İçeriğe atla
pasta susu

Pastanızı Süslemek İçin 5 Kolay Fikir

Bir doğum günü sürprizi için yada misafirlerimiz için kendi elimizle pastalar yapmak isteyebiliriz. Evde yaptığımız pastalarda özellikle süslemeleri konusunda tereddütlerimiz olabilir. Size verdiğimiz pratik süsleme fikirleri ile profesyonel gereçlere ihtiyacınız olmadan kolay şekilde pastalarınızı süsleyebilirsiniz.

1. Meyveler İle Pasta Süsleme

meyve ile pasta süsleme

Pastalarınızın üstü için en kolay ve sağlıklı olan süsleme fikri meyveler olabilir. İster pastanızın içeriğindeki meyveyi kullanarak, isterseniz farklı bir meyve kullanarak pastanızı hızlı ve şık bir şekilde süsleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz mevsiminde olan meyveleri kullanarak renkli bir süsleme yapmanız olabilir. Meyveleri ince ince dilimleyerek, pastanızın üzerine dizmeniz süsleme için şık bir şekil olacaktır.

2. Çikolatalar İle Pasta Süsleme

çikolata ile pasta süslemesi

İkinci ve en çok tercih edilen süslemelerden biri de çikolata. Çikolataları hazır şekilli olarak satın alıp direk kullanabilirsiniz. Aldığınız çikolataları farklı renklerde tercih ederek hayal gücünüze göre renklerle oynarak daha farklı şekiller çıkartabilirsiniz. Veya daha yaratıcı bir süsleme için hazır çikolata kalıplarını büyük bir bıçakla irili ufaklı parçalayıp, pastanın üzerinde gelişigüzel bir şekilde kullanabilirsiniz. Renk katmak isterseniz bunu beyaz ve siyah çikolatayı karışık şekilde kullanarak da yapabilirsiniz.  

3. Krema İle Şekiller Yaparak Pasta Süsleme

krema ile pasta süsleme

Pastanızın süslemesi için krema kullanabilirsiniz. Krema kullanmak için profesyonel pastacı araçları gerekiyor diyorsanız verdiğimiz fikirleri beğenebilirsiniz. Mesela buzdolabı poşeti kullanarak kendinize krema poşeti yapabilirsiniz. Buzdolabı poşeti içine kremanızı doldurduktan sonra alt köşeden küçük bir delik açarak pastanızın üzerine minik toplar yapabilirsiniz. Gıda boyası ile kremalarınızı renklendirip farklı renkler ile eğlenceli pasta süslemeleri yapabilirsiniz. Farklı bir fikir olarak ise pasta üzerini tamamen krema ile kapladıktan sonra kaşığın ters yüzeyi ile gelişigüzel yukarı doğru hareketler ile şekiller oluşturun. Krema kullandığınız zamanlarda fındık, fıstık tozu gibi malzemeleride kullanarak hem lezzeti hem de görünümü zenginleştirmenizi öneriyoruz. Hindistan cevizi, badem veya damak zevkinize göre tarçın bile kullanabilirsiniz.  

4. Hazır Pasta Süsleri

renkli pasta süsleme

Kiminize göre en kolay yol hazır pasta süslerini alıp kullanmak olabilir. Bunun için hazır satılan ve farklı şekillerde olan süs çeşitleri var. Bunları kullanarak rengarenk pastalar yapabilirsiniz. Hayal gücünüzü kullanarak pasta yüzeyini birkaç parçaya ayırıp buralarda farklı çeşitleri kullanarak değişik tasarımlar yapabilirsiniz. Veya tüm pastayı renkli bir şekille kaplayarak ortaya rengarenk bir pasta çıkartabilirsiniz. Hazır pasta süslerinden almak istemiyorsanız çoğu yerde satılan renkli bonibonlarda kullanabilirsiniz.  

5. Şeker Hamuru İle Pasta Süsleme

şeker hamuru ile pasta süslemesi

Pasta süslemesinde şeker hamuru kullanmak çoğu kişiyi korkutan bir seçenektir. Fakat profesyonel pastacılar gibi çiçekler, evler veya dikey süsler yapmanıza gerek yok. Yaratıcılığınızı konuşturarak basit kalıplarla da farklı süsler yaratabilirsiniz. Kavanoz kapakları, kurabiye kalıpları veya sadece desenli bir bardak bile şeker hamurunu kullanmak için farklı seçenekler olabilir. Açtığınız şeker hamurunu kurabiye kalıpları ile keserek bunları pastanızın üzerine farklı dizaynlarla kullanabilirsiniz. Ya da düz şeker hamuru üzerine desenli bir bardağı bastırarak bardağın şeklini çıkarttıktan sonra bunu pastanız üzerinde kullanabilirsiniz.

Önceki Makale Sevgililer Gününde Ne Yapılır? 8 Farklı Aktivite Önerisi sevgililer gününde ne yapılır sorusuna yanıt olabilecek yan yana oturan genç aşıklar
var SOCIAL_LOGIN_CUSTOMER_LOGGED_IN = false; >