İçeriğe atla
meyvelerle pasta süsleme sanatı

Meyvelerle Pasta Süsleme Sanatı ve Örnek Süslemeler

Pastanın tarihine bakıldığında aslında bu eşsiz lezzetin ekmekten geldiğini görebiliriz. Çünkü tipik bir pasta, pişirilmiş tatlı ekmek olarak tanımlanabilir desek yanlış olmaz. Pastanın ortaya çıkışında ekmek yer alıyor olsa da, günümüzdeki pasta çeşitliliği bu eşsiz lezzetin kendine ait bir tarihinin oluştuğunun en net göstergesi. Pasta olarak isimlendirilen ancak pek çok karışım ile farklı lezzetler sunan bu tatlının en tipik bileşeni un, şeker, yumurta, kabartma tozu ve yağ olarak bilinir. Bu temel üzerinden şekillendirilen pastalarda kıvam, karıştırma yöntemi ve ek malzeme kullanımı çeşitliliğin fazlaca artmış olmasını sağlar. Kuru ya da taze meyveler, yemişler, kakao ve vanilya gibi ekstraktlar ile pastalar çeşitlendirilir. Tüm bu çeşitliliğin yanı sıra pasta dolgusu, kreması ve süslemesi de pastanın kendine has bir karakteri olmasını sağlar. Krema, çikolata veya meyvelerle pasta süsleme sanatı sayesinde kendi zevkinize ya da amacınıza göre özelleştirebildiğiniz tasarımlar elde edebilirsiniz.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

Pastalar genellikle düğün, yıldönümü, doğum günü kutlamalarında servis edilen törensel bir yemek olsa da, pasta kültürünü sadece organizasyonlar ile sınırlamak bu kültüre büyük bir haksızlık olur. Pasta kültürünün yüzyıllar öncesine dayandığı düşünüldüğünde zengin detayları ve farklı tarifleri ile dikkat çeken pastaları günümüzde çok daha farklı bir şekilde konumlandırıyoruz. Pasta üretimi geçmişte ne kadar zorlu olursa olsun günümüzde pasta yapmak isteyen herkes kolayca bu isteğini gerçekleştirebilir. Bu noktada farklılıklar kişilerin ilgisine, tutkusuna ve elbette profesyonelliğine göre değişiklik gösteriyor. Meyvelerle pasta süsleme sanatı kullanılarak tasarlanan; her biri sanat eserlerini anımsatan; hem göze hem de damağa hitap eden pasta çeşitleri her zevke ve döneme hitap ediyor. Meyveli, çikolatalı, vanilyalı, kuru yemişli ya da karamelli, meyve soslu, krokanlı, şeker hamurlu gibi pek çok pasta çeşidi pandispanyası, dolgu kreması, süsleme kreması, dolgu ve süsleme malzemesi ile ayrılır. Viking kökenli bir terim olan pasta Eski Yunan’da, Eski Roma’da ya da İngiltere’de de tanımlanmıştır. İnsanların kültürlerine, damak zevklerine ve  sosyo-ekonomik durumlarına göre şekillenen pasta tasarımları günümüzde her geçen gün gelişmekte ve güzelleşmektedir.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

Meyvelerle Pasta Süsleme Sanatı

Pasta süslemede kullanılan sayısız malzemelerden birisi de meyvedir. Dünyanın her yerinde farklı çeşitleri ve formları bulunan meyveler yer yer zenginliğin yer yer de beslenme alışkanlığının bir göstergesi olarak sofralara getirilir. Meyveleri tanımak ise meyveli pasta tasarımının en önemli unsuru olarak görülür. Meyvenin kesilme, korunma ve kullanılma şekli pasta tasarımlarının şık ve lezzetli gözükmesini sağlar. Bu nedenle meyvelerle pasta süsleme için en önemli unsur kullanılacak meyveyi tanımak ve meyvenin formunu iyi belirlemek olmalıdır. Meyvelerle pasta süsleme sanatında muz, yeni dünya, elma, ayva gibi dilimlendikten sonra kolay bir şekilde renk değiştiren meyveleri pasta tasarımında kullanırken ek malzemeler kullanmak gerekir. Bu tür meyveler pastanın iç dolgusunda rahatlıkla tercih edilse de üst süslemede kullanılacağı zaman jöle gibi kaplamalar ile renk değişiminin önüne geçmek daha şık tasarımlar elde edilmesini sağlar. Meyveli pasta tasarımında pastanın üst kısmında kullanılacak meyvelerin sulanmaması da pastanın sabit bir şıklığa sahip olması açısından önemlidir. Portakal, greyfurt gibi meyveler pastanın üstünde kullanıldığında yine jöle gibi malzemeler ile desteklenmelidir. Tüm malzemelerin doğru kullanılmasıyla meyveli pasta süsleme sanatı ortaya çıkmış ve sanat eseri olarak kabul edilecek derecede güzel ve eşsiz ürünler ortaya çıkar.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

