İçeriğe atla
yılbaşına özel bir servis ve üzerinde duran amerikan servis

Göz Dolduran Bir Yılbaşı Masası İçin 7 Öneri

Koca bir yılı geride bıraktığımız yılbaşı akşamları, hiç şüphesiz yılın en özel zamanlarından bir tanesi… Çoğunlukla sevdiğimiz insanlarla birlikte olmayı tercih ettiğimiz bu güzel akşamı evde geçirmek isteyenler için yılbaşı masası nasıl hazırlanır sorusu yılbaşına dair yanıt aranan en önemli konulardan bir tanesini oluşturuyor.

O hâlde gelin, yeni yıl ruhunu yansıtan, zengin lezzetleri ile dikkat çeken, misafirlerinizin hayran kalacağı bir yılbaşı masa konsepti hazırlamak için nelere ihtiyacınız varmış birlikte bakalım!

Ankara’nın vizyoner pastanesi Liva Pastacılık olarak listeleyeceğimiz önerilerimizi dikkate alarak ana yemekten atıştırmalığa, içeceklerden yeni yıl masa düzenine kadar kusursuz bir yılbaşı sofrası için nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenebilir, kusursuz bir masa düzeni oluşturabilirsiniz.

Evde Yılbaşı Masası Nasıl Hazırlanır?

Her ayrıntısı ile dikkat çeken, şık bir yeni yıl masası oluşturmak için bazı unsurlara dikkat etmeniz ve yemek masasını bu noktalara uygun biçimde hazırlamanız çok önemlidir.

Yemek masasında yaratmak istediğiniz konsept, yemek tabaklarının düzeni, kaşık ve çatalların hizalı olması, içeceklerin masadaki konumu gibi detaylar ilk bakışta çok basit görünse de yılbaşı masası oluştururken bir bütün olarak yaklaşıldığında kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken konulardan…

Bu doğrultuda yılbaşı masa dekorasyonu hazırlarken dikkate alabileceğiniz ipuçlarını aşağıdan takip edebilirsiniz:

  • Yılbaşı akşamı için seçtiğiniz menüde yer alan yiyeceklerin herkes için erişilebilir olması masaya en doğru biçimde konumlandırmak, her anlamda kusursuz bir yeni yıl yemeğinin ilk adımını oluşturuyor. Böylelikle herkes tabağına istediği kadar yiyecek almış olur ve tüketilmeyen yemekler ziyan olmaz.
  • Buna ek olarak, yılbaşı akşamı sofranıza misafir ettiğiniz herkes için birer servis açmanız gerektiğini unutmamalısınız. Çatal, bıçak ve kaşıkların dizimini de doğru yapmanız önem arz eden konulardan.
  • Masada oturan misafirlerinizin yemek yerken rahatsız olmalarını engellemek adına tabak yerleşimini yaparken birbirlerine çok yakın olmadıklarından emin olmalısınız.
  • Misafirlerinizin yemek esnasında kullanmaları için servis tabaklarının üzerine ya da çatal, kaşık ve bıçakların alt kısmına peçete koymayı da ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz.
  • Yılbaşı yemek masasını daha dekoratif hâle getirmek için yılbaşı dekorasyonunun olmazsa olmazları arasındaki çam dallarından, yılbaşı çiçeğinden ve mumlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca yılbaşı ağacınız varsa ağacı da yemek masasına yakın konumlandırarak yılbaşı atmosferini güçlendirebilirsiniz.

Yılbaşı masası düzeni oluştururken dikkate alabileceğiniz önerilerimizi sıraladık. Peki ama mükellef bir yılbaşı sofrasında mutlaka olması gereken lezzetler ve dekorlar neler olabilir? İşte yanıtı!

ekose desenli yılbaşı masa örtüsü ve tabaklar1- Yılbaşını Simgeleyen Masa Örtüleri

Yeni yıl denince akla gelen ilk imgelerden biri de yeşil ve kırmızı renkleridir. Şans, yeniden doğuş ve mutluluğu simgeleyen bu iki renge masada da yer vererek yılbaşı temasını güçlendirebilirsiniz. Kırmızı masa örtüsünün üzerine yeşil veya yeşil masa örtüsüne kırmızı dekorlu süslemeler ekleyerek yeni yıl konseptini en iyi şekilde yansıtabilirsiniz. Bu noktada size tavsiyemiz eğer yılbaşı masa dekorasyonuna önem veriyorsanız buna özel bir masa örtüsü almanızdır. Ekose desenli veya kar taneli yeni yıl temasını yansıtan masa örtüleri, eminiz ki yemek masasına şık bir dokunuş katacaktır!

yılbaşı dekor süslemeleri olan bir masa

2- Masanın Etrafını Süsleyen Yılbaşı Dekorları

Yeni yıl ruhunu yansıtacak bir masa dekoru hazırlamakta kararlıysanız bu dekoru güçlendirecek süslemelerden de yararlanabilirsiniz. Özellikle rustik tarzda bir yılbaşı masa konsepti için kahverengi, bakır, gold, krem ve bej renklerindeki yılbaşı masa aksesuarlarını kullanabilirsiniz. Kısa bir araştırma sonucunda masayı süslemek için; yılbaşı çiçeği, kozalaklar, şamdanlar, yılbaşı sandalye kurdeleleri, suplalar, kokulu yılbaşı mumları bulabilirsiniz. Özellikle kırmızı renkli şamdanlara eşlik eden yılbaşı çiçekleri ile yeni yıl masasına renk ve şıklık katabilirsiniz.  

3- Keyifli Bir Başlangıç: Mezeler

Özenle seçilmiş ve hazırlanmış mezeler, kusursuz bir yılbaşı masasının olmazsa olmazları arasında yer alır. Eğer gece boyunca devam edecek bir yılbaşı organizasyonu planlıyorsanız, yılbaşı masasında da geceye eşlik edecek mezeleri ekleyebilirsiniz.Genellikle soğuk olarak servis edilen mezeleri, dilerseniz gün içerisinde ön hazırlığını yapmak koşuluyla hemen yemekten önce ısıtarak da misafirlerinize sunabilirsiniz.  

Ana yemek gelmeden önce hem misafirlerinizin açlığını bastırmak hem de sohbetin koyulaşmasını beklemek adına iyi bir tercih olan mezeleri, farklı damak zevklerini memnun etmek adına çok çeşitli olarak da hazırlayabilirsiniz. Örnek verecek olursak baharatlanmış peynir dilimleri, zeytinyağlılar veya turşular kolay yapılışı ile hazırlığınızı çok daha kısa sürede tamamlamanıza yardımcı olurken lezzeti ile de misafirlerinizi mutlu edecektir.

4-Sohbete Tat Katın: Atıştırmalıklar

Meze

Mezelerin yanı sıra çeşitli atıştırmalıklar, yemek ve sohbet seremonisi devam ederken masaya ayrı bir tat katacak lezzetleri oluşturur. Eğer yılbaşı menüsünde meze çeşidinin fazla olduğunu düşünüyorsanız atıştırmalıkları es geçebilirsiniz.

Yine de yılbaşı masasında atıştırmalıklara yer vermek istiyorsanız küçük bir tabağın içerisine salatalık ve havuç dilimleri, dilimlenmiş peynirler ya da kuruyemiş çeşitleri koyarak misafirlerinize sunabilirsiniz. Yılbaşı masa dekorasyonunu güçlendirmek için meze ve atıştırmalıkların olduğu tabakları, masa örtüsüne ve ortamın ana renklerine göre seçebilirsiniz.

Kestaneli hindi dolması

4-Gecenin Olmazsa Olmaz Ana Yemeği: Hindi ve İç Pilav

Hem dekor hem de yemek amacıyla hindi dolmasını yılbaşı masanıza eklemenizi öneririz. Yılbaşı temalı bir masa ve yemek menüsünde muhakkak olması gereken hindi dolmasını sofranın tam ortasına konumlandırabilir, görüntüsüyle de göz alan bir yemek sunabilirsiniz.

Yılbaşı hindisini dilerseniz masaya bir bütün olarak ve meyveler eşliğinde getirebilirsiniz. Buna ek misafirlerinizin yüzünü, farklı baharatlarla lezzetlendirdiğiniz fırında hindi dolması ile de güldürebilirsiniz. Eğer hindi hazırlamak gözünüzü korkutuyorsa Liva Pastacılık’ın hünerli şefleri tarafından hazırlanan ve lezzetine doyum olmayan Kestaneli Hindi Dolması’nı da gönül rahatlığı ile tercih edebilir ve yılbaşı akşamı misafirlerinize sunabilirsiniz.

5-Yılbaşının Keyfi: İçecekler

Yılbaşı menüsü için içecek seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu içeceklerinizin yemek ile birbirini tamamlaması gerektiğidir. Örnek verecek olursak, beyaz et ile hazırlanmış bir yemeğin yanına beyaz şarap giderken kırmızı et menülerinde kırmızı şarap daha çok tercih edilmelidir.

Öte yandan hem alkol kullanmayan hem de küçük yaştaki misafirleriniz için sofranızda alkolsüz içeceklere yer vermeyi de unutmamalısınız. Yılbaşı masa konseptine yakışacak bir sofra için de şarap veya yılbaşı figürlü cam bardakları kullanabilirsiniz. Gold işlemeli bardaklar da yeni yıl masa düzenine oldukça yakışacaktır.

6- Şarküteri Tabakları

Yılbaşı masasında ne olur sorusuna yanıt olan bir diğer önerimiz ise şarküteri veya şarap bardaklarıdır. Özellikle peynir ve meze tabağı hazırlayacak olursanız ahşap sunum tabaklarından faydalanabilirsiniz. Sadece yılbaşında değil, her özel günde de kullanabileceğiniz şarküteri tabakları şık ve işlevsel bir masa dekorasyonu ortaya çıkarabilirsiniz.

7.   En Tatlı Son: Yılbaşı Pastası

Yılbaşı pastası

Yılbaşı masasının etrafında, masadaki her şey afiyetle yendiyse ve bol kahkahalı sohbetler tamamlandıysa geriye bu akşamı en tatlı şekilde sonlandırmak kalıyor. Yılbaşı masasındaki zengin yemek çeşitliliği düşünüldüğünde seçeceğiniz tatlının hafif olması önemli bir kriterdir.Bununla birlikte sevdiklerinizle yılbaşı masasında bir araya gelme sebebinin bir kutlama olması, yılbaşı konseptine uygun bir yılbaşı pastasını olmazsa olmazlardan biri haline getiriyor.

Bunun için misafirlerinize mutfaktaki hünerlerinizi sergilediğiniz bir yeni yıl pastası hazırlayabileceğiniz gibi dilerseniz Liva Pastacılık’ın hem lezzetli hem iddialı yılbaşı pastası çeşitlerini de inceleyip tek tıkla sipariş edebilirsiniz. Ek olarak akşamınıza ayrı bir tat katması için Madlen çikolata ya da daha farklı yeni yıl çikolatalarını tercih edebilir veya Liva’nın yılbaşı hediyeleri arasından damak zevkinize uygun başka bir tat bulabilirsiniz. 

Ankara’nın gözde pastanesi Liva olarak sizlere sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz mutlu, sağlıklı, bol kahkahalı ve lezzet dolu bir yıl diliyoruz.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar