İçeriğe atla
üzeri farklı dokunuşlar ile süslenmiş keşkül kaseleri

Türk Sofrasının Favorilerinden Keşkül Nasıl Yapılır?

Keşkül, Türk Sofrasının en beğenilen sütlü tatlılarından biridir. Osmanlı sofrasından mutfağımıza gelen en lezzetli tariflerdendir. Keşkül, hafif gibi görünse de aslında yüksek kalorilidir ve bu yönüyle oldukça besleyici ve enerji verici bir tatlıdır. İçeriğini oluşturan Hindistan cevizi, pirinç unu, nişasta gibi malzemeler göz önünde tutulduğunda bunu rahatlıkla söylemek mümkündür.

kasede sunulan ev yapımı keşkül

Bir diğer ismi keşkül-ü fukara olan keşkül tatlısının besleyici yönü, bize tarifin tarihini de anma fırsatı sunar. Keşkül kelimesi ile aslında Hindistan cevizinden yapılan bir kap kast edilir. Osmanlı döneminde kadı ve dervişler, halk arasında dilenci kılığında dolaşır ve onların dertlerini, yaşadığı zorlukları anlamaya çalışırlarmış.

Dilenirken de bu Hindistan cevizinden yapılmış kapları kullanırlarmış. Toplanan paralar, aş evlerine verilir ve yoksul olan halka, bu kaplarda bu besleyici tatlı dağıtılırmış. Lezzetiyle Osmanlı sofrasından günümüze kadar gelmeyi başaran keşkül, keşkül adlı kaplarda dağıtılmasıyla bu adı almıştır.

Keşkül kelimesi, aslen Farsça bir kelimedir ve “Hindistan cevizli, sütlü puding” anlamına gelir. Tatlıya adını veren ve olmazsa olmaz malzemelerinden biri olan Hindistan cevizi ise tam bir enerji deposudur. Hindistan cevizi, yağ yakarak vücuda enerji sağlar.

Ayrıca, açlık hissini bastırıcı ve iştah azaltıcı bir özelliği de vardır. Hindistan cevizi yiyeceği ve Hindistan cevizi içeren tarifler, kişinin yemek yemeden de dirençli kalmasına yardımcı olur. Hindistan cevizinin içerdiği suyun da sağlığa oldukça faydalı olduğunu ekleyelim. Hindistan cevizi suyu, içerdiği yağlar ile son derece besleyicidir.

tarçın ile sunuma hazırlanmış kasede keşkül

Keşkül tatlısının olmazsa olmaz iki malzemesine daha değinmeden geçmeyelim. Pirinç de keşkül tatlısının enerji verici yönüne katkı sağlayan malzemelerden biridir. Pirinç, vücuda karbonhidrat sağlar. Yani pirinç, size gündelik rutinleriniz için enerji sağlayan başlıca besin kaynaklarından biridir.

Patatesten yapılan nişasta için de benzer şeyler söylenebilir. Patates de enerji yönünden son derece zengin yiyeceklerden biridir. İçerdiği yoğun mineral ve vitaminler ile patates, enerji patlamasına neden olacak türden bir besin maddesidir. Bu durum, keşkül tatlısının

Osmanlı döneminde “fakir aşı” olarak yaygınlaşmasının nedenlerinden biridir. Günümüzde ise, aranan lezzetiyle sofralarımızda yer almaya devam etmektedir. Keşkül tatlısının tarihinden ve öne çıkan yönlerinden de bahsettiğimize göre tatlımızı yapmaya koyulabiliriz.

Keşkül Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 5 su bardağı süt
 • 1 çay bardağı badem tozu (tercihi)
 • 1 çay bardağı Hindistan cevizi tozu
 • 1 yemek kaşığı pirinç unu
 • 2 yemek kaşığı nişasta
 • 1 su bardağı şeker
 • 1 yumurta sarısı
 • 1 paket şekerli vanilin

Servis

 • Kabuğu soyulmuş badem
 • Dövülmüş fındık

üzeri farklı dokunuşlar ile süslenmiş keşkül kaseleri

Yapılışı

Bir tencerede süt, pirinç unu, nişasta, şeker ve yumurta sarısı karıştırılır. Malzemelerin iyice karıştığından emin olduktan sonra badem tozu, Hindistan cevizi tozu ve şekerli vanilin eklenir. Daha sonra karışım orta ateşte sürekli karıştırılarak pişirilir.

Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte biraz daha pişirilir ve ocaktan alınır. Keşkül, önceden hazırladığınız kaselere boşaltılır ve soğumaya bırakılır. Oda sıcaklığına ulaşan keşkül kaseleri, kabuğu soyulmuş badem ve dövülmüş fındık ile süslenir. Daha sonra soğuması için buzdolabına konulur ve soğuk olarak servis edilir.

Keşkül İçin Püf Noktalar

 1. Her tarifte olduğu gibi keşkül tarifinde de malzemeleri iyice karıştırmak önemlidir. Tüm malzemelerin mümkün olduğunca homojen olması keşkül tarifinizin tadını önemli ölçüde iyileştirecektir. Bu yüzden ocağa koymadan önce keşkül karışımınızın tam olarak karıştığından emin olun.
 2. Keşkül karışımını sadece ocağa koymadan önce değil, ocağa koyduktan sonra da iyi bir şekilde karıştırmalısınız. Bu hareket, keşkül tatlınızın topaklanmasını önler. Böylece keşkül, pürüzsüz bir kıvam alır. Keşkül tatlısı, muhallebi formunda olduğu için iyi bir kıvam ister. Bu yüzden bu noktaya dikkat etmelisiniz.
 3. Bu keşkül tarifinde süslemek için kabuğu soyulmuş badem ve dövülmüş fındık kullanılmıştır ancak siz damak tadınıza göre farklı malzemeler kullanabilirsiniz. Klasik keşkül tariflerinde toz antep fıstığı ve çam fıstığı da yaygın bir şekilde kullanılır.
 4. Çiğ bademin kabuklarını soymak için birkaç dakika kaynar suda bekletebilirsiniz. Kaynar suda bekleyen bademler, kabuklarını bırakırlar ve bu şekilde bademi kabuğundan rahat bir şekilde ayırabilirsiniz.
 5. Üstteki maddeye ek olarak, kendi badem tozunuzu da hazırlayabilirsiniz. Bunun için öncelikle, çiğ bademleri kaynar suda bekletin. Kabuklarından ayırın ve blenderdan geçirin.
Sizler de Liva Pastacılık farkı ile Keşkül siparişinizi tek tık ile verebilir, taze Keşkül keyfini evinizde yaşayabilirsiniz!

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar