İçeriğe atla
Ahşap kase içinde meyve kurusu çeşitleri

Faydaları ile 6 Leziz Meyve Kurusu

Meyve kurusu, adından da anlaşılabileceği üzere taze ve sulu meyvelerin çeşitli yöntemlerle kurutulduğu bir tür atıştırmalık olarak nitelendirilebilir. En az taze halleri kadar lezzetli, besleyici ve doyurucu olan meyve kuruları, kimi zaman kek, kurabiye gibi tariflerin lezzetine lezzet katmak için ek birer malzeme olarak da kullanılabilmektedir.

Vücut için gerekli vitamin ve mineralleri en leziz yollardan almayı da mümkün kılan kuru meyvelerin enerji verici özelliklerinden dolayı da sıklıkla tüketildiğini belirtmek yanlış olmayacaktır. Peki hangi meyveler, hangi faydaları ile daha fazla ön plana çıkmaktadır? Liva Pastacılık ailesi olarak sizler için bu soruları içeriğimizde yanıtladık.

1. Kuru İncir

Ahşap kase içinde kuru incir

Belki de taze halinden çok daha popüler olan kuru incir, yüksek lifli yapısından dolayı sindirim sistemi için en ideal besinlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ayrıca kuru incir; hücre yenilenmesine yardımcı, kalp ve damar sağlığını koruyucu, kemik yapısını güçlendirici ve bağışıklık sisteminin direncini artırıcı özellikleri ile de dikkat çekmektedir.

2. Kuru Erik

Ahşap kase içinde kuru erikler

Buruşuk görüntüsünün altında vücut sağlığı için yararlı sayısız özelliğe sahip kuru erik, saç ve cilt sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Antioksidan yönünden zengin yapısı ile öne çıkan bu meyve kurusu, görme yeteneği için kritik öneme sahip A vitamini açısından da mükemmel bir besindir.

3. Kuru Kayısı

Gün kurusu kayısı

Kuru kayısının en başta sindirim sorunları için benzersiz bir çözüm olduğunu elbette herkes biliyor. Buna ek olarak kuru kayısı metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğu için de formunu korumak isteyenlerin en çok tükettiği meyve kurularından biri. Diğer yandan kuru kayısı tüketmenin demir eksikliği yaşamamak için en mantıklı adımlardan biri olacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Özenle seçilip güneşte kurutularak tüketime hazır hale getirilen gün kurusu kayısı için buraya tıklayarak siparişinizi verebilirsiniz.

4. Elma Kurusu

En çok tületilen meyve kurusu seçeneklerinden elma kurusu

Mükemmel bir vitamin kaynağı olan elmanın kurutulması ile elde edilen elma kurusu, yine en sevilen meyve kurusu çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. İşlenmiş şeker tüketmek yerine şeker ihtiyacını doğal yollardan karşılamak adına ideal bir seçenek olan elma kuruları, mide yanması ve kabızlık gibi sindirim sistemine bağlı birçok sorunun çözümüne yardımcı olabilmektedir.

Ayrıca tok tutma özelliği ile formunu korumak isteyenler için diğer bir sağlıklı opsiyon haline gelen bu meyve kurusu, sağız ve diş sağlığını da desteklemektedir.

5. Hurma Kurusu

Ahşap kase dolusu hurma

Besin değeri oldukça yüksek bir meyve olan hurmanın kuru formu da vücut sağlığı için temel vitamin ve mineralleri içermektedir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu azaltmak ve karaciğeri güçlendirmek gibi faydalarının yanı sıra iyi bir enerji kaynağı olan hurma kurusunun kalp ve damar rahatsızlıklıklar karşı koruyucu bir görev üstlendiğini de söyleyebiliriz.

Ayrıca lezzeti ile kalpleri fetheden hurmanın lifli yapısı sayesinde tok tutma ve sindirimi düzenleme özellikleri olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

6. Kuru Üzüm

Kuru üzüm

Tazesini her mevsim bulmak mümkün olmasa dahi kurutulduğu takdirde dilendiği zaman tüketilebilen üzümlerin de sayısız faydası olduğunu savunmak mümkün. Başta hafızayı güçlendirme ve kansızlığı önleme gibi özelliklerini sayabileceğimiz kuru üzüm, iştahı düzenleme ve cilt sorunlarına iyi gelme gibi çok farklı ihtiyaçlara da cevap verebilmektedir.

Öte yandan lezzeti ile pek çok tarifin ana malzemelerinden biri haline gelen kuru üzümlerin iyi bir enerji kaynağı olduğu da herkesin bildiği bir gerçek. Diğer tüm meyve kuruları gibi bağışıklık sistemi için önemli bir besin olan kuru üzümün en sevilen atıştırmalıklardan biri olduğunu da iddia edebiliriz.

Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi meyve kurusu tüketmenin vücut sağlığı için faydaları saymakla bitmiyor. Fakat her şeyde olduğu gibi meyve kurularını da ölçülü bir şekilde tüketmenin önemini mutlaka belirtmemiz gerekiyor.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar