İçeriğe atla
1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?

1 Kilo Baklava Kaç Dilimden Oluşur?

1 kilo baklava kaç dilim sorusunun yanıtı günümüzde herkes tarafından merak ediliyor. Eğer siz de bu sorunun cevabını merak edenlerdenseniz bugünkü içeriğimizi mutlaka okumalısınız. Dünya genelinde bilinen enfes tadıyla baklava, birçok kişinin gözde tatlılarından biri haline gelmiştir.

Gelelim baklavanın kaç dilimden oluştuğuna! Lezzetli şerbeti, iştah kabartan çıtır çıtır yüzeyi ile baklava çeşitleri, istenen sayıda dilimlenebilir. Bu tamamen sizin baklavayı dilimleme şeklinize göre değişir. Ankara’da pasta uzmanı Liva Pastacılık bünyesinde emek veren baklava ustaları, bu tatlıyı özenle dilimler. Tatlının formunu asla bozmadan bu işlemi gerçekleştirirler.

1 kilo baklava ortalama olarak 28 ila 30 dilimden meydana gelir. Daha büyük dilimlenirse bu sayı düşebilir. Tam aksine küçük boyutlarda dilimlenecek olursa sayı artar. Peki baklava çeşitleri kaç kaloridir? Kilo aldırır mı? Bu tür soruların cevaplarını da detaylı olarak içeriğin her bir kısmında bulabilirsiniz.

İsterseniz blog sayfamızdan Türk Mutfağının En Özel Lezzetlerinden Baklava Tarihi başlıklı yazımızı da keyifle okuyabilirsiniz.

1 Kilo Baklava Kaç Dilim?

türk kahvesi ve antep fıstıkları

1 kilo baklava kaç dilim sorusunun cevabı baklavanın büyüklüğüne hatta kullanılan tepsiye göre bile değişim gösterir. Fakat klasik, yuvarlak bir baklava tepsisinde genel olarak 28-30 dilim baklava bulunur. Bu tabii 1 kilogram baklavanın dilim sayısıdır. 

Peki sizce 1 kilo baklava kaç adet sorusunun yanıtı daima böyle midir? Ufak ayrıntılar dilim sayısını değiştirebilir mi? Kesinlikle değiştirir. Baklavanın kesilme stili bile dilim sayısında artma ve azalmaya neden olur.

1 Tepsi Baklava Kaç Kilo?

1 tepsi fıstıklı baklava

1 kilo baklava kaç dilim sorusunu soranlar 1 tepsi baklavanın kaç kilo olduğunu da merak eder. 1 tepsi baklavanın kilosu değişir. Ortalama olarak 1 kilo olsa da 3-4 kiloluk büyük tepsiler de vardır. Bu yüzden net bir bilgi verilemez. Minimum 1 kilo olarak izah etmek daha mantıklıdır. Tabii baklavalar tamamen kişilerin isteğine göre hazırlanır. 

İsteğe uygun bir tepsinin seçilmesi ile baklava en güzel şekilde sunulur. Bazı kişiler daha az baklava tüketirken bazıları daha kalabalık bir topluluk için baklava satın alır. Bu yüzden baklava konusunda kilo yani gramaj tamamen farklılık göstermeye başlar.

Baklavanın kilosu çeşidine göre de değişir. Çünkü her bir baklavada kullanılan malzemeler birbirinden farklıdır. 1 tepsi fıstıklı baklava  ile 1 tepsi fıstıklı şöbiyet aynı kilograma sahip olmayabilir.

1 Kilo Baklava Kaç Kişilik?

üst üste dizilmiş antep fıstıklı baklava

1 kilo baklava kaç kişilik sorusunun birden çok cevabı bulunur. Fakat herkesin en az 1 dilim yiyeceğini düşündüğünüzde 28-30 kişiye 1 kilo baklavanın kafi geleceğini de rahatlıkla görebilirsiniz. Tabii 2-4 dilim arası tüketim olursa bir başka tepsiye de geçilebilir. Bu şekilde net bir hesap yapmak mümkün olacaktır.

1 Kilo Baklava Kaç Kalori?

fıstıklı baklava

1 kilo baklava kaç dilim sorusunu soran herkes doğal olarak 1 kilo baklavada kaç kalori olduğunu da merak eder. Bu sorunun yanıtı aslında şu şekildedir: 1 kilo baklavada hemen hemen 2.876 kalori vardır. Tabii bu kalori seviyesi baklavada ne kadar şeker, yağ ve un kullanıldığına göre zaman zaman değişiklik de gösterebilir. Bahsi geçen oran, tamamen ortalama olacak biçimde hesaplanmıştır.

Diyet baklavalarda kalori seviyesi çok daha düşüktür. Bol şerbetli baklavalarda ise kalori düzeyi gittikçe artar. Örneğin soğuk baklava çeşitlerinde kalori az da olsa diğer baklavalara göre düşük olabilir. Seçim bu konuda elbette ki tamamen sizin zevklerinize kalıyor; hangi baklavayı daha lezzetli buluyorsanız dilediğiniz gibi onu seçebilirsiniz.

Fakat kalori hesabı yapan biriyseniz baklavayı belli aralıklarla tüketmeye kesinlikle özen göstermelisiniz. Çünkü son derece bol kalorili ve enerji verici bir yiyecektir. Bu yüzden de daha titiz bir biçimde tüketilmelidir. Her şeyin fazlası zararlıdır, bunun bilinciyle düzgün bir tüketim sağlamak ise en mantıklı seçenek olur. Böylelikle baklava tüketiminizi kalori hesabı yaparak dengede tutabilirsiniz.

Liva Pastacılık’ta yer alan tüm baklava çeşitleri son derece leziz ve kıvamlı olur. İstediğiniz zaman Liva resmi web sitesi üzerinden baklava siparişi oluşturabilirsiniz. Sevdiklerinizle tatlı bir mola verebilir, eşsiz baklavaların tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Dilerseniz Baklavanın İyisi Nasıl Anlaşılır? başlıklı yazımızı da istediğiniz zaman inceleyebilir, kaliteli bir baklavanın hangi özellikleri içerdiğini büyük bir keyifle öğrenebilirsiniz.

Önceki Makale Yılbaşı Atıştırmalıkları ile Sofralara Lezzet Katın! Yılbaşı Atıştırmalıkları ile Sofralara Lezzet Katın!