İçeriğe atla
Çikolata

Lezzeti ile Akılda Kalan Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çikolatanın faydaları herkesin merak ettiği bir konudur. Bu faydalar saymakla bitmeyecek cinstendir. Ankara Liva Pastacılık olarak bu içeriğimizde çikolatanın herkesçe bilinmeyen yararlarına değinmek istedik. Çikolataya dair merak ettiğiniz her sorunun yanıtı bu yazıda!

Dünya genelinde birçok kişi tarafından sevilen en özel ikramlıklardan biri olan çikolata, yalnızca lezzeti ile değil, bunun yanı sıra insan sağlığına sunduğu çeşitli şifalarla da biliniyor. Haydi tüm bu detaylara hep beraber bir göz atalım!

Ek olarak Hayata Tat Katan Çikolata İsimleri başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

çikolata yiyen bir çocuk

Çikolatanın bilinen en önemli yararlarından biri, bedeni serbest radikallerden kaynaklanan sorunlara karşı korumaya alan antioksidanları içermesidir. Bahsi geçen antioksidanlardan flavonoidler ise kalp hastalıklarının oluşma riskini en aza indirerek kalp sağlığını korumaya yardım etmektedir. Çikolatanın bilmeniz gereken faydalarını şu şekilde sıralamak istedik:

Kalp Hastalıklarına Yakalanma İhtimalini Düşürür

kalp formu oluşturan çikolata

Kalp hastalıkları konusunda iki temel risk etkeni vardır. Bunlar kolesterol ve yüksek seviyede tansiyondur. Çikolatada yer alan bileşenlerle beraber bu iki faktör birbiri ile bağlantılıdır. Çikolatada yer alan flavanol maddesi, herkeste bulunan nitrik oksit üretiminin artmasını sağlar. Nitrik oksit ise kan damarlarının olduğundan daha geniş bir form kazanmasını sağlar.

Hatta kan akışını hızlandırarak basıncın azalmasına da yardımcı olur. Bunun yanı sıra teobromin ve polifenol gibi bileşenlerle de LDL yani kötü olan kolesterolü düşürür. İyi kolesterolün yükselmesini sağlar.

Beyin Fonksiyonlarının İyileşmesine Yardımcı Olur

beyin ve çikolata

Özellikle bitter çikolata, beyni etkileyen birçok hastalıkla mücadele eder. Bitter çikolatanın beyinsel fonksiyonları iyileştirme gücü uzun seneler önce kanıtlanmıştır. Günümüzde genel olarak yetişkinlerde rastlanan parkinson ve alzheimer gibi ciddi rahatsızlıkların oluşturduğu hasarları bitter çikolata ile biraz daha aza indirgemek mümkündür.

20-90 yaş arası kişiler bazında yapılan bir araştırma neticesinde bitter çikolata tüketenlerin bilişsel fonksiyonlarının daha düzenli çalıştığı ortaya çıkmıştır.

Anti-İnflamatuar Tesiri ile Birçok Hastalığa Karşı Koruma Sağlar

yatakta çikolata yiyen kadın

Bedenimizin karşılaştığı hastalıklara ve mikroplara karşı korunmak için meydana getirdiği doğal bağışıklık sisteminin adı inflamasyon olmaktadır. Fakat inflamasyonun kronik hale gelmesi, zamanla dokular üzerinde hasarlara neden olmaya başlar. Obezite, bazı kanser türleri ve artrit gibi hastalıkların riski bu şekilde artacak demektir.

Fakat yapılan birçok araştırmanın neticesinde kakaonun bağışıklık konusunda etkin biçimde rol aldığı ortaya çıkmıştır. Çikolata tüketimi sayesinde bağışıklık hücreleriniz düzenleyici özelliklerini asla yitirmezler. Çikolatanın faydaları arasında en ilgi çekenlerden biri hiç şüphesiz ki bu olur.

Güçlü Antioksidanların Her Biri Çikolatada Vardır

kalp şeklinde tabak dolusu çikolata

Çikolatada yer alan organik unsurlardan en çok da polifenoller ve flavonoidlerde antioksidan vardır. Bu tür antioksidanlar zararlı radikalleri nötrler. Böylece doku ve hücrelere zarar veren her şeyi de engellemiş olurlar. Kalp rahatsızlıkları, alzheimer, diyabet ve kanser gibi hastalıkların ortaya çıkma riskini antioksidan içeren besinler yani çikolata çeşitlerinden tüketerek azaltabilirsiniz.

