İçeriğe atla
Üye Ol 100 Liva Puanı Kap! Sonrasında Her 1 TL Alışverişinde 1 Liva Puan Hesabına Yüklensin!
Üye Ol 100 Liva Puanı Kap! Sonrasında Her 1 TL Alışverişinde 1 Liva Puan Hesabına Yüklensin!
Kestaneli Parfe

5 Farklı Kestaneli Tatlı Çeşidi

Aralık ayı 'Liva Mevsimlik' ürünümüz olan kestane ile ilgili yazılarımız devam ediyor. Aralık ayında Liva'da kestaneyi seçtiğimizden dolayı bu ay blog yazılarımız içinde kestane ile ilgili bilgiler veriyoruz. Daha önce kestane hakkında bilgi vermiştik.

Bu yazımızda da kestane ile yapabileceğiniz tatlı çeşitlerini vereceğiz. Kestaneyi pilavlardan yemeklere ve tatlılara kadar birçok yerde kullanıyoruz. Kullandığımız herşeyin lezzetini artıran kestaneyi en çok tatlılarda kullanmayı seviyoruz.

En sevilen kestaneli tatlı çeşidi şüphesiz ki kestaneli pasta olsa da sizlerle kestane ile yapabileceğiniz değişik tatlı çeşitlerini de paylaşıyoruz.

Kestaneli Tiramisu

kestaneli tatlı

Klasik İtalyan Tiramisu'suna değişik bir tat katarak kestaneli olarak da denemenizi öneriyoruz. Her şeye çok yakışan kestanenin tiramisuya da oldukça yakıştığını düşünüyoruz.

Klasik tiramisu tarifinde olduğundan farklı olarak tiramisunun kremasına parçalanmış kestane parçalarını ekleyebilirsiniz. Tiramisunun içine eklemek istemeyenler için de önerimiz, sunum sırasında tiramisunun üzerini kestane şekerleri ile süslemek.

Kestaneli Makaronlar

kestaneli tatlı

Çeşitli meyvelerle yediğiniz makaronu kestaneli olarak denediniz mi? Eminiz çok seveceksiniz. Kestaneyi makaron yaparken dolgu kreması içinde kullanıyoruz. Kestane dolgusunun en çok kakaolu ya da sade makarona yakıştığını düşünüyoruz.

Kestaneli dolguyu yapmak için, kestane şekeri, tatlandırmak için biraz pekmez ve biraz da kakao kullanabilirsiniz. Üç malzemeyi kestane şekerini püre haline getirip pekmez ile sıvılaştırıp dolgu kreması olarak kullanabilirsiniz.

Kestane Şekerli Tart

kestaneli tatlı

Çok sevdiğiniz çikolatalı tart tarifine kestane şekeri ekleyerek, bu lezzetin tadını ikiye katlayabilirsiniz. Bilinen çikolatalı tart tarifini uygulayarak yaptığınız tartın üzerini kestane şekeri püresi ile süsleyerek değişik bir tat yakalayabilirsiniz.

Sadece sunumda kullanmak yerine kestaneyi tartın içinde kullanmak isteyenler ise kremanın içine kestane şekeri parçaları ekleyerek, kestane şekerini tatlının içine dahil etmiş olurlar. :)

Kestaneli Parfe

kestaneli tatlı

Kestaneli pastadan sonra kestaneyi en çok yakıştırdığımız tatlılardan biri de kesinlik kestaneli parfe! Kestaneli parfe kışın yenilebilecek lezzetli tatlılardan bir diğeri.

Hem değişik hem de tadıyla sizi doyuran bir tatlı istiyorsanız mutlaka parfeyi denemelisiniz. Kestaneli parfeyi yapmak için, parfe tarifine eklemeniz gereken adım kestane şekerini püre haline getirip yaptığınız parfe kremasına eklemek.

Kestane Topları

kestaneli toplar

Listemizin hem en pratik hem de en şık görünen tatlı çeşidi kestane topları. Kestane toplarını yapmak çok kolay olmasının yanı sıra lezzeti de bir o kadar harika! Kestane toplarını yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler sadece kestane şekeri, bisküvi, süt ve ceviz.

Ceviz yerine isteğinize göre fındık veya fıstık da kullanabilirsiniz. Karıştırdığınız malzemeleri püre haline getirin. Daha sonra elinizle şekil verip biraz buzdolabında bekletin.

Hazırladığınız topları eritilmiş çikolataya batırın ve istediğiniz şekilde hindistan cevizi ya da fıstık tozuna batırıp dondurduktan sonra servis edin! Kestane ile yapılabilecek tatlı çeşitlerini sizlerle paylaştık. Bu kış mutlaka bu tatlıları denemenizi tavsiye ediyoruz. Afiyet olsun! :)

Önceki Makale Bayramın En Tatlı Tamamlayıcısı: Ekmek Kadayıfı Tarifi