İçeriğe atla
bir dilimi kesilmiş böğürtlenli pasta

Dağılmadan Kesebileceksiniz: Tüm Pastalar İçin Pasta Dilimleme Teknikleri

Pasta çeşitleri, yapılışı kadar kesilmeleriyle de zahmetli görülürler. Oysa sizinle paylaşacağımız bilgiler eşliğinde pasta dilimlemeye hakim olabileceksiniz. İşte tüm pasta çeşitleri için pasta dilimleme teknikleri ve bilinmesi gereken detaylar!

Pasta Nasıl Kesilir?

Pastanın nasıl kesileceği konusu, pastanın modeline göre değişiklik gösterir. Yuvarlak pasta ile katlı pastanın kesimi elbette ki farklıdır. Bununla birlikte tüm pastalarda geçerli olacak şekilde kek ve pastaların soğumasını beklemek şarttır. Sıcak bir kek ve pasta elbette ki kolayca dağılacaktır. Biz de buradan hareketle pasta modellerine göre pasta nasıl dilimlenir sorusuna açıklık getirmek istiyoruz. İşte farklı model özelliklerine sahip pasta dilimleme teknikleri!

İp Kullanmak

Özellikle pandispanya gibi süngerimsi pastaları kesmek için dikiş ipi kullanmanız gerekebilir.  Eğer dikiş ipi kullanacaksanız pastanın tam ortasına yerleşecek şekilde ipi pastadan geçirmeniz gerekir. Dikiş ipini doğru şekilde kullanmak için kendinize doğru çekmeniz ve bu işlemi tek seferde yapmanız önemlidir. Aksi hâlde tekrar tekrar yapacağınız bu işlem, pasta kremasının da dikiş ipine takılmasına neden olacaktır.  Yine pandispanya yapımında kekin ortasını krema ile doldurmak için de dikiş ipini kullanarak kekin dağılmasını önleyebilirsiniz.

Pastaya Özel Bıçaklar Kullanmak

Teknoloji geliştikçe pastacılık alanında imkânların arttığını söylemek de mümkündür. Sık sık pasta yapıyorsanız veya pastayı doğru şekilde keserek servis etmek istiyorsanız bu alandaki özel bıçakları kullanabilirsiniz. Tırtıklı bir bıçak pastanızı kolaylıkla kesmenizi sağlar ve dağılmayı da önler. Ayrıca pasta servis setlerine de göz atarak pastanızı özenli bir şekilde kesebilir ve servis edebilirsiniz.

Kesim Öncesi Bıçağı Sıcak Suya Batırmak

Daha keskin ve düzenli bir pasta dilimi elde etmek için bıçağınızı sıcak suya batırarak kesime hazırlayabilirsiniz. Keskin bir bıçağı, sıcak suya batırarak daha da keskin olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle elinizde pasta kesim bıçağı varsa bıçak keskinliğini artırmak için bu yöntemi deneyebilirsiniz. Tabii ki bu yöntem tek başına yeterli gelmeyebilir. Öncelikle mutlaka önereceğimiz diğer tekniklere de hakim olmak ve pasta modeline göre hareket etmek gerekecektir.

Pastayı Ortadan Kesmek

Pasta dilimleme teknikleri arasındaki bu yöntem, özellikle yuvarlak pasta kesimi için geçerlidir. Yuvarlak biçimli pastayı, tam ortasından kesmeyi deneyin ve ince- uzun bir dilimi kestikten sonra yanlardan da aynı şekilde kesmeye devam edin. Pastayı ortadan keserek en az 10 dilim porsiyon çıkarabilirsiniz.

Yine dikdörtgen pasta nasıl kesilir sorusunun cevaplarından biri de pastayı ortadan kesmektir. Pasta tezgahına aldığınız dikdörtgen pastayı tam ortasından kesin. Ardından pastanın sağından ve solundan da kesim yaparak toplam 4 büyük parça elde edin. Son olarak dört eşit parçaya kesilen pastayı uzunlamasına dikey şekilde 4 parçaya bölün. Toplam 16 pasta dilimi elde etmeniz gerekir. Bu yöntemi deneyerek porsiyon sayısını, üçgen dilim kesimine göre daha da artırabilirsiniz.

yatay kesilmiş sünger kek

Pastayı Yatak Biçimde Kesmek

Son yılların trend pasta kesme yöntemlerinden biri de budur. Mutfak tezgahı kullanarak pastayı yatak biçimde kesmeyi deneyin ve daha fazla dilim elde edin. Ayrıca bu yöntem, catering firmalarının da deneyip daha fazla kat pasta dilimi elde etmelerinin ana yollarından biridir. Bilhassa yuvarlak pasta nasıl dilimlenir sorusuna yanıt arıyorsanız da bu yöntemi deneyebilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, tırtıklı bir bıçak ve pasta kesme tahtası edinmektir. Bu aşamada tırtıklı bıçak yardımıyla pastanın köşesini yatak biçimde kesin. Ardından yatak kestiğiniz dilimden devam ederek uzun dilimler elde edin. Kestiğiniz parçaları daha küçük dilimlere bölerek çok daha fazla porsiyon çıkarabilirsiniz. Üçgen şeklinde keseceğiniz yuvarlak pastadan genellikle 7-8 dilim çıkarabilirken bu yöntem ile ince ve uzun 30’a yakın pasta dilimi elde edebilirsiniz.

Dilimlenmiş pasta ve yanında fincanlar

Özel günlerde ve kalabalığın olduğu yerlerde pasta servisi yaparken buna özen göstermek isteyebilirsiniz. Bu durumda geniş yüzeyli bir bıçağa veya spatulaya ihtiyacınız vardır. Böylelikle pastayı çok daha kolay şekilde çıkarabilir ve daha zarif şekilde servis edebilirsiniz. Yine pastayı çekerken üzerindeki süslemelerin ve yazıların da bozulmayacak şekilde çıkarılması önemlidir.

Özenli bir pasta servisinde, servis tabaklarının seçimine de dikkat edilir. Evde yapılan bir organizasyon için pastaya ve masaya uygun bir sunum tabağı çıkarabilirsiniz. Yine göz alıcı bir pasta sunumu için süslemelere de yer verebilirsiniz. Doğum günü mesajlı pastalar ile birlikte figürlü pasta süslerine de tercih edebilirsiniz. Özel günün konusuna göre de birbirinden farklı tasarımlara sahip özel gün pasta modellerine göz atmayı düşünebilirsiniz.  

Sırada pastanın nasıl dilimleneceği aşaması vardır. Genellikle pasta servislerinde önümüze üçgen veya pizza dilimi şeklinde pastalar gelir. Fakat pasta dilimlemek için pasta çeşidine göre bir pasta dilimleme teknikleri kullanmak gerekir. Örneğin yuvarlak pasta şeklindeki bir pastadan çok sayıda porsiyon çıkarmak için yatay yuvarlak pasta dilimi tekniğini denemeniz gerekir.

1 şeklinde yapılan çilekli ballı pasta

Rakamlı pastaların dilimlenmesi de merak konularından biridir. Bunların başında da 1 şeklinde pasta nasıl kesilir sorusu gelir. Numaralı pastalar genellikle dikdörtgen pandispanya kekinin kesilmesiyle yapılır. Numaralı pastaların kesiminde izlenecek ilk adım pastanın soğumasını beklemektir. Ardından kaç porsiyon çıkarmak istediğinize karar vererek 6, 8 ya da 10 dilim çıkacak şekilde 1 biçimindeki pastanın ortasını kesmeye başlayabilirsiniz. Dilimlerin uzunluğuna karar vererek kare veya dikdörtgen şeklinde pastaları eşit dilimleyebilirsiniz. Kestiğiniz 1 porsiyon dilimin ne kadar kalori ettiğini de merak ediyorsanız bir dilim pasta kaç kalori adlı içeriğimize göz gezdirebilirsiniz.

Ortasından dilim çıkardığınız pastanızın yatay kısmını da aynı şekilde kesebilirsiniz. Son olarak ise 1 numaralı pastanın baş köşesini keserek eşit dilimleri ayırabilirsiniz. Görüldüğü üzere 1 numaralı pastanın kesiminde önemli olan eşit dilimlemeyi uygulamaktır. Buna dikkat ederek pastanızı ince- uzun veya kare şeklinde servis edebilirsiniz. Ayrıca bu model pastalardan fazla porsiyon çıkaramayacağınız da bilerek kesme aşamasında dikkatli hareket etmenizi öneririz.

Sizinle pasta dilimleme tekniklerini ve pastanın nasıl servis edileceğini paylaştık. Pasta dilimleme meselesini burada bıraktığımıza göre sıra favori özel pastanızı seçme aşamasında! Eğer özel günler için unutulmayacak anılara eşlik eden bir pasta arıyorsanız birbirinden çeşit tatları barındıran Liva Pastacılık yaş pastalara bir bakın deriz. 😋🎂

Önceki Makale Ustasından İpuçlarıyla Evde Sütlaç Nasıl Yapılır? yanında iki su bardağı olan tarçınlı sütlaç kaseleri
Sonraki Makale Aniden Gelen Misafire Fincanda Kek Nasıl Yapılır? Mavi ve kırmızı bardakta kek