Orman Meyveleri Esintisi

Küçük çiçeklerle ve orman meyveleri ile süslenmiş bir pastanın sahip olduğu romantik ve naif görüntüyü yakalamak için meyvelerin rengini ön plana çıkaracak kremalar kullanılabilir. Bu durumda meyveler ile uyum sağlayacak renkler daha naif bir görüntü elde etmenizi sağlarken öne çıkaran renkler gösterişli pasta tasarımları için idealdir. Orman meyvelerinin birlikte kullanıldığı meyveli pasta tasarımlarında meyveleri parçalamadan kullanmak gerekir. Bu meyvelerin yoğun renkli suları kolayca dağılabilir ve pastanın genel görüntüsüne zarar verebilir. Daha sürrealist ve aykırı tasarımlar yapmak istediğiniz zaman ise parçalayarak kullanabileceğiniz orman meyvelerini köpük forumda bir krema ile birlikte tercih edebilirsiniz. Romantik, sıra dışı, modern ya da enerjik pasta tasarımları için meyvelerle pasta süsleme fikirlerinin işinizi kolaylaştırdığını denedikçe görebilirsiniz.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

İştah Açan Görünümler

Sulu ve kararma ihtimali yüksek olan meyvelerle süslenmiş pastalar her zaman çok çekici gözükür. Meyvelerle pasta süsleme sanatında iştah açıcı görüntü elde etmenin en temel unsuru jöle kullanmaktır. Doğru miktarda, doğru teknikle kullanılan meyve jölesi hem hoş bir aroma hem de cazip bir görünüm elde etmeyi mümkün kılar. İştah açıcı görünüm elde etmek ve insanların dikkatini çekmek için tercih edilen süsleme sanatında portakal, şeftali, kivi gibi dilimlendiği zaman sulu ve ışıltılı bir görünüme sahip olan meyveler tercih edilir. Bu meyveleri kullanırken meyvenin lezzetine uygun krema tercihi ile hafif ama vazgeçilmez bir tat elde edebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta kremanın lezzet yoğunluğu ile meyvenin lezzet yoğunluğunun dengeli olmasını sağlamaktır.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

Tek Meyveyi Öne Çıkarın

Dikkat çekmek meyvelerle pasta süsleme sanatında çok farklı şekillerde mümkün olur. Lezzet olarak tek bir tadın öne çıkarılması için hem iç hem de üst dolgu malzemesinde aynı meyveyi kullanmak etkili bir tercih olur. İç dolguda kremayı sulandıracak meyvelerden uzak durmanız gerekir. Ananas, mango, muz, kivi ya da çilek gibi meyveleri iç dolguda ve süslemede birlikte kullanabilirsiniz. Bu seçimi yaparken meyvenin lezzet katmanlarına sahip olduğu zaman daha başarılı sonuçlar alacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Muz gibi daha stabil ya da sürprizsiz bir tadı yoğun olarak kullanmak yerine ananas ya da mango gibi egzotik lezzet katmanlarına sahip meyveleri tercih edebilirsiniz.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

Zıt Lezzetlerin Uyumu

Meyvelerle pasta süsleme sanatında tercih edebileceğiniz çok çeşitli seçenek olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her zaman benzer lezzetlere bağlı kalmak yerine ekşi ve tatlı aromaya sahip meyveleri bir arada kullanarak mayhoş bir tat yaratabilirsiniz. Zıt lezzetlerin dünya mutfağında çok sık kullanılması da pastalar ile ilgili fikir edinmenizi sağlayabilir. Tuzlu yemeklerin içerisine eklenen tatlıların yarattığı etkinin benzerini pastalarda da yaratmak mümkündür. Zıt lezzetleri bir arada kullandığınız zaman her lokmanın verdiği his farklı olacağından benzersiz bir lezzete sahip olursunuz.

meyvelerle pasta süsleme sanatı, meyvelerle süslenmiş pasta

Meyve Tek Malzemeniz Olsun

Bilinen tüm pasta kavramlarını değiştirecek bir seçenek aynı zamanda meyvelerle pasta süsleme sanatının da farklılaşmasını sağlıyor. Meyveleri çeşitli şekillerde kesmek ve figür olarak kullanmak son dönemlerde sık tercih edilen bir süsleme sanatı olsa da bunun yanında sadece meyveden oluşan bir pasta tasarımı yapmak da mümkündür. Klasik pandispanya yerine büyük ve yuvarlak bir dilim karpuz kullanmak, iç dolguda karpuzla uyumu yakalayacak meyvelere ve kremaya yer vermek modern aynı zamanda yenilikçi bir pasta tercihi olabilir. Meyvelerle pasta süsleme günümüz teknolojisi ile oldukça ileri düzeye ulaşan bir sanat haline geldiğinden dolayı sizler de pastalarınızda bu güzelliği kullanmaktan çekinmemelisiniz. Doğru adımları atarak, ufak püf noktalarını uygulayarak meyvelerin ferahlatıcı özelliği ile pastaların yoğun tadını hafifletebilirsiniz. Liva'ın enfes meyveli pasta çeşitlerini denemeyi unutmayın! Afiyet olsun. :)

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar