İçeriğe atla
Draje Nedir? Draje Nerelerde Kullanılır?

Draje Nedir? Draje Nerelerde Kullanılır?

Draje nedir sorusunun yanıtı genellikle çikolata kaplı atıştırmalık olarak verilebilir. Draje kelimesi dilimize Fransızcadan geçmiştir. Kendine has tadıyla damağımızda iz bırakan draje kelime anlamı olarak, şeker kaplı, renkli ve parlak haplar, genellikle de çikolata ve şekerle kaplı kuruyemiş anlamına gelmektedir.

Draje; çikolata veya şekerle kaplanmış kuruyemiş ve meyve gibi atıştırmalıkları içeren bir yiyecektir. Birçok farklı çeşidi olan draje için genel bir tanım yapılamaz. Farklı damak tatları için özel aromalar ve kuru meyve aromaları ile hazırlanan draje çeşitleri bulunmaktadır. Günümüzde genellikle kuruyemişlerin çikolata kaplanması ile hazırlanan drajeler 7’den 70’e her yaştan insanın severek tükettiği bir şekerleme türüdür. Ankara’da pastacılık sektörünün öncü markası Liva Pastacılık olarak hazırladığımız içeriğimizde draje nedir, draje atıştırmalıklar nerelerde kullanılır sorularının cevabını vereceğiz.

Ayrıca, Karamel Nedir? Karamelin Çok Yakıştığı 8 Tatlı başlıklı içeriğimize göz atarak tatlıların vazgeçilmez lezzeti karamel hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Draje Nedir?

çikolatalı drajeDrajelerin kökeni, bal ve tohumlardan yapıldığı antik Yunan'a kadar uzanmaktadır. Ortaçağ Avrupa'sında ise şeker, fındık ve baharat karışımından yapılmaktaydı. Günümüzde drajeler tipik olarak şeker, mısır şurubu, çikolata ya da meyve gibi çeşitli tatlandırıcıların karışımından yapılmaktadır.

Drajeler şeker ve mısır şurubunun birlikte eritilerek koyu bir şurup haline getirilmesiyle yapılır. Şurup daha sonra bir yüzeye dökülür ve soğumaya ve sertleşmeye bırakılır.  Bu aşamada drajeler hangi aroma ve malzeme ile yapılacaksa ona uygun olarak üretime geçilir. Sertleştikten sonra drajeler küçük, yuvarlak şekiller halinde kesilir ve parlak görünümlerini veren ince bir yenilebilir metalik folyo tabakasıyla kaplanır.

Drajeler çeşitli renk ve aromalara sahiptir ve genellikle pasta, kurabiye ve diğer unlu mamullerin üzerinde dekoratif bir unsur olarak kullanılır. Tatlı bir ikram olarak kendi başlarına da yenebilirler. Drajeler ufak paketlerde satıldıkları için oldukça kolay taşınabilir ve canınız her an tatlı istediğinde pratik bir atıştırmalık görevi görür. Çantanızda birkaç draje bulundurmak enerjinizi geri kazanmak için en kolay yollardan biridir. Aynı zamanda çocukların, kuruyemişlerin vitaminlerinden faydalanması için de tercih edilen drajeler, günümüzdeki en sağlıklı atıştırmalık türlerindendir.

Genel olarak, draje nedir sorusunun cevabını toparlayacak olursak; drajeler oldukça eski tarihe sahip olan ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından sevilen popüler bir atıştırmalık türüdür. Her lezzetli yiyecek de olduğu gibi fazla tüketildiği zamanlarda kilo almaya neden olsa da, dengeli bir diyetin parçası olarak ölçülü bir şekilde tüketilebileceği unutulmamalıdır.

Draje Çeşitleri Nelerdir?

renkli badem drajeDraje nedir kadar merak edilen bir diğer soru da draje çeşitlerinin neler olduğudur. Drajeler, kültürel çeşitliliğe ve damak tadına göre birçok farklı çeşitte piyasada bulunmaktadır. Her damak zevkine hitap eden ve oldukça sık tüketilen bu atıştırmalıklar özellikle gün içerisindeki kahve ve çay keyfine eşlik eder. Birbirinden farklı aromalara sahip drajeler, eşsiz tatları ve her damak tadına hitap eden çeşitleriyle tüketenlerin lezzet yolculuğuna çıkmasını sağlar. İçi ve dışı farklı kaplamalara sahip drajeler birçok farklı çeşitte bulunmaktadır. Draje çeşitlerinin en popülerleri şunlardır:

  • Kurabiye kaplı drajeler
  • Çikolata kaplı drajeler
  • Krema kaplı drajeler
  • Bonibon kaplı drajeler
  • Çakıltaşı drajeler

Draje çeşitlerinde birçok farklı kuruyemiş kullanılsa da  yaygın olarak kullanılan kuruyemişler fındık ve bademdir. Fındık ve badem drajeleri, özenle seçilmiş taze fındıkların eşsiz çikolata şekerlemeleri ve aromaları ile kaplanmasıyla yapılır. Kuruyemişlerin yanı sıra drajelerin yapımında kahve çekirdekleri de sıklıkla kullanılır. Bu noktada, Liva Pastacılık tarafından en kaliteli malzemeler kullanılarak üretilen renkli badem draje ve çikolatalı draje, kahve keyfinizin daha da güzel olmasını sağlıyor! 

newyork pastaYukarıda listelediğimiz draje çeşitleri kahve çekirdeği, portakal, mango, badem, fındık, nar, gibi birçok aroma ile üretilerek sunulmaktadır. Drajelerin içerisinde kullanılan, özenle seçilmiş kuruyemişler, eşsiz meyve aromaları ve kahve çekirdekleri ile drajeler farklı ve güzel lezzetlere sahip olur. Draje nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra en popüler drajelerin hangi aromalar ve kuruyemişler ile üretildiğinin cevabını da verdik. Gelin, drajelerin diğer tatlılardaki kullanımlarına bakalım!

Draje Nerelerde Kullanılır?

liva gizemiDrajeler, lezzetleri kadar görüntüleri ile de öne çıkmaktadır. Doğum günlerinden yıldönümlerine tüm özel günlerde şık sunumlar elde etmek için drajeleri kullanmak mümkün. Hem görsel hem de tat açısından bir şölen sunmanızı sağlayacak olan draje çeşitleri sayesinde özel günlerinizi unutulmaz kılabilirsiniz. Evinizde verebileceğiniz davetlerde kullanabileceğiniz sunum öğelerinden olan drajeler oldukça sık tercih edilir.

Tüm bunların yanı sıra drajelerin oldukça sık olarak kullanıldığı bir diğer alan da pastalardır. Enfes lezzetleri ile günün her anında tüketilebilen pastalar, onlarca farklı çeşide sahip olmaları ile geniş bir seçenek sunarlar. Drajeli pastalar da son yıllarda en çok tercih edilen pasta türlerindendir.

Draje, pastaların görünümünü zenginleştirir ve tatlarını daha da lezzetli hale getirir. Draje, genellikle pastaların üzerine serpilerek kullanılır. Örneğin, pastaların üzerine farklı aromalara ve malzemelere sahip drajeler eklenebilir. Bu şekilde, pastanın dış görünümü daha zengin hale getirilebilir. Draje, çikolata ya da meyveler gibi pastaların içine de eklenebilir. Bu durumda, pastanın içi daha da çeşitli hale getirilerek lezzeti artırılabilir. 

fıstık drajeli yaş pastaDraje nedir sorusunun yanıtını verdiğimiz yazımızı bitirirken, draje kullanılarak üretilen en lezzetli ürünleri Liva’da bulabileceğinizi de hatırlatalım. Hünerli Liva Pastacılık ustaları tarafından günlük olarak en taze malzemeler kullanılarak yapılan fıstıklı drajeli yaş pasta, New York pasta, Liva Gizemi yaş pasta, pastalarda draje kullanımının en güzel örneklerindendir.

Siz de yukarıda belirttiğimiz ürünlerimizi inceleyebilir, web sitemiz üzerinden tek tıkla siparişinizi oluşturarak muhteşem lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Unutmayın, Liva Pastacılık’tan verdiğiniz siparişleriniz Ankara içerisinde 45 dakika gibi kısa bir süre içerisinde kapınıza kadar teslim ediliyor! 

Son olarak, tatlılara dair bilgilendirici ve eğlenceli içeriklerimizin yer aldığı blog sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın!

Önceki Makale Pratik ve İlgi Çekici 5 Çikolata Eritme Yöntemi Pratik ve İlgi Çekici 5 Çikolata Eritme Yöntemi
Sonraki Makale Bir Dilim Pasta Kaç Kalori? Kilo Almadan Pasta Nasıl Yenir? Bir Dilim Pasta Kaç Kalori? Kilo Almadan Pasta Nasıl Yenir?