İçeriğe atla
ahudutlu makaron

Makaronun Tarihi: İtalyan Asıllı Fransız!

renkli makaronlar

Fransız tatlılarının en ünlüsü şüphesiz ki dillere destan lezzeti ve özellikle de sevimli görüntüsüyle makaron. Pastanelerde gözümüze takılan albenili kutuları ve rengarenk türleri ile her daim rafları süslüyorlar. Adeta bir peri masalından fırlamış gibi görünen makaronları onlarca farklı renkte ve lezzette bulmak mümkün. Peki makaronun hikayesi nasıl başlamış?

orijinal makaron fotoğrafı

Günümüz makaronlarının hikayesi aslında çok eskilere dayanıyor. Makaron adını İtalyanca “ince hamur” anlamına gelen  “maccherone” ya da “macaroni” sözcüklerinden alıyor. Aynı zamanda özel gün ve toplantılarda servis edilen çeşitli baharatlar ve rendelenmiş peynirle tatlandırılan iştah açıcı ufak hamur parçaları için de aynı sözcükler kullanılırmış.

Günümüzde çeşit çeşit tatları ve renkleri bulunan makaron; şeker, badem, gül suyu, misk ve yumurta akı karışımının kısık ateşte pişirilmesiyle yapılan küçük çöreklerden ibaretmiş o zamanlarda.  

Badem ve gül suyunu, 9’uncu yüzyılda Tunus’tan gelip Sicilya’da bir Müslüman emirliği kuran Arap birliklerinin Avrupa’ya getirdikleri acı badem tarifinden aldıkları da söylentilerden biridir.

Catherine de Medici

Makaronun tarihi hakkındaki sayısız söylentinin ortak noktası Fransız topraklarına nasıl geldiği konusundadır. Nasıl olmuş da bu İtalyan tatlısı adını bir Fransız lezzeti olarak duyurmuş?

İtalya’nın köklü ailelerinden biri olan Medici’lerin kızı Catherine de Medici’nin 1533 yılında  II. Henry ile evlenerek Fransa’ya gelirken saraya kendi İtalyan aşçısını da getirmesiyle başlıyor her şey. Makaron, Fransız halkı tarafından oldukça seviliyor.

eski makaron

Makaron, Fransa’daki ününü sabırla ve lezzetiyle elde ediyor. 14’üncü Louis ve Marie-Therese’in 1660 yılında Saint-Jean-de-Luz’deki düğünlerinde misafirlerini Şef Adam’ın makaronlarıyla ağırlaması makarona hatrı sayılır bir şöhret kazandırıyor.

Ardından Fransız Devrimi sırasında Nancy’de sığınacak bir yer arayan iki Carmelite rahibesinin geçinmek için makaron yapıp satmaları ve “Makaron Kardeşler” olarak tanınmaları geliyor. Böyle olaylar birbirini takip ettikçe makaron da artık Fransız halkının vazgeçilmezlerinden oluyor.

Ancak o dönemde yapılan makaronlar özel bir tat içermeyip yalnızca yumurta beyazı, badem ve şekerden yapılıyormuş. Tüm bu olaylardan sonra makaronun başına gelen en büyük olay gerçekleşiyor ve büyük bir değişime uğrayıp bugün bildiğimiz makaron halini alıyor. Peki bu değişim neydi?

laduree pastanesi makaron

1862’de kurulan ve Fransa’nın en önemli pastanelerinden biri olan Laduree’nin mutfağında gerçekleşiyor bu değişim.  Louis Ernest Ladurée’nin kuzeni Pierre Desfontaines’in iki makaron arasına enfes bir ganaj (tereyağ) kreması koymasıyla Fransa bambaşka bir makaronla tanışıyor.

Ladurée’nin gösterişli makaronları o kadar başarılı olmuş ki bugün dünyanın en meşhur makaron üreticisi konumundalar.

macaroon kurabiye

Makaronla ilgili ufak bir karışıklığı da paylaşmadan geçmeyelim. Makaron tek “o” ile yazılır, iki “o” ile yazıldığında hindistan cevizi, şeker ve yumurta beyazı ile 10 dakikada yapılabilen kurabiye anlamına gelir ki yapımı saatleri bulan makaronları kızdırmış oluruz. Gerçi insanın bu sevimli şeylerin kızabileceğine inanası da gelmiyor.

renkli makaron fotoğrafı

Son olarak, çikolatalısı, frambuazlısı, kahvelisi, kayısılısı, fıstıklısı, çileklisi, vanilyalısı, limonlusu, karamellisi, sayamayacağımız tatları ve renkleriyle makaron bugün tüm dünyaya yayılmış durumda.

Ülkemizde de gittikçe popüler bir hale gelmekte olan makaronların hemen her çeşidini bulmak mümkün. Canınız hangisini çektiyse onunla başlayıp hepsini denemeyi unutmayın.

Liva'nın lezzetli makaronlarını denemek isterseniz de sipariş vermeniz yeterli olacaktır. Her bir makaron çeşidinin tadına bakmak ya da sevdiklerinize armağan etmek için de makaron hediye paketini satın alabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar