İçeriğe atla
Kek Danteli

Pasta Süslemesinde Kullanabileceğiniz Ev Gereçleri

Pasta yapmak ince işçilik isteyen her aşaması eğlenceli bir mutfak uğraşıdır. Dünyaca ünlü pasta şefleri, özel günler için tasarladıkları harika pastalarla şov yaparken veya pastanelerin vitrinini süsleyen o eşsiz pasta tasarımlarına bakarken gözünüz korkmasın. Zira pasta şeflerinin ve pastacıların kullandığı profesyonel araç gereçlere gerek duymadan evdeki malzemeleri kullanarak pasta süslemesi yapabilirsiniz. Profesyonel bir şef veya pastane işleten bir pastacı olmadığınıza göre sizin için ticari kaygılar yok demektir. Zira ticari olarak işletilen pastaneler, hızlı ve profesyonel sonuçlar almak için pasta malzemeleri kullanmak zorundadır. Tüm pastaların aynı gramaja, görüntüye sahip olması açısından önemlidir. Evde yapılan pastalarda bu tarz hassasiyetler, kaygılar olmadığından her türlü mutfak araç gereci pasta süslemesinde kullanılabilir. Hiçbir şekilde masraf yapmadan, sadece hayal gücü ve el becerisini birleştirerek hayat vereceğiniz malzemeler eşsiz pasta süslemelerine imza atabilir. Tek yapmanız gereken mutfaktaki gereçleri değerlendirmek ve pasta tasarımınızı kafanızda oluşturmanız. O halde evdeki malzemeleri kullanalım ve harika pastalar yapalım. Kolları sıvayın hanımlar, pasta yapıyoruz!

Krema Torbası – Krema Pompası

Her pastacının demirbaşı kabul edilen krema torbasının envai çeşit modeli bulunur. Torbalı, silikonlu, pompalı vb modeller. Alt tarafı bir krema akıtmak için ne gerek var özel bir torbaya? Pekâlâ, evdeki buzdolabı poşetlerine kremanızı aktarıp, ucunu delerek ve poşetin ağzını elinizle büzere krema torbası yapabilirsiniz. Bu kadar basit! Krema torbası yok, süsleme yapamayacağım deyip baştan savma bir şekilde kaplamayın pastanızı. Evde yapacağınız torbayla pastanın üzerine minik tepecikler kondurup, çikolata sosuyla veya bonbon şekerlerle tepeciklere göz yapıp pastanızı şekillendirebilirsiniz.

Krema Torbası

Kurabiye Kalıpları – Tırtıklı Kurabiye Kapları

Tırtıklı, yuvarlak, büyük, küçük kurabiyeler için bildiğiniz gibi metal ve plastik bir sürü kalıplar bulunuyor. Hamura basıldığı an kusursuz ve aynı boyut kurabiyeler çıkıyor. Güzel sonuçlar almak için kurabiye kalıplarına ihtiyacınız yok. Gazoz kapakları, kavanoz kapakları, kristal bardak ağızları, şekilli minik reçel kaplarının ağızları evde kullanabileceğiniz kurabiye kalıplarıdır.  

kurabiye-kalibi

Fırın Kâğıdı ve Çikolata Sostan Pasta Püslemeleri

Pastaların üzerine konulan çikolata kalpleri, güneş, bulut gibi cisimler veya harfler için kalıplara, şablonlara ihtiyacınız yok. Fırın veya diğer adıyla yağlı kağıdı tepsiye serin, çikolata sosunuzu torbanıza doldurun ve kağıdın üzerine kalpler, çiçekler, harfler gibi istediğiniz şekilleri çizin hemen akabinde buzluğa atıp dondurun ve kağıttan ayırarak pastanızın üstüne yatay veya dikey şekillerde dizin. Profesyonel pastacılar şablon kullanarak yapsa da bu tarz süslemeleri kâğıt üzerine çizip dondurmak emin olun şablonlar kadar pratik ve eğlenceli.

Pasta Üstü İçin Dantel ve Şablon

Pastaların üzerindeki genellikle siyah ve beyazdan yapılan motifler, süslemeler eminim hoşunuza gidiyordur. Bu tarz şekiller için hazır şablonlar kullanılır. Evde şablonunuz yoksa eğer internetten çıktı alarak kendi şablonunuzu yapabilirsiniz. Dantel temalı motifler için ise direkt olarak dantellerinizi kullanabilirsiniz. Pastanın üzerine danteli serin ve pudra, şekerleme, kakao gibi toz halindeki malzemeyi dantelin üstünden pastaya gezdirin. Tüm dantel kaplandığında çok dikkatli bir şekilde danteli kaldırmanız yeterli. Hayran kaldığınız dantelli pastalar işte böyle yapılabiliyor.

Kek Danteli

Çikolata Kaplı Meyveler İçin Buzluk Kalıpları

Çikolata dolgulu çilekler, çikolata kaplı meyvelerle pasta süslemek veya pastanın yanına ikram yapmak isterseniz eğer evdeki en temel gereçlerden biri olan buzlukları kullanmanız yeterli. Her biz buz bölümüne meyve parçacıkları ve çikolata sos döküp buzlukta bekleterek dünyanın en leziz aynı zamanda en pratik süslemesini elde etmiş olursunuz.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar