İçeriğe atla
İftara Giderken Ne Hediye Alınır?

İftara Giderken Ne Hediye Alınır?

Bolluk, bereket ve dayanışmayı temsil eden Ramazan ayının manevi atmosferi ile dolu iftar davetleri öyle güzeldir ki herkesin içi bir anda huzurla dolar. Elbette evde iftar davetine giderken anlamlı bir hediye götürmek gerekir. Geleneksel Türk tatlılarından güllaç, tulumba tatlısı, Kemalpaşa tatlısı gibi lezzetler kusursuz iftar hediyeleridir. Ayrıca dua ve şükranı, minneti ifade eden armağanlar da verilebilir. 

Kimi zaman damaklarda şenlik yaratacak lezzetli bir tatlı kimi zamansa iftar sofrasına çok yakışacak bir obje yüzleri güldürebilir. Unutmayalım ki her yaştan insanı birtakım hediyelerle mutlu etmek en önemli Ramazan geleneklerinden biridir. Bir çocuğu sevindirmek ya da yaşlı bir kişinin gönlünü hoş etmek takdire şayan bir Müslüman davranışıdır. Diğer gelenekleri de detaylı incelemek için Osmanlı’dan Günümüze Ramazan Gelenekleri başlıklı içeriğe göz atabilirsiniz!

1. İftara Özel Tatlı Hediyeler

İftar sofralarına bambaşka tatlar katmak için hediye olarak tatlı alternatifleri tercih etmek muhteşem bir fikir olabilir! Geleneksel Türk tatlılarından modern tatlılara kadar birçok seçenek arasından seçiminizi yapabilirsiniz. Siz de Liva ustaları tarafından özenle hazırlanan Ramazan tatlıları arasından dilediğinizi seçerek iftar için lezzetli hediyeler oluşturabilirsiniz.

Cevizli Güllaç

İftar için tatlı hediyeler dendiği an akla cevizli güllaç gelir. Misafirliğe giderken güllaç götürmek, kültürümüzde yer alan cömertlik kavramına en güzel şekilde vurgu yapar. Bu tatlı, özel günlerde ikram edilen geleneksel bir lezzettir. Güllaç yaprakları enfes şeker ve süt karışımıyla ıslatılır, yumuşacık bir form kazanır. Ceviz içi ile süslenir, sunuma hazır hale getirilir. Benzersiz cevizli güllaç ile iftar sofralarını şenlendirme zamanı geldi bile! Dilerseniz Ramazan’ın Vazgeçilmezi Güllaç Tarihi başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Çilekli Güllaç

İftar sonrası ikramları arasında çilekli güllaç da var. Misafirliğe giderken çilekli güllaç götürmek, benzersiz bir ziyafetin başlangıcı gibidir. Parlak rengi ile büyüleyen taptaze çilekler, incecik güllaç yaprakları ve tatlıya özel lezzetini katan sütün kusursuz uyumuna sevdiklerinizle beraber eşlik edebilirsiniz.

Lokma Tatlısı

Evde iftar daveti dendi mi akan sular durur. Akla ilk gelen ikramlıklardan bir diğeri de lokma tatlısı olur. İftara misafirliğe giderken lokma tatlısı götürmek, Ramazan ayının huzurlu ambiyansını yansıtmak için birebirdir. Altın rengindeki taptaze, yumuşacık ve sıcacık lokumlar sofraya konulduğu andan itibaren iştah açar. Tatlı mı tatlı şerbeti ile damaklarda adeta şenlik yaratan lokma tatlısı sayesinde sevdiklerinize en özel jesti yapabilirsiniz.

Şekerpare

Osmanlı mutfağının en özel lezzetlerinden biri olan şekerpare harika bir iftar hediyesi olacaktır. Fındık, fıstık ve badem gibi farklı kuru yemişlerle hazırlanabilir. Dilerseniz Liva’nın en özel lezzetlerinden biri olan badempare tatlısını sevdiklerinizle beraber iftar sofrasında tüketebilirsiniz. Tatlı bir jestin damaklarda bıraktığı bu muhteşem histen siz de çok etkileneceksiniz.

Tulumba Tatlısı

Misafirliğe giderken götürdüğünüz tulumba tatlısı hoş bir sürprizin temsilcisidir. Damaklarda adeta bir şölen oluşturan bu tatlının estetik görünümlü kıvrımlı yapısı akıllardan çıkmaz. Şerbetli ve hamur dolgulu iç kısmı herkese lezzetli bir deneyim sunar. İftar sonrası doyum olmaz güzellikte sohbetler edilirken yanında bir tulumba tatlısı ne de iyi gider değil mi ama?

Kemalpaşa Tatlısı

Kemalpaşa tatlısı benzersiz lezzeti ve kendine has sunumu ile Ramazan sofralarına farklı bir renk katmak için idealdir. Ağızda dağılan taze mi taze kıvamından vazgeçemeyeceğiniz bu tadı sevdiklerinizle iftar sonrasında keyifle tüketebilirsiniz. 

Konu tatlı olsun bana yeter diyorsanız Geleneksel Ramazan Özel Tatlı Tarifleri ve Püf Noktaları adlı içeriğimizi de okumanızı öneririz. Birbirinden nefis tatlı fikirlerinin her birini evinizde dilediğiniz gibi uygulayabilirsiniz!

2. Dua ve Şükranı Temsil Eden Hediyeler

Evde iftar davetine giderken İslam göreneklerine uygun hediyeler de götürebilirsiniz. Ev sahibi bu armağanlar karşısında mutluluğunu kesinlikle gizleyemeyecektir.

Tespih

Tespih, İslam kültürünün en yaygın kullanılan objesidir. Tespih ile zikir çekilir, dua edilir ve Allah’a şükran sunulur. Bu yüzden misafirliğe giderken götürülebilecek en özel Ramazan ayı hediyelerinden biri haline gelmiştir.

Seccade

İftar davetine giderken hediye olarak seccade götürmek, manevi bir jesttir ve anlamı oldukça derindir. Kişi bu şekilde ev sahibine olan saygısını bir kez daha ifade etmiş olur. Böylelikle namaz