Haydi siz de hemen Liva Pastacılık farkıyla yaş pastalar arasından bol çikolatalı bir seçim yapın!

Çikolatanın Faydaları Arasında İnsülini Dengelemesi de Var

çikolata yiyen mutlu kız çocuğu

Hücreler aracılığı ile insülin hormonuna cevap alınamadığı zamanlarda insülin direnci meydana gelecektir. Kan şekeri seviyesinin ciddi anlamda yükselmesi olarak da ifade edilebilen insülin direncini dengelemenin neyse ki bir yolu var; çikolata yemek! Günde 1-2 ufak kare bitter çikolata tüketerek siz de insülin direncinizi dengeleyebilirsiniz.

Bağırsak Sağlığını Korur

çeşit çeşit çikolatalar

Çikolata yiyerek bağırsak sağlığınızı koruyabilirsiniz. Çikolatanın içerik olarak bağırsak yapısı üzerindeki tesirini incelediğimiz zaman yararlı bakterilerin çeşitliliğini arttırdığını görebiliyoruz. Artık bağırsaklar çok daha sağlıklı hale gelecek!

Depresyona İyi Gelir

mutlu bir kadın

Çikolatada yer alan teobramin isimli madde sayesinde enerjiniz yükselir. Bu da ruhsal açıdan kendinizi oldukça iyi hissetmenizi sağlar. Çikolatada bulunan ve kişiye ruhen iyi gelen bir başka madde ise feniletilamin olmaktadır. Beden genel olarak seratonin yani mutluluk hormonu salgılamadığı zaman çikolata tüketmek oldukça iyi bir fikirdir.

Ayrıca dilerseniz Mutluluk Hormonu Nedir? Nasıl Arttırılır? başlıklı içeriğimizi de okuyarak konuya dair daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çikolatayı Kim Buldu?

bir sürü çikolata

Çikolata aslında hayli derin bir geçmişe sahiptir. Bundan 4 bin sene kadar öncesine dayanan geçmişi ile akıllarda yer eden çikolata, ilk kez Meksika’da ortaya çıkmıştır. Meksika’daki kullanımı ise içecek formunda olmuştur. Milattan önceki senelerde bugünkü Meksika’da yaşayan Olmekler’den önce yaşayan bir toplum çikolatayı keşfetmiştir.

Orta Amerika’da çiftçilerin tropikal yağmur ormanlarına bol bol kakao tohumu ekmesi ile çikolatanın üretim yolculuğu da başlamış oluyor. Fermente edilen ve macun kıvamına çevrilen çikolatalara ilgi bir anda artmaya başlıyor. Keşfedilen ilk çikolata ise şu ankilerden hayli farklıdır. Çünkü sıvı bir içecek halindedir. Tadı da o dönemler hayli acıymış doğrusu!

Fermente yöntemi ile sıvılaştırılan kakao, vanilya, su, bal, baharat çeşitleri ve acı biber! Mayalar, Aztekler ve Olmekler bu içeceğin herkesi kendine getirdiğini düşünüyormuş. Ayrıca mistik fonksiyonları olduğuna da o dönemler herkes inanıyormuş. Öte yandan Mayalar da kakaoyu çok seviyor, sevmekle kalmayıp kakao tanrısı olduğuna bile inanıyorlarmış.

Bu yüzden de kakaoya tapmaya başlamışlar. Bu süreçlerde çikolata hayli değerli bir içecek olmaya başlamıştır. Herkes bu içeceğe ulaşamamaktadır. Yalnızca kutsal törenlerde soyluların, askerler ve kralların içebildiği bir içecektir. Birçok bilgiye göre çikolata çok güçlü görülüyor, özellikle Aztekler tarafından fazla ilgi görüyordu.

Bugünkü içeriğimizde çikolatanın faydaları ve tarihi hakkında bilgiler aktarmış olduk. Dilediğiniz zaman Ankara Liva Pastanesi farkı ile birbirinden lezzetli hediyelik çikolatalar alabilir, sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?