasında da işlev görür. Ganaj yapımında da sık tercih edilen bir çikolata türüdür. Tariflerin daha lezzetli olması için kullanılır. Lüks pastanelerde ve çikolata dükkanlarında her zaman bulabileceğiniz bu çikolata, son derece lezizdir.

Dilerseniz Liva’nın fıstık drajeli yaş pasta seçeneğini deneyebilirsiniz. Dışı kuvertür çikolata rendesinden oluşan bu lezzetli pastayı çok seveceksiniz.

Kuvertür Çikolata Nasıl Eritilir?

eritilmiş kuvertür çikolataKuvertür çikolata eritme işlemini birkaç adımda basit şekilde halledebilirsiniz. Fakat şunu da belirtmiş olalım: Bu çikolatayı doğru yöntemle eritmezseniz sertleşir, yanar ya da rahatsız edici bir görünüme sahip olur. İzlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Çikolatayı fazla ufak olmaması koşuluyla parçalara ayırın.
  2. Cam ve paslanmaz bir kase içerisine koyun. Kase çelik olmalı.
  3. Çelik kaseyi, çikolatayı eritmek için kullanacağınız derin ve su dolu bir tencereye koyun. Kasenin suya tamamen batmadığından ve tencere tabanına temas etmediğinden emin olun.
  4. Tencereyi ocağa yerleştirin. İçerisindeki su orta ateşte bir süre kaynasın. Ardından ocağın altını kısabilirsiniz.
  5. Çikolatayı eritmek için kaseyi tencerenin üzerinde tutun. Sürekli şekilde karıştırdığınız çikolata yavaş yavaş erimeye başlayacaktır.
  6. İyice eridikten sonra kaseyi tencereden çıkararak çikolatayı nazikçe bir kez daha karıştırın. İşlem tamam!

Önemli Not: Bu çikolatayı eriteceğiniz zaman asla mikrodalga fırın kullanmayın. Bu, çikolatanın hızla yanmasına sebep olur.

Kuvertür Çikolata Yenir mi?

kuvertür çikolata taneleriKuvertür çikolata elbette yenir. Ancak çoğunlukla bir pastanın dış kaplamasında, örneğin saçak kısımlarında kullanılır. Bu şekilde tüketilir. Kakao oranı yüksek olduğu için ağır bir tadı vardır, sade tüketilmesi rahatsız edici olabilir. Örneğin Liva Çileğim pastasının dış kısmındaki saçakları düşünün. Bahsi geçen çikolata da pastalara bu tür bir görünüm ve lezzet katar.

Kuvertür ve Normal Çikolata Arasındaki Fark Nedir?

bir sürü çikolataKuvertür ve normal çikolata arasındaki en büyük fark; kakao oranlarıdır. Normal bir çikolatada %10 ila %20’lik bir kakao oranı bulunuyorsa,  kuvertür çeşitlerinde bu oran %50 ila %70’e kadar yükselecektir.

Normal çikolatalar, şeker içeriği ile karakterize hale gelmiştir. Bu yüzden de tat açısından daha farklıdır. Bu çikolataları çoğunluklar kurabiyelerde, bisküvilerde ve öteki atıştırmalıklarda görürüz. 

Sonuç olarak kuvertür daha yüksek kalitede sunulan ve pastacılık alanında ilham kaynağı haline gelen bir çeşittir. Ancak normal çikolatalar daha geniş bir tüketici kitlesine sunulmak için tasarlanmıştır.

Kuvertür çikolatanın nerelerde kullanıldığından ve nasıl eritildiğinden tüm ayrıntıları ile söz etmiş olduk. Sevdiklerinize tatlı bir sürpriz yapmak için dilediğiniz zaman Liva’nın eşsiz çikolata çeşitleri arasından keyifle seçim yapabilirsiniz. Herkese afiyet olsun!

Önceki Makale Yaz Aylarının Vazgeçilmezi Çilekle Yapılan Tatlılar çilekli tart
Sonraki Makale Böreğin Yanına Ne Gider? Börekle Birlikte İkram Edilecek 12 Yiyecek Böreğin Yanına Ne Gider? Börekle Birlikte İkram Edilecek 12 Yiyecek