İçeriğe atla
Çikolata

Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çikolata

Çikolata pek çok insan için vazgeçilmez olan ve genellikle aşırı tüketimden dolayı zararlarından bahsedilen bir gıda maddesidir. Oysa bilinmeyen çikolatanın ana maddesi olan kakaonun aslında oldukça faydalı ve antioksidan etkisine sahip olduğudur. Kakaonun içerisinde yağ, azot, lif ve faydalı mineraller bulunur. Çikolatanın ana maddesi olan kakaonun içerisinde flavanol bulunmaktadır. Bu madde bunama ve hafıza kaybı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde oldukça etkilidir. Beyne giden oksijen oranını arttıran flavanol aynı zamanda 2014 yılında Avrupa Gıda Güvenliği otoritesi tarafından onay aldı. Kakaoda bulunan flavanollerin kan damarlarının esnekliğini koruduğu ve kan dolaşımına katkıda bulunduğu açıklandı. Dolaşımda faydalı olan flavanollerin kalp krizi riskini azalttığı da yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Kanser ve Çikolata Mucizesi

Antioksidan özelliğine sahip olan kakao kanser hücrelerinin oluşmasını engellemektedir. Hem kanser oluşumu hem de kanserli hücreler ile savaşan antioksidanları içeriğinde bulunduran kakao tıbbi olarak kanser tedavisinde de kullanılmaktadır. Kakao dışında çikolatada bulunan kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi minerallerin kanserin önlenmesinde etkisi olduğu ifade edilmektedir. Çikolatada bulunan polifenol içeriğinde antioksidan bileşimleri bulundurmaktadır. Çikolata içeriğinde bulunan polifenol miktarı pek çok sebze ve meyveden daha fazla olduğu için her gün belirli bir miktar çikolata tüketmenin kansere karşı faydalı olduğu belirtilmektedir. Polifenol kalp ve damar hastalıkları için de oldukça faydalı bir maddedir. Çikolata içerisinde buluna kakaodan sağlanan polifenol kanın incelmesini sağlar. Bu durum kalp krizi ve felç ihtimallerini azaltır. Ayrıca ailesinde kalp hastalığı olan kişilere yapılan bazı tahliller sonucunda polifenol tüketimi ile kalp hastalıklarına neden olan bazı kan etkinliklerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Çikolata

Çikolatanın Cilde Faydaları

Çikolata masajı, kakao maskesi artık sık sık duymaya başladığımız kozmetik ürünler arasında yer alıyor. Bir dönemin lüks tüketim maddesi olan çikolata artık güzellik merkezlerinin vazgeçilmez ürünleri arasına giriyor. Kaliteli bir çikolatanın içerisinde bulunan polifenol, magnezyum, potasyum, fosfor ve E vitamini vücudun her alanında faydalı etkili sağladığı gibi cilt içinde oldukça faydalı sonuçlar elde etmeyi sağlıyor. Kakao yağı oldukça iyi bir nemlendirici olmasının yanı sıra içeriğinde bulunan antioksidanlar ile cildi besler ve yaşlanmanın etkilerini ortadan kaldırır. Sivilce ve siyah noktaların baş sorumlusu ilan edilen çikolata günümüzde kolayca emilen ve cilt hastalıklarını tedavi eden özellikleri ile uzmanların gözde maddesi haline geldi.

Daha Sağlıklı Duyular İçin Çikolata Tüketin

Kakao kan dolaşımını düzenlerken bu düzenlemeyi beyne giden damarlar içinde yapar. Bu nedenle temel olarak kan dolaşımının etkilediği her noktada kakaonun olumlu etkilerini görmek mümkündür. Tüketilebilir hale gelen kakaonun içeriğinde bulunan azot, lif ve yağlar beyin fonksiyonları açısından büyük önem taşır. Beyne giden oksijenin artmasını sağlayan kakao sayesinden beyin sağlığı korunur. Kan dolaşımının desteklenmesi beyne pıhtı atımında da korucuyu olmaktadır. Flavanoller ile sağlanan kan dolaşımı etkisi bir tüm duyuların daha güçlü çalışmasına yardımcı olur. Bu duyular arasında en hissedilebilir farklılıklar görme duyusunda yaşanır. Çikolatanın yaygın bir şekilde bilinen etkileri insanları mutlu etmesidir. Mutluluk hormonu seretonin düzeyini yükselten çikolatanın insanların en kötü ve savunmasız hissettikleri anlarda daha iyi olmalarını sağlaması tüm dünya tarafından kabul edilmektedir. Kuşkusuz bu durum çikolatanın neden ayrılık ve üzüntü sonrası alışkanlığı olduğunu açıklamaktadır. Elbette bütün vücuda faydalı olduğu için sınırsız çikolata tüketimi yapmak tüm bu faydaların ters etki yaratmasını sağlayabileceğinden dolayı dikkatli olunması gerekir. Doğru çikolatayı tercih ederek çikolatanın lezzetinden ve faydalarından yararlanmak mümkündür. Liva'nın enfes çikolatalarını tatmak isterseniz buradan kolayca ulaşabilirsiniz. :)
Önceki Makale 4 Adımda Muhallebi Nasıl Yapılır?