İçeriğe atla
Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında bulunan sarımsak, arpacık soğan, kabak ve yeşilliklerle dolu bir file çanta

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler ile Sağlığınızı Kuvvetlendirin!

Çeşitli virüslerden, bakterilerden ve mikroplardan dolayı kimi zaman enfeksiyonlar yaşanabilmektedir. Ancak bağışıklık sistemini güçlendiren besinler sayesinde enfeksiyonları hafif bir şekilde atlatabilmenin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. V

itamin, mineral ve antioksidan yönünden zengin olan bu besinler, vücudun dış faktörlere karşı direncinin artmasını sağlarken hastalığa yakalanma riskini de önemli ölçüde düşürebilmektedir.

Peki bu besinler hangileridir? Bağışıklığı güçlendirmek için günlük beslenme düzenine neler eklenmelidir?

Mevsiminde tüketildiğinde son derece sağlıklı ve besleyici olan ilkbahar meyvelerini öğrenmek için Hem Sağlıklı Hem Lezzetli İlkbahar Meyveleri Hangileri? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren 10 Besin

Manav kasalarına arkasını dönmüş, kucağında bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ile dolu bir file çanta taşıyan uzun etekli kadın

Soğuk havalarda, mevsim geçişlerinde veya salgın durumlarında vücudu koruyabilmek için birtakım önlemler alabileceğinizi zaten biliyorsunuz. Bu önlemlerin içinde sağlıklı ve dikkatli beslenme olduğunu da mutlaka belirtmemiz gerekiyor.

Sağlıklı yaşamanın ilk kuralı, hiç şüphesiz ki sağlıklı yiyecek ve içecek tüketmekten geçiyor. Bu doğrultuda, her zaman lezzetli ve sağlıklı ürünler sunma misyonuyla hareket eden Liva markası olarak biz de hem sizin için hem de sevdikleriniz için besleyici ve bağışıklığı kuvvetlendirici etkiye sahip mucizevi besinleri sıralamak istedik. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren besinler...

1. Meyvelerin Baş Tacı: Greyfurt

C vitamini yönünden oldukça zengin bir turunçgil ailesi üyesi olan greyfurt, bağışıklık sistemi için mükemmel bir besindir. Vücudun ihtiyaç duyduğu başka birçok vitamine de sahip olan greyfurt; soğuk algınlığı, grip ve nezle başta olmak üzere diğer birçok hastalığa karşı da vücudun dayanıklılığını destekleme özelliğiyle dikkat çekmektedir. Greyfurtu taze meyve formunda tüketebileceğiniz gibi yemeklerinizi ve tatlılarınızı da greyfurt suyu ile daha besleyici hale getirebilirsiniz.

2. Yeşilden Gelen Sağlık: Ispanak

Ahşap bir kase dolusu ıspanak yaprağı

Bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler arasında mutlaka sıralanması gereken sebzelerden biri olan ıspanak, A vitamini türevi olan beta karoten içerir. Üstelik içeriğinde C vitamini de barındıran ıspanak, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını da sağlar. Bu sayede vücut direncini önemli oranda destekleyen ıspanak, mevsiminde iyice temizlenerek tüketilmelidir.

3. Olmazsa Olmaz: Kefir

Bağırsak sağlığı, bağışıklık sistemi açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle kefir ve yoğurt gibi probiyotik etki gösteren besinler tüketmeye dikkat etmeniz yararınıza olacaktır. İltihabi hastalıkların oluşumu önlediği görülen ve antioksidan etkiye de sahip bu tür besinleri sofranızdan eksik etmeyerek bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirebilmenin yanı sıra iştahınızı da düzenleyebilirsiniz.

İştahı düzenlerken vücuttaki toksinlerden kurtulmayı da sağlayan detoks tarifleri için ise Denemeniz Gereken Sağlıklı Detoks Suyu Tarifleri! başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

4. Omega 3 Kaynağı: Keten Tohumu

Bir kase dolusu keten tohumu ve yanında cam bir kap içerisinde duran keten tohumu yağı

Deniz ürünlerinde bol miktarda bulunan Omega 3 için en iyi bitkisel kaynak ise keten tohumudur. ayrıca antioksidan yönünden de son derece zengin olan keten tohumu, solunum yolu iltihaplarını önlemede önemli ölçüde etkili olmaktadır. Günlük beslenme listesinde mutlaka bulunması gereken ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinler arasında yer alan keten tohumunun yağını da tüketebilirsiniz.

5. Hem Sağlıklı Hem Lezzetli: Kuruyemiş

Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler, yapılarındaki faydalı yağlar sayesinde vücuda direnç kazandırmanın yanında sağlıklı bir atıştırmalık alternatifi de oluşturmaktadır.

Böylece vücut sağlığını riske atan zararlı atıştırmalıklardan sizi uzak tutmayı başaran kuruyemişler ile hem bağışıklığınızı artırıp hem de iştahınızı kontrol edebilirsiniz.

Kuruyemişleri çiğ olarak tüketmenizi tavsiye ederiz. Diğer yandan tatlılarınızı da kuruyemişlerle süsleyebilir ve mutfağınızdaki lezzetleri kuruyemişler sayesinde zenginleştirebilirsiniz.

6. Her Çeşidi Besleyici: Mantar

Ahşap bir kasa içerisinde bulunan mantar türleri

Proteinli ve lifli içeriğiyle sağlık için vazgeçilemez bir besin olan mantar, yapısındaki kalsiyum ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemi için benzersiz bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor. Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmayı da destekleyen mantar, önemli bir güç kaynağı olarak da nitelendirilebilir.

7. Doğal Antibiyotik: Sarımsak

Sarımsak tüketmenin bağışıklık sistemi için önemini sanıyoruz ki hiç kimse inkar edemez. Yüzyıllardır doğal antibiyotik olarak kullanılan sarımsak, içeriğindeki besin ögeleri ile bağışıklık sistemini güçlendirirken pek çok hastalığın oluşumunu da önlemeye yardımcı olur.

8. Her Derde Deva: Yaban Mersini

Küçük ahşap bir kase dolusu yaban mersini meyvesi

Antioksidan açısından diğer meyvelerle kıyas götüremeyecek kadar zengin yapısıyla ve benzersiz lezzetiyle özellikle sağlıklı beslenme tarzını benimseyenlerin vazgeçilmezi olan yaban mersini, oldukça besleyici ve sağlığı destekleyici bir meyvedir.

İçeriğindeki şeker oranı düşük olduğu için kan şekerini düzenlemeye yardımcı olan bu mucizevi meyve, idrar yolu enfeksiyonundan kas hasarlarına kadar pek çok rahatsızlığı önlemeyi destekler.

9. İlaç Niyetine: Yeşil Çay

Bağışıklık sistemi için faydalı besinlerden bir diğeri ise yeşil çay. Yapısındaki amino asitler, virüslerle mücadeleye yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca antioksidan bakımından zengin yeşil çay, vücuttaki serbest radikallerle savaşmayı mümkün kılmaktadır.

10. Zencefil

Bir kase içerisindeki toz zencefil ile yanında bütün halde ve kesilmiş halde duran taze zencefiller

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler listemizin sonuncu maddesi ise zencefil. Sağlık üzerindeki olumlu etkileri artık herkes tarafından kabul edilmiş bir besin olan zencefil, özellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olmaktadır.

B6, C vitaminleri ile kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum ve manganez açısından da zengin olan taze zencefili rendeleyerek içeceklerde ya da tatlılarda kullanabileceğiniz gibi toz halinde baharat olarak da kullanabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra rahatsız olduğunuzda, evden çıkamadığınızda veya acil ihtiyaçlarınızda Liva lezzetlerine internet sitemiz üzerinden kolaylıkla ulaşıp birkaç tıkla online sipariş verebileceğinizi belirtmeden geçmeyelim.

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?