İçeriğe atla
üst üste dizilmiş bitter çikolatalar

Sağlıklı ve Lezzetli: Bitter Çikolatanın Faydaları

Lezzetiyle büyüleyen bitter çikolata, hiç kuşkusuz en sevilen çikolata çeşitlerinin başında geliyor. Lezzeti şöyle dursun, bitter çikolata faydaları nedeniyle dahi mutlaka tüketilmesi gereken enfes bir tat!

Buna ek olarak 7’den 70’e herkes severek tüketiyor olsa da çikolata türevi yiyecekler, şeker oranının yüksek olması nedeniyle ne yazık ki bazı kesimler tarafından zararlı yiyecek grubunda değerlendiriyor.

Eğer sizler de bitter çikolatadan vazgeçemiyorsanız bunun için endişelenmenize hiç gerek yok. Çünkü faydaları uzmanlar tarafından kanıtlanmış olan bitter çikolatayı aşırıya kaçmadan tükettiğiniz takdirde hem fiziksel hem de psikolojik olarak pek çok olumlu etkisini görebilirsiniz.

Ek olarak çikolatanın tarihi serüvenine dair öğrenmek isteyeceğiniz ilginç detayları, Çikolata Tutkunlarına Özel: Çikolata Tarihi başlıklı yazımızı inceleyerek görebilirsiniz.

Bitter Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

üst üste dizilmiş bitter çikolatalar

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi bitter çikolata, kalorisini de hesaba katarak tüketildiği takdirde pek çok yönden fayda sağlıyor. Peki tüketmeniz için şahane bahaneleri sıralayacağımız bitter çikolata faydaları nelerdir? İşte 10 maddede yanıtı!

1. Kolesterol Düşmanıdır

Flavonoidler, cildin yaşlanmasını önleyici etkilerine ek olarak kolesterole de iyi gelen, güçlü antioksidan kaynakları olarak ön plana çıkıyor. Yağ ve şeker oranı yüksek bir yiyecek olsa da bitter çikolatanın, içerisinde bulunan flavonoidler nedeniyle kolesterol hastalığına iyi geldiği biliniyor.

Öte yandan her ne kadar kolesterolü dengede tutuyor olsa da bitter çikolata tüketirken aşırıya kaçmamanız gerektiğini tekrar hatırlatmış olalım.

2. Cilt Sağlığını Korur

elinde çay tutan ve çikolata yiyen kadın

Işıldayan bir cildin sırrının bitter çikolata tüketmek olduğunu söylesek zannediyoruz ki pek çok kişi buna inanmakta zorlanır. Oysaki bitter çikolatanın içerisinde bulunan biyoaktif bileşenlerin, cilt bariyerini korumaya yardımcı olduğu biliniyor.

İçerdiği antioksidan ve flavonoidler nedeniyle ışıl ışıl bir cilde sahip olmanıza etkili bir faktör olan bitter çikolata, ciltteki kan akışını da iyileştirerek elastikiyetini güçlendiriyor ve cildi yeniliyor. Bu sayede ışıldayan, sağlıklı ve güçlü bir cilt yapısı da kaçınılmaz oluyor!

Bitter çikolataya ek olarak cilde iyi geldiği bilinen daha pek çok yiyecek ve içecekten söz etmek mümkün. Işıldayan bir cilde sahip olmak için Denemeniz Gereken Sağlıklı Detoks Suyu Tarifleri başlıklı yazımızı mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

3. Diyabeti Önlemeye Yardımcıdır

Kakao oranı yüksek bir besin kaynağı olan bitter çikolatanın diyabet riskini azalttığını söylesek ne dersiniz? Şaşırdığınızı biliyoruz fakat bitter çikolata, kan şekerini düzenlemeye yardımcı olması ve insülin direncini düşürmesi nedeniyle kriz anlarında şeker hastalarının ya da şeker hastalığı riski taşıyanların imdadına yetişiyor.

4. Oldukça Besleyicidir

bitter çikolata faydaları konusunda yardımcı olacak çikolatalı pasta

Bitter çikolatanın faydaları ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer özellik de besleyici yönünün yüksek olduğu. Yüksek miktarda çözünür lif ve mineral içeren, %70 oranında kakao bulunduran 100 gramlık bitter çikolatanın besin değerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün:

  • Lif oranı: 11 gram
  • Protein: 7.9 gram
  • Yağ: 43.1 gram
  • Manganez: 2 miligram
  • Demir: 12 miligram
  • Bakır: 1.8 miligram

Bitter çikolata, tüm bunların yanı sıra potasyum, fosfor ve çinko oranı yüksek bir besin kaynağı olarak da ön plana çıkıyor. Elbette bu noktada 100 gramlık bitter çikolatanın günlük tüketim için olması gerekenden çok daha yüksek bir miktar olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu yüzden özellikle de çeşitli rahatsızlıklarınız var ise bitter çikolatayı aşırıya kaçmadan tüketmenizi tavsiye ederiz.

5. Kalp Hastalığı Riskini Azaltır

Kakao oranı yüksek bir besin kaynağı olması nedeniyle bitter çikolata, daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi LDL ya da bir diğer ismi ile kötü kolesterole karşı koruyucu bir rol üstleniyor.

Bu nedenle bitter çikolata tüketiminin olumlu bir diğer etkisinin de arterlerde biriken kolesterol miktarını ve kalp krizi geçirme ihtimalini uzun vadede azaltması olduğunu söylemek yanlış olmaz.

6. Zihinsel Gelişimi Destekler

uzanmış bir şekilde çikolata yiyen kadın

Gördüğünüz gibi bitter çikolatanın saymakla bitmeyen pek çok faydası var. Bunlardan bir diğeri de zihinsel gelişimi destekleyerek beynin çok daha işlevsel bir biçimde çalışmasına yardımcı olması.

Bunda içerisinde yüksek miktarda bulunan kakaonun son derece önemli bir rol üstlendiği bitter çikolata, beyne pompalanan kanın çok daha kolay bir biçimde ulaşmasını ve böylece algılamanın daha kuvvetli bir hale gelmesini sağlıyor.

7. Enerjiyi Artırır

Enerjik bir bedene sahip olmayı kim istemez ki? Düzenli olarak bitter çikolata tüketmenin bir diğer olumlu yanı da vücuttaki enerji miktarını artırması ve böylelikle kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlaması.

Bitter çikolata, spor yapmadan belli bir süre önce kahve ve yoğurt ile birlikte tüketildiği takdirde ise fiziksel performansı artırarak daha sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı oluyor.

8. Güçlü Antioksidanlar İçerir

kase içerisindeki çikolatalar

Çiğ ve işlenmemiş kakao çekirdeklerinin, antioksidan aktivitesi en yüksek besin türlerinden biri olduğu biliniyor. İçerisinde kakao bulunan bitter çikolatanın da antioksidan bakmından son derece zengin bir besin kaynağı olduğu bir gerçek.

9. Kilo Vermeye Yardımcıdır

Evet, yanlış okumadınız. Lif oranı yüksek bir besin kaynağı olması nedeniyle bitter çikolata, tatlı yeme ihtiyacını azaltıyor. Çeşitli fiziksel aktiviteler ve düzenli bir spor takvimi ile birlikte tüketildiğinde ise bitter çikolatanın kilo vermeye yardımcı olduğu biliniyor.

10. Mutluluk Kaynağıdır

çikolata yiyen kız

Eğer bitter çikolatanın mutlulukla bir ilişkisi olduğunu düşünüyorsanız haklı olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğiz. Çünkü bitter çikolatanın en önemli işlevlerinden bir tanesi de mutluluk hormonlarını harekete geçirmesi.

Bu doğrultuda motivasyonunuzu yükseltmek ve kendinizi daha iyi hissetmek istediğinizde bitter çikolata yemekten çekinmenize hiç mi hiç gerek yok.

Öte yandan gebe kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar hamile kadınların çikolata tüketmelerinin hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlığı için olumlu etkileri olduğunu anlatır nitelikte…

eritilmiş çikolata

Mutluluğa iyi gelen diğer besinlerin hangileri olduğunu öğrenmek isterseniz Mutluluk Hormonu Nedir? Nasıl Arttırılır? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızda, bitter çikolatanın faydaları nelermiş, birlikte göz attık. Sıralamış olduğumuz yararlı noktalarını göz önünde bulundurarak bitter çikolata tüketiminize veda etmeden olumlu etkilerinden faydalanabilir, mutluluğunuza mutluluk ve keyfinize keyif katabilirsiniz!

Sevdiklerinizi mutlu edecek çikolata çeşitleri için Liva’nın hediyelik çikolatalar kategorisinde yer alan ürünlerine göz atabilir, kendinizi şımartmak için sipariş verebilirsiniz.

Eğer mutfağınızda kendiniz çikolata hazırlamak istiyorsanız Çikolata Nasıl Yapılır? Çikolata Yapımıyla İlgili Merak Ettikleriniz başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar