İçeriğe atla
Çıtır Çıtır Tarsus Gevreği Tarifi

Çıtır Çıtır Tarsus Gevreği Tarifi

Sizleri bir klasik olan ancak pek de duyulmamış bir lezzetle tanıştırmak istiyoruz. O gerçek anlamda bir Akdenizli… İşte karşınızda Tarsus gevreği! Tarsus gevreği, ülkemiz mutfağının en sevilen lezzetleri arasında yer alıyor. Mersin’in en doğusundaki ilçesi olan Tarsus’ta adını almakta…

Bu muhteşem lezzet, çay saatlerinizin yeni vazgeçilmezi olmaya aday. Ağızda dağılan çıtır çıtır susamlı Tarsus gevreği mutlaka denemeniz gereken tarifler arasında yer alıyor.

Sizin için hazırladığımız bu lezzetli Tarsus gevreği tarifi ile, misafirlerinize daha önce tatmadıkları harika bir ikramlık seçeneği hazırlayabilirsiniz. Ana öğünler arası keyifli bir atıştırmalık ya da okuldan dönen çocuklar için lezzetli bir alternatif… Bu gevreği hafta sonu hazırlayıp hafta içinde ofisteki molalarınızda size eşlik etmesi için yanınıza alabilirsiniz.

Şimdiden söylüyoruz, bu tarif sizi oldukça popüler yapacak!Başlangıçta biraz karmaşık görünse de, tarif adımlarını takip ettiğiniz takdirde en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Tarsus Gevreği için Gerekli Malzemeler Listesi

Öncelikle nefis bir Tarsus gevreği yapabilmek için hangi malzemelerin gerektiğine bakalım
  • 300 gram un
  • 170 gram biskin yağı
  • 120 gram toz şeker
  • 3 gram - yaklaşık bir çay kaşığı tuz
  • 35 gram tahin
  • 1 yemek kaşığı
  • 80 gram yoğurt
  • 200 gram pastalık susam
  • Su
Tarsus gevreği

Tarsus Gevreği için Tarif Adımları

Malzemelerimiz hazırsa, gelelim Tarsus gevreği nasıl yapılır sorusuna yanıt vermeye!

1. Adım: Genişçe bir kap alınır. Bu kap içerisine 300 gram un ve 170 gram biskin yağı aktarılır. Bu iki malzeme kaynaşıp homojenleşinceye kadar karıştırılır.

2. Adım: Bu karışımın içerisine 3 gram ya da yaklaşık bir çay kaşığı tuz eklenir. Ardından da 35 gram tahin ilave edilir. Bu iki farklı lezzet, hamur karışımı içerisinde birbirini dengeleyecektir. Bunun için ilk malzemelerle birlikte karıştırılır.

3. Adım: Son olarak toz şeker de hazırlanan karışıma ilave edilir. Bütün malzemeler birbirinin içine geçecek şekilde karıştırılır. İşte hamurunuz hazır!

4. Adım: Şimdi sıra geldi susamı hazırlamaya… Yeterince büyük ayrı bir kap içerisine 200 gram pastalık susam aktarılır. Üzerine yarım çay bardağı şu eklenir. Bu su ve susam karışımı üzerine bir yemek kaşığı pekmez ilave edilir.

5. Adım: Hamurdan yaklaşık olarak iri bir ceviz büyüklüğünde parçalar alınır. Bu parçalar susam ve pekmezli karışıma bulanır. Daha sonra yassı bir şekil verilir.

6. Adım: Bir fırın tepsisi üzerine yağlı kağıt serilir. Şekil verilen gevrekler fırın tepsisi üzerine aralarında boşluk kalacak şekilde dizilir.

7. Adım: Önceden 160° dereceye ayarlamış fırın içerisine tepsi yerleştirilir. Gevreklerin pişmesi için gereken süre yaklaşık 20 dakikadır. Bu sürenin sonunda, gevrekleriniz afiyetle yenmeye hazırdır! 

Tarsus gevreği

Tarsus Gevreği için Lezzet İpuçları

Tarsus gevreği oldukça belirgin bir şekle sahiptir. Bu şekli mükemmel bir şekilde vermek de biraz yetenek ister. Eğer ceviz büyüklüğündeki parçaları kendiniz elinizle şekillendirmekte zorlanıyorsanız, başka bir yöntem deneyebilirisiniz. Bu yöntem için yağlı kağıda ihtiyacınız var.

Büyük bir tek parça yağlı kağıdın ortasına ya da iki eşit büyüklükteki parça yağlı kağıdın arasına hamuru yerleştirin. Daha sonra bu hamuru bir merdane yardımı ile açın. Yarım santimetre kalınlığına gelene kadar bu işlemi tekrarlayın.

Bu şekilde gevreklerinizin her birinin eşit kalınlıkta olduğundan emin olmuş olacaksınız. Böylece hepsi lezzetli bir şekilde pişecek, hiçbiri çığ kalmayacak! Tarifteki bazı malzemeler alışkın oldugumuz gibi “su bardağı” ya da “yemek kaşığı” gibi ölcülerle verilmemiştir. Dikkatli okurların bu durum hemen ilgisini çekmiştir.

Bunun nedeni özellikle pastacılık ile ilgili tariflerin ölcülerinin birebir olması gerekmesidir. Aksi halde tarif tutmayabilir. Kimi zaman yemeklerde ya da başka tatlılarda göz kararı ölcülere güvenmek mümkün oluyor. Ancak bu durumda grami gramına verilen tarife dikkat etmek gerekiyor. Bu durumun da altını çizmekte yarar var!

Tarsus Gevreği için Biskin Yağı Nasıl Elde Edilir?

Eğer evde hazırladığınız Tarsus gevreği, pastanelerdeki gibi lezzetli olsun istiyorsanız, mutlaka biskin yağı kullanmalısınız. Pastacılıkla pek de fazla ilgisi olmayanlar, biskin yağı kavramını ilk defa duyuyor olabilirler.

Biskin yağı, aynı zamanda pastacı yağı olarak da bilinir ve Tarsus gevreği gibi özel lezzetler içerisinde kullanılır. Biskin yağı dışarıdan satın alınabilecek bir yaa çeşididir. Ancak eğer bulamazsanız siz de bu yağı evde kendiniz çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bunun için sadece bir paket margarine ihtiyacınız var. Bu margarin orta büyüklükte bir tavanın içerisine aktarılır. Daha sonra ocağın üzerine yerleştirilir. Tavanın altı hafifçe açarak erimeye bırakılır. Yanmamasına özen gösterilir. Eridikten sonra başka bir kaba aktarılır ve ılıklaştırmaya bırakılır.

Yağ ılıklaştıktan sonra da buzdolabına konur. Yaklaşık olarak 2 ila 3 saat boyunca buzdolabında bekletilir. Bu sürenin sonunda donan margarin buzdolabından çıkartılır. Yüzeyinde bir delik açılır.

Bu delikten dönmüş margarin içerisindeki yağ dışarı aktarılır. İşte bu işlemden sonra bistin yağı hazırdır! 

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?