İçeriğe atla
aşk sembolleri ve anlamları niteliğinde kalpli kek

Geçmişten Bugüne Aşk Sembolleri ve Anlamları

Günümüzde aşkın simgesi denildiğinde akla ilk gelen sembol kalp olsa da tarihin en eski dönemlerinden bugüne dek aşk sembolleri ve anlamları pek çok değişikliğe uğramıştır. Sevgi, tutku ve bağlılık duyulan kişiye duyguların ifade edilmesi için kullanılan bu simgelerin bazıları duyunca şaşıracağınız bazıları ise zaten haberdar olduğunuz semboller…

Peki ama bugün kimisi unutulan, kimisi hala yaşatılan aşk sembolleri nelerdir? Bu sembollerin geçmiş dönemdeki ve şimdiki anlamları neler olabilir?

Ankara’da pastacılık sektörünün öncü markası Liva Pastacılık olarak hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, geçmişten bugüne dek farklı medeniyetler tarafından aşkı nitelemesi için yediğimiz yiyeceklerde, giydiğimiz kıyafetlerde ve daha pek çok yerde kullanılan sembollere ve anlamlarına yer veriyoruz.

Ek olarak, 14 Şubat yaklaşırken Sevgililer Gününde Sevgiliye Hediye Önerileri başlıklı yazımızı inceleyerek biricik sevgilinize armağan edebileceğiniz hediye örneklerini görebilirsiniz.

Gizemli Simgeler: Aşk Sembolleri ve Anlamları

kalp şeklinde kek

Dünya üzerinde geçmiş yıllardan günümüze dek, farklı kültürlere ev sahipliği yapan sayısız medeniyet olduğu bir gerçek. Bu medeniyetlerin büyük bir çoğunluğu, henüz yazının icat edilmediği dönemlerde anlatmak istediklerini çeşitli sembollerle ifade ediyorlardı.

Aradan yıllar geçtiğinde kültürel etkileşimle birlikte kavramların ortak değerler etrafında buluşması yoluyla semboller de kimi zaman nesilden nesile aktarılmış, kimi zaman da bir dönüşüme uğramıştır.

Peki “aşk” duygusunu tasvir etmek adına kullanılan semboller hangileri olmuştur? Bu semboller hangi anlamları taşımıştır? İşte geçmişten günümüze hayatımıza yansımaları ile aşk sembolleri ve anlamları!

Gül

etrafında güller olan kalpli pasta

Günümüzde de aşkın ve sadakatin bir sembolü olarak kabul edilen gülün bu şekilde kullanılmasının başlangıcı, Antik çağın astroloji sistemine dayanıyor. Gülün Yunan mitolojisindeki aşk tanrıçası Afrodit’in en sevdiği çiçeklerden biri olması nedeniyle aşk ile ilişkilendirildiğine inanılıyor.

Öte yandan kırmızı gülün, Afrodit’in sevgilisi Adonis’in kanından doğduğuna dair efsaneler, gül figürünün nesiller boyunca aşkın bir simgesi olmasına kapı aralamıştır.

Öyle ki zarafetin bir simgesi olan gül, günümüzde de karşısındaki kişiye aşkını ifade etmek isteyen kişiler için de vazgeçilmez hediyelerden biri olmuştur.

Eğer siz de sevgilinize aşkınızı, geçmişin izlerini taşıyan bir sembolle ifade etmek isterseniz Liva Pastacılık’ın en sevilen ürünlerinden biri olan Sonsuz Gül Butik Pasta ile ona romantik ve lezzetli bir sürpriz yapabilirsiniz!

Elma

kalp sembolü çizen elmalar

Elma, pek çok farklı hikayeye başrol olmuş; en eski sembollerden biri olarak ön plana çıkıyor. Simgelediği kavramlardan bir tanesi de elbette ki “aşk”. Dilerseniz elmanın nasıl sembolleştirildiğine sanattan ve mitolojiden birkaç örnek verelim:

  • Milattan önce yedinci yüzyılda iki çiftin bir elmayı paylaşması, çiftin mutlu bir evlilik süreceğine inanılan ve yıllar boyunca devam eden bir evlilik geleneği olmuştur. Öyle ki “bir elmanın iki yarısı olmak” deyiminin de buradan geldiğine inanılmaktadır.
  • Elmanın aşkı simgelediği bir diğer efsane de Adem ve Havva’nın hikayesidir. Adem’in, Havva’nın elindeki yasak elmayı yediği için cennetten dünyaya gönderildiğine inanılır.
  • Öte yandan Roma mitolojisinde aşk Tanrıçası Venüs de genellikle elindeki elma ile tasvir edilmiştir.
  • Çin kültüründe elma, sevginin ve hayranlığın bir işareti olarak kullanılmıştır.

Gördüğünüz gibi elma, çok eski dönemlerden bu yana pek çok farklı kültürde aşkın ve sevginin bir sembolü olmuştur. Peki ya siz biricik sevgilinize aşkınızı özel bir biçimde göstermeye ne dersiniz?

Eğer bu soruya vermiş olduğunuz yanıt “evet” ise Sevgililer Gününde Liva’nın tecrübeli ve yetenekli pasta şefleri tarafından özenle hazırlanan Elmanın İki Yarısı Pasta ile sevgilinize hoş bir sürpriz yapabilirsiniz!

Nişan Yüzükleri

tepsinin içinde duran nişan yüzükleri

Geçmişten bugüne araştırılan aşk sembolleri ve anlamları arasında yer alan figürlerden bir tanesi de yüzüklerdir.

Halen sembolik bir değer taşıyan nişan yüzükleri, çok eski dönemlerden bu yana aşkın simgelerinden bir tanesi olmuştur. Evliliği temsil eden bir eşya olarak antik Mısır döneminden bu yana süregelen bir gelenek olan alyans, ortak bir hayata adım atan iki kişiyi birbirine bağlayan en önemli semboller arasında yer alıyor.

Yan yana durduklarında sonsuzluk işaretine benzerliği ile de dikkat çeken alyansın bu doğrultuda sonsuz aşkın en güzel simgelerinden biri olduğunu söylemek mümkündür.

Bu doğrultuda Ankara’nın gözde pastanelerinden biri olan Liva’da söz ve nişan kutlamaları için enfes lezzette ve görünümü ile göz dolduran bir nişan pastası bulabileceğinizi de hatırlatalım.

Ek olarak, nişan organizasyonları için bilmeniz gereken tüm ayrıntıları Nişan Organizasyonları İçin Nişan Pastası Seçimi başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Kuğu ve Güvercinler

su üzerinde yüzen kuğular

Beyaz kuğu ve güvercinlerin, pek çok farklı kültürde aşkın bir ifadesi olarak günümüze dek ulaştığı biliniyor. Gagaları birbirine değen iki kuğu ya da güvercin olarak tasvir edilen bu figürler, aynı zamanda sadakati ve bir ömür sürecek sevgiyi de temsil ediyor.

Buna ek olarak, gagaları birbirine değen kuğuların boyunları ise popüler kültürde yükselen bir aşk sembolü olan kalbe benziyor.

Hem Roma hem de Yunan mitolojisinde güvercinin Afrodit ve Venüs için kurban edilen kutsal bir kuş olarak kabul edildiğini ve bu iki tanrıçanın aslında bu kültürlerde aşk tanrıçası olduğunu da belirtelim.

Kalp

üzerinde kalp şeklinde süs olan düğün pastası

Artık evrensel bir aşk sembolü haline gelmiş olan kalp, pek çok kültürde romantik ve tutkulu bir aşkı temsil ediyor. Pastaların üzerinde, kıyafetlerde, eşyalarda ve daha pek çok yerde rastladığımız kalp; ilk olarak Antik Yunanlılar tarafından aşk ile ilişkilendirilmiştir.

Buna verilecek en eski örneklerden bir tanesi de ilk kadın edebiyatçı ve şair olarak bilinen Sappho’nun, aşk acısını kalbinde hissettiğini söylediği lirik şiiridir. Kalbin bu şekilde aşk hikayelerinde yerini alması; Romalılar döneminde de devam etmiştir.

Ardından saraylarda da aşk kalp ile sembolize edilerek bugün kuşaktan kuşağa aktarılan bir metafor haline dönüşmüştür.

Eğer sizler de Sevgililer Gününde ya da daha sıradan bir günde ruh eşinize duyduğunuz sevgiyi, merkezine “kalp” sembolünü koyduğunuz bir sunum ile gerçekleştirmek istiyorsanız Liva Pastacılık’ın Kalpli Butik Pasta ürününe göz atmadan karar vermemenizi tavsiye ederiz.

Ek olarak dilerseniz kolları sıvayabilir ve sevgilinize kendi ellerinizle mükemmel bir Sevgililer Günü pastası da hazırlayabilirsiniz. Bu konuya dair ipuçlarını Sevgililer Gününe Özel Kalpli Pasta Yapımı başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Sevgililer Gününde, sevdiğiniz kişiye sevginizi göstermenize yardımcı olarak; sembolik değer taşıyan lezzetli öneriler için Liva’nın en güzel hediyelik ürün ve setlerini inceleyebilirsiniz!Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar