İçeriğe atla
yılbaşına özel bir servis ve üzerinde duran amerikan servis

Göz Dolduran Bir Yılbaşı Masası İçin 7 Öneri

Koca bir yılı geride bıraktığımız yılbaşı akşamları, hiç şüphesiz yılın en özel zamanlarından bir tanesi… Çoğunlukla sevdiğimiz insanlarla birlikte olmayı tercih ettiğimiz bu güzel akşamı evde geçirmek isteyenler için yılbaşı masası nasıl hazırlanır sorusu yılbaşına dair yanıt aranan en önemli konulardan bir tanesini oluşturuyor.

O halde gelin, yeni yıl ruhunu yansıtan, zengin lezzetleri ile dikkat çeken, misafirlerinizin hayran kalacağı bir yılbaşı masası hazırlamak için nelere ihtiyacınız varmış birlikte bakalım! 

Ankara’nın vizyoner pastanesi Liva Pastacılık olarak listeleyeceğimiz önerilerimizi dikkate alarak ana yemekten atıştırmalığa, içeceklerden masa düzenine kadar kusursuz bir yılbaşı sofrası için nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilir, kusursuz bir masa düzeni oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak, yeni yıla tatlı bir giriş yapmak için Unutulmaz Bir Akşam İçin 5 Yılbaşı Yemeği Fikri başlıklı yazımızı inceleyerek yılbaşı menüsünde yer verebileceğiniz tatlılar ile ilgili fikir edinebilirsiniz.

Yılbaşı Masası Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Yılbaşı tabağı

Her ayrıntısı ile dikkat çeken, şık bir masa düzeni oluşturmak için bazı ayrıntılara dikkat etmeniz ve yemek masasını bu noktalara uygun biçimde hazırlamanız çok önemli.

Yemek masasında yaratmak istediğiniz konsept, yemek tabaklarının düzeni, kaşık ve çatalların hizalı olması, içeceklerin masadaki konumu gibi detaylar ilk bakışta çok basit görünse de yılbaşı masası düzenini oluştururken bir bütün olarak yaklaşıldığında kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken konulardan…

Bu doğrultuda yılbaşı sofrasını düzenlerken dikkate alabileceğiniz ipuçlarını aşağıdaki gibi listeleyebiliriz: 

  • Yılbaşı akşamı için seçtiğiniz menüde yer alan yiyeceklerin herkes için erişilebilir olması masaya en doğru biçimde konumlandırmak, her anlamda kusursuz bir yeni yıl yemeğinin ilk adımını oluşturuyor. Böylelikle herkes tabağına istediği kadar yiyecek almış olur ve tüketilmeyen yemekler ziyan olmaz.
  • Buna ek olarak, yılbaşı akşamı sofranıza misafir ettiğiniz herkes için birer servis açmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çatal, bıçak ve kaşıkların dizimini de doğru yapmanız önem arz eden konulardan.
  • Masada oturan misafirlerinizin yemek yerken rahatsız olmalarını engellemek adına tabak yerleşimini yaparken birbirlerine çok yakın olmadıklarından emin olmalısınız.
  • Misafirlerinizin yemek esnasında kullanmaları için servis tabaklarının üzerine ya da çatal, kaşık ve bıçakların alt kısmına peçete koymayı da ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.
  • Daha şık bir masa düzeni oluşturmak adına masanın üzerine yılbaşı ruhuna uygun bir masa örtüsü serebilir ya da yılbaşı masasını daha dekoratif hale getirmek için yılbaşı dekorasyonunun olmazsa olmazları arasındaki çam dallarından, yılbaşı çiçeğinden ve mumlardan faydalanabilirsiniz.

Yılbaşı masası düzeni oluştururken dikkate alabileceğiniz önerilerimizi sıraladık. Peki ama mükellef bir yılbaşı sofrasında mutlaka olması gereken lezzetler neler olabilir? İşte yanıtı!

Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır?

Yılbaşı sofrasıYılbaşı masa düzeni oluştururken dikkate alabileceğiniz ipuçlarını sıraladık. O halde gelin, sözü daha fazla uzatmayalım ve birlikte yılın son akşamında misafirlerinizi unutamayacakları bir lezzet yolculuğuna çıkarmanıza yardımcı olacak zengin bir yılbaşı menüsü oluşturalım!

1.   Keyifli Bir Başlangıç: Mezeler

Özenle seçilmiş ve hazırlanmış mezeler, kusursuz bir yılbaşı masasının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Eğer gece boyunca devam edecek bir yılbaşı organizasyonu planlıyorsanız, yılbaşı menüsünde daha fazla meze seçeneğine yer vermenizi tavsiye ederiz.

Genellikle soğuk olarak servis edilen mezeleri, dilerseniz gün içerisinde ön hazırlığını yapmak koşuluyla hemen yemekten önce ısıtarak da misafirlerinize sunabilirsiniz. Ana yemek gelmeden önce hem misafirlerinizin açlığını bastırmak hem de sohbetin koyulaşmasını beklemek adına iyi bir tercih olan mezeleri, farklı damak zevklerini memnun etmek adına çok çeşitli olarak da hazırlayabilirsiniz.

Örnek verecek olursak baharatlanmış peynir dilimleri, zeytinyağlılar veya turşular kolay yapılışı ile hazırlığınızı çok daha kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olurken lezzeti ile de misafirlerinizi mutlu edecektir.

2.   Sohbete Tat Katın: Atıştırmalıklar

MezeMezelerin yanı sıra çeşitli atıştırmalıklar, yemek ve sohbet seremonisi devam ederken masaya ayrı bir tat katacak lezzetleri oluşturuyor. Eğer yılbaşı menüsünde meze çeşidinin fazla olduğunu düşünüyorsanız atıştırmalıkları es geçebilirsiniz.

Yine de yılbaşı masasında atıştırmalıklara yer vermek istiyorsanız küçük bir tabağın içerisine salatalık ve havuç dilimleri, dilimlenmiş peynirler ya da kuruyemiş çeşitleri koyarak misafirlerinize sunabilirsiniz.

3.   Renkli Bir Yılbaşı Masası İçin: Salata

Yılbaşı masasında, rengarenk görünümü ve zengin içeriği ile tüm davetlilerin gözlerini üzerinde toplayacak bir salata çeşidine yer vermemek olmaz. Bu doğrultuda özenle hazırladığınız yılbaşı menüsüne, evinize davet ettiğiniz tüm sevdiklerinizin beğeneceği bir salata çeşidi de eklemeniz gerekiyor.

Eğer hazırladığınız salatanın sıradan olmasını istemiyorsanız, avokado salatası; mor lahana salatası ya da turp salatası kararınızı verirken size yol gösterici olabilir.

4.   Ana Yemeğe Hazırlık: Çorba

ÇorbaMeze, salata ve atıştırmalıklardan sonra mis gibi bir kase çorba yılbaşı sofraları için şahane olacaktır. Seçtiğiniz ana yemeğe uygun olmasını isterseniz mercimek çorbası, şehriye çorbası ya da tarhana çorbası gibi klasik bir çorbayı tercih edebilirsiniz.

Öte yandan tıpkı salata çeşidinde olduğu gibi sıradan değil akla gelmeyecek bir çorba ile misafirlerinizi şaşırtmak niyetindeyseniz sofranızda kremalı mantar çorbası gibi bir lezzete yer verebilirsiniz.

5.   Yılbaşının Keyfi: İçecekler

Yılbaşı menüsü için içecek seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu içeceklerinizin yemek ile birbirini tamamlaması gerektiğidir. Örnek verecek olursak, beyaz et ile hazırlanmış bir yemeğin yanına beyaz şarap giderken kırmızı et menülerinde kırmızı şarap daha çok tercih edilmelidir.

Öte yandan hem alkol kullanmayan hem de küçük yaştaki misafirleriniz için sofranızda alkolsüz içeceklere yer vermeyi de unutmamalısınız.

6.   Yılbaşı Masasının Yıldızı: Ana Yemek

Kestaneli hindi dolmasıBirbirini seven insanların toplanıp saatlerce vakit geçirdiği bu yılbaşı sofrasının yıldızı ne olacak diye düşünüyorsanız hemen yanıtlayalım: elbette lezzetli mi lezzetli bir ana yemek. Eğer yılbaşı masası hazırlıyorsanız menüde yılbaşı geleneğine uygun yemeklere yer vermek daha doğru olacaktır. 

Bu doğrultuda bizim tavsiyemiz ise elbette lezzetiyle nam salmış yılbaşı hindisi. Yılbaşı hindisini dilerseniz masaya bir bütün olarak ve meyveler eşliğinde getirebilirsiniz. Buna ek misafirlerinizin yüzünü, farklı baharatlarla lezzetlendirdiğiniz fırında hindi dolması ile de güldürebilirsiniz.

Eğer hindi hazırlamak gözünüzü korkutuyorsa Liva Pastacılık’ın hünerli şefleri tarafından hazırlanan ve lezzetine doyum olmayan Kestaneli Hindi Dolması’nı da gönül rahatlığı ile tercih edebilir ve yılbaşı akşamı misafirlerinize sunabilirsiniz.

7.   En Tatlı Son: Yılbaşı Pastası

Yılbaşı pastasıYılbaşı masasının etrafında, masadaki her şey afiyetle yendiyse ve bol kahkahalı sohbetler tamamlandıysa geriye bu akşamı en tatlı şekilde sonlandırmak kalıyor. Yılbaşı masasındaki zengin yemek çeşitliliği düşünüldüğünde seçeceğiniz tatlının hafif olması önemli bir kriterdir.

Bununla birlikte sevdiklerinizle yılbaşı masasında bir araya gelme sebebinin bir kutlama olması, yılbaşı konseptine uygun bir yılbaşı pastasını olmazsa olmazlardan biri haline getiriyor.

Bunun için misafirlerinize mutfaktaki hünerlerinizi sergilediğiniz bir yeni yıl pastası hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz Liva Pastacılık’ın hem lezzetli hem iddialı yılbaşı pastası çeşitlerini de inceleyip tek tıkla sipariş edebilirsiniz.

Ek olarak akşamınıza ayrı bir tat katması için Madlen çikolata ya da daha farklı çikolata alternatiflerini de tercih edebilir ya da Liva’nın yılbaşı hediyeleri arasından damak zevkinize uygun başka bir tat bulabilirsiniz.

Ankara’nın gözde pastanesi Liva olarak, sizlere sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz mutlu, sağlıklı, bol kahkahalı ve lezzet dolu bir yıl diliyoruz.

Önceki Makale Anneler Gününde Ne Yapılır? annesine ve anneannesine hediye veren kadın