İçeriğe atla
kahke tarifi

Liva Şefinden Muhteşem Kahke Tarifi!

Pastaneden alınmış, fırından yeni çıkmış… Sıcacık, dumanı üzerinde, ağızda dağılan bir lezzet! O meşhur Liva kurabiyelerini hepimiz biliyoruz, öyle değil mi? Yanında demli bir bardak çay ile ne de güze gidiyorlar… Peki, o güzel kurabiyeleri evde kendi kendinize de yapabilirsiniz desek. Üstelik Liva lezzetinde olacağının garantisi ile! Liva şefi tarafından hazırlanmış en lezzetli kahke tarifi, evinizde pastane havası estirecek. İsterseniz misafirlerinize ikram edin, isterseniz çocukların beslenme çantasına ekleyin. Cat kapı gelen komşulara çay yanında sunmak için hazır edip kenara koymak ya da canınız atıştırmalık bir şeyler istediğinde malzemeleri ortaya çıkartıp hızlıca yapmak… Amacınız hangisi olursa olsun kahke tarifi sizi kendine hayran bırakacak! 

Liva kahke tarifi

Kahke Tarifi için Gereken Malzemeler Listesi

Mahlepli kahke yapmak için kolları sıvadınız! Öncelikle malzemeleri hazır etmek gerekli. Baştan uyaralım, malzemeler gram usulü verildi. Bunun nedeni, lezzeti tam anlamıyla yakalamak için en iyi yolun gramı gramına kullandığınız malzemeye dikkat etmeniz gerekmesi.
  • 300 gram un
  • 90 gram biskin yağı
  • 90 gram sıvı yağ
  • 90 gram şu
  • 15 gram şeker
  • 5 gr tuz
  • 5 gram yaş maya
  • 5 gram mahlep
  • Süt
  • Susam

Kahke Tarifi için Tarif Adımları

Malzemeler mutfak tezgahı üzerindeki yerlerini aldılarsa, gelelim lezzetine doyum olmayan mahlepli kahke için atılması gereken tarif adımlarına. tarifin uzunmuş gibi göründüğüne bakmayın, alsında oldukça kolay bir şekilde bu lezzetli kurabiyeleri elde etmek mümkün. İşinizi kolaylaştırmak adına adımları detaylandırdık ve sizin için eğlenceli bir kurabiye pişirme yolculuğu hazırladık. 1. Adım: Genişçe bir kap içerisine 300 gram un aktarılır. Bu un içerisine 90 gram biskin yağı ilave edilir. Daha sonra ün ve yağ birbirleri ile iyice harmanlanıncaya kadar karıştırılır. 2. Adım: Kap içerisindeki un ve biskin yağı karışımı içerisine 90 gram sıvı yağ ve 90 gram şu eklenir. Bu eklenen iki malzeme ile karışım yeniden harmanlanır. 3. Adım: Sıra geldi toz halindeki malzemelerin eklenmesine… Mahlepli kahkeye adını ve lezzetini veren 5 gram tuz ve 5 gram mahlep ilave edilir. Üzerine hamura kıvamını verecek 5 gram yaş maya ve lezzetin kilit noktası 15 gram şeker eklenir. Bu hamur karışımı iyice harmanlanana kadar karıştırılmaya devam edilir. 4. Adım: Bütün bu karıştırmalar ve malzeme eklemelerin ardandan hamurunuz hazır! Sıra geldi dinlendirmeye… Hazır edilen hamur, karıştırma kabı içerisinde buzdolabına alınır. yaklaşık 4° derece sıcaklığındaki dolapta - yani dolabın alt kısmında - dinlendirilir. Dinlenme süresi 15 dakikadır. Bu süre içerisinde, yaş maya hamuru hazır hale getirilir. 5. Adım: Bir fırın tepsisi alınır ve üzerine yapışmayı engellemek adına yağlı kağıt serilir. 6. Adım: 15 dakikalık dinlenme süresi sona erdiğinde hamur buzdolabından çıkartılır. Hamurdan alınan ceviz büyüklüğündeki parçalar şekillendirilir. Hamur tepsisi üzerine dizilir. Bir fırça yardımıyla hamurların üzerine süt sürülür. Daha sonra da arzu edildiği kadar susam serpilir. 7. Adım: Önceden 170° dereceye ayarlanmış olan fırının içerisine fırın tepsisi sürülür. Mahlepli kahke için pişme süresi yaklaşık 15 dakikadır. Bu sürenin sonunda fırından çıkarılan kurabiyeler, soğuduktan sonra servis edilir. 

Liva kahke tarifi

Kahke Tarifi için Lezzet Önerileri

Mahlepli tuzlu kahke susam ile çok lezzetli olur. Arzu ederseniz üzerine çörek otu da ekleyebilirsiniz. Siyah renk, mahlepli tuzlu kurabiye ile güzel bir kontrast oluşturacaktır. Bunun yanısıra bu kurabiyenin üzerine haşhaş tohumları da çok yakışır. Üstelik farklı bir aroma kazandırır. bu gibi çeşitlemeleri deneyerek birbirinden farklı ve eğlenceli kurabiyeler elde etmek de mümkün. Kahkenin üzerini süslemek için kullandığınız malzemeleri, tarifimizde sütle hamur üzerine tutturuyoruz. Ancak eğer arzu ederseniz yumurta sarısı da kullanabilirsiniz. Bu şekilde de kurabiyeleriniz lezzetinden hiçbir şey kaybetmeyecek ve malzemeler üzerine güzel bir şekilde yapışacaktır. Mahlepli kahke, son derece kolay bir sekide şekillendirebileceğiniz bir kurabiye türüdür. Birbirinden ilginç kurabiye kalıpları kullanarak elde ettiğiniz hamura şekil verebilirsiniz. Eğer kurabiye kalıplarınız yoksa, bir çay bardağının ağzını kullanarak yuvarlak şekil elde etmek, ya da bir çatal yardımı ile elde ettiğiniz şekilleri çeşitlendirmek mümkün olacaktır. Bu kurabiyeler oldukça dayanıklıdır! Kahke ile öteki kurabiye çeşitleri arasındaki en temel farklılık, bu kurabiyenin uzun süreler boyunca dayanmasıdır. Boş bir gününüzde bu kurabiyeden birkaç tepsi yapıp, daha sonraki günler için saklayabilirisiniz. Ancak bu noktada unutulmaması gereken bir şey var. Kurabiyelerinizi hava almayan bir kase içerisinde saklamak gerekir. En iyisi, cam ve kapaklı bir kurabiye kavanozu kullanmak olacaktır. Arzu ederseniz mahlepli tuzlu kahke ile minik atıştırmalık çubuklar da elde edebilirsiniz. Klasik kurabiye şekillerinden farklı bir şey arıyorsanız, bu yöntem fosunuza gidecektir. Kurabiye hamurundan aldığınız iki parçayı uzun birer çubuk gibi açın. Daha sonra birbirine sarin. Pistikten sonra bu minik çubukları grisini gibi servis edebilirsiniz. Liva'nın özel kahke tarifini siz de deneyip bizimle paylaşın! :) Liva'nın en sevilen lezzetlerinlerin olan Liva atıştırmalıklarını denemeyi unutmayın! :)

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?