İçeriğe atla
Yılbaşı Sepeti

Yeni Yıl Yaklaşıyor! Yılbaşı Sepeti Hazır mı?

Yılbaşı sepeti nasıl hazırlanır, yeni yılın yaklaştığı bu günlerde yanıtı en çok merak edilen sorular arasındadır. Yeni bir başlangıç yapmak her zaman heyecan vericidir. Söz konusu yılbaşı olduğunda bu durum daha da heyecanlı bir hal alır. Yeni ve uzunca bir yılı karşılamak için yapılan kutlamalar; iyi dilekler, lezzetli yemekler, kalabalık sofralar ve mutlu anlarla bezenir.

Bu güzel atmosfer içinde olmazsa olmazlardan biri de yılbaşı sepeti oluyor. Günler öncesinden hazırlanan yılbaşı ağacının yanında kendisine yer bulan, bir yeni yıl klasiği olarak şık tasarımıyla dikkat çeken bu sepetler, hazır olarak satın alınabildiği gibi, evde de yapılabilir.

Ankara’da pasta uzmanı Liva Pastacılık olarak yılbaşı sepeti nasıl hazırlanır, içerisinde neler bulunabilir, nasıl süslenir sorularını sizin için cevapladık. Yılbaşı sepeti hazırlama deneyimi yaşamak konusunda kararlıysanız başlayabiliriz.

Ayrıca 6 Yılbaşı Fikri ile Yeni Yılı Heyecanla Karşılayın başlıklı içeriğimizi okuyarak yeni yıl ruhunu evinize taşımanın en güzel yollarını da öğrenebilirsiniz.

Yılbaşı Sepeti Hazırlamaya Nasıl Başlamalı?

Hasır yılbaşı sepetiYılbaşı sepeti nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını vermek için öncelikle nasıl bir yılbaşı sepeti hazırlamak istediğinize karar vermek gerekir. İlk adım konsept olmalı. Onu belirledikten sonra tüm adımları kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Burada düşünmeniz gereken şey içinde bulunmasını istediğiniz unsurlar, sepetin boyutu, kullanmak isteyeceğiniz süsleme unsurları ya da ana temel renginiz olabilir.

Eğer kendi evinizde yapılacak olan bir kutlama için hazırlayacaksanız, bu kutlamanın konseptine uygun bir sepet hazırlayabilirsiniz. Renk seçimi de ortam renklerine uyum sağlayacak şekilde belirlenebilir. Aklınızda bu konularda için bir şeyler şekillenmeye başladıysa, gerekli malzemeleri sıralayabiliriz:

  • Hasır sepet
  • Tül ya da kadife kumaş
  • Kurdele
  • Yapıştırıcı ya da zımba
  • Makas
  • Not kartı

4 Adımda Yılbaşı Sepeti Hazırlama

Yılbaşı sepeti hazırlamaYılbaşı sepeti nasıl hazırlanır sorusunun ilk yanıtını bir hasır sepet temin etmeniz gerekir şeklinde verebiliriz. Evde bulunan kullanmadığınız bir hasır sepet işinizi görecektir. Ancak internet üzerinden de kolaylıkla hasır sepet satın alabilirsiniz. Eğer online mağazalardan hasır sepet alacaksanız boyutuna dikkat etmelisiniz.Küçük bir sepet hazırlamayı hayal ederken devasa bir sepetle karşı karşıya kalabilirsiniz. Yılbaşı öncesinde bu hiç hoş bir sürpriz olmayacaktır.

Sepetinizi temin ettikten sonra yapmanız gereken şey kullanacağınız kumaşı içerisine yerleştirmek. Yılbaşı söz konusu olunca akla gelen ilk renk kırmızı olduğu için, kırmızı tül ya da kadife kumaş kullanmanızı tavsiye edebiliriz. Ancak kırmızıdan sıkıldıysanız, yılbaşı sepeti hazırlama konusun yeşil ya da gold da iyi bir seçim olabilir. Daha kolay işlem yapabilmeniz için tül kullanmak, kadife kumaş kullanmaktan çok daha uygun olacaktır. Sepetinize uygun ölçüde kestiğiniz tülü içerisine iyice yerleştirmekle hazırlığa başlayın. Yalnız çok yoğun tülle doldurmamaya dikkat edin.

Sepetin içerisine tülü yerleştirdikten sonra yapmanız gereken şey içerisine koyacağınız unsurları süslemek. Önceliğimiz çikolata kutusu olabilir. Elbette bir yılbaşı sepetinin olmazsa olmazı çikolatadır. Her an tüketmekten keyif aldığımız bir gerçek, ancak yılbaşında çikolata daha bir anlamlı hale geliyor.

Yılbaşı sepet

Yılbaşı sepeti için sevdiğiniz çikolataları tercih edebilirsiniz. Kaliteli olmalarına da özen göstermek kaydıyla. Lezzetli, şık paketlenmiş, hatta yılbaşı için özel olarak tasarlanmış olan çikolata paketleri iyi bir seçim olabilir. Yılbaşına yakışır bir sepet hazırlamak için çikolata kutusunu etrafını da kırmızı tülle kaplayıp, kurdele yardımıyla ona bir hediye görünümü kazandırabilirsiniz. Bu hiç de zor bir işlem olmayacaktır. 

Kurdeleyi fiyonk yaptıktan sonra uçlarını makasla şekillendirmeyi de unutmayın. Tek tek bütün malzemeleri tül ve kurdele ile bezemek düşününce zor gelebilir. Ancak yaparken keyif alacağınıza ve tamamladıktan sonra kendinizle gurur duyacağınıza eminiz.

Yılbaşı sepeti içine eklemek istediğiniz her şeyi koyduğunuza emin olduktan sonra artık etrafını sarmaya başlayabilirsiniz. Geniş bir parça tül kesin ve düz bir yere serin. Makasın tül kenarlarında kötü bir görüntü yaratmayacağına da emin olun. Bütün kenarlarından yukarı toplayarak sepetin kulp kısmında uçları birleştirin. Burada yeniden kurdeleleme işlemi yapabilirsiniz. Özenle yapılmış bir fiyonk hiç de fena olmayacaktır.

Son olarak yılbaşı notunu ekleme zamanı. Birçok kırtasiyede rahatlıkla not kartı bulabilirsiniz. Güzel bir kalem ve kendi el yazınıyla not kartına iyi dileklerinizi yazın. Eğer bu bir hediye olacaksa, hediye edeceğiniz kişi için iyi dileğinizi yazabilirsiniz, ama bu sepeti kendi evinizdeki kutlama için hazırlıyorsanız, kendi yılbaşı dileğinizi yazmanız da güzel olabilir.

Not kartını kurdele fiyongunun tam altına gelecek şekilde zımbalayabilir ya da yapıştırıcı kullanarak yapıştırabilirsiniz. İşte yılbaşı sepeti hazırlama işlemi bu kadar basit!

Yılbaşı Sepetinde Neler Bulunabilir?

Bez çanta yılbaşı sepetiYılbaşı sepeti içinde aslında birçok farklı şeye yer verilebilir. Tabi ki burada önemli olan sepetin konseptine uygun unsurlara yer vermek. Eğer sepeti yılbaşı kutlamasında kullanılmak üzere hazırlıyorsanız, kutlama esnasında tüketeceğiniz yiyecek ve içeceklere yer vermeniz doğru olacaktır.

Çikolata, kahve, kurabiyeler, kuruyemişler, içecekler, hatta meyveler bile… O gece ne tüketmek istiyorsanız onu ekleyin. Bu konuda gerçekten özgür olduğunuzu unutmayın! Eğer birine hediye etmek amacıyla yılbaşı sepeti hazırlıyorsanız bu konuda konsept değişebilir.

Hazır soğuk havaların etkisindeyken sepetin içerisine örgülü aksesuarlar, esanslar, oyun paketleri, kitaplar ya da hediye edeceğiniz kişinin ilgi alanlarına göre hediyelik objeler koyabilirsiniz. Bunların hepsini aynı şekilde ve özenle hediye paketi yapmayı da ihmal etmemelisiniz.

Sepeti nasıl bir temayla hazırlayacağınızı planladıktan sonra diğer işlemler sizi çok da fazla zorlamayacaktır. Tema düşünenler için de küçük bir önerimiz olabilir. Eğer hediye edeceğiniz kişi kitap okumaktan zevk alan biriyse, sevebileceğini düşündüğünüz kitaplardan oluşan bir yılbaşı sepeti hazırlayabilirsiniz.

Ayakkabı şeklinde yılbaşı sepeti

Bu sepetin içerisine kitaplara ek olarak kahve, kahve fincanı, küçük bir not defteri ve kalem de ekleyebilirsiniz. Güzel tasarlandığında yılbaşı sepeti gerçekten kusursuz bir hediye olabilir.

Yılbaşı sepeti hediye etmek istediğiniz kişi tam bir sinema tutkunuysa, bu kez işiniz daha da kolay olacaktır. Sevdiği ya da sevebileceği filmlerin DVD’leri, tutkunu olduğu bir serinin seti, belki filmleri izlerken atıştırabileceği kuruyemişler ya da içecekleri sepette bulundurmanız hoşuna gidebilir.

‘Kendin yap’ uygulamalarını seven biriyse yapmaktan hoşlanacağı bir şeye dair malzemeleri içerisinde bulunduran bir sepet de güzel bir hediye olabilir. Konu ne olursa olsun hediye alırken dikkat edilmesi gereken düşünerek hareket etmek oluyor.

Yılbaşı sepeti hazırlama konusunda da aynı durum fazlasıyla geçerli! İlgi alanları, karakteri, tarzı, bakış açısı, sevdikleri ya da sevmedikleri… Bunları göz önünde bulundurarak yılbaşı sepeti içerisine neleri eklemeniz gerektiğine karar verebilirsiniz. 

Liva yılbaşı sepeti

Yılbaşı sepeti nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını verdiğimiz yazımızın sonuna geldik. Eğer siz yılbaşı sepetini hazırlamak değil, satın almak istiyorsanız Liva yılbaşı hediyeleri seçeneklerimize göz atmanızda yarar var. Çan çiçeği, ıhlamur, gelincik ve frezya gibi çok sayıda sepet seçeneği bulunuyor.

İçeriğini de görerek sizin için en uygun yeni yıl sepetini seçebilir,  güzel bir yılbaşı kutlaması için ilk adımı atabilirsiniz. Liva yılbaşı sepeti yeni yıl hediye alma konusunda kararsızlık yaşayanlar için de güzel bir kurtarıcı olabilir. Yeni yılın ilk dakikalarını keyifli şekilde geçirmek, sevdiklerinizi mutlu etmek, birbirinden güzel tatlar eşliğinde kutlamanızı yapmak için Liva yılbaşı sepeti seçeneklerinin yanı sıra yılbaşı pastaları ve hediyelik çikolataları da inceleyebilir, gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Önceki Makale 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur? 1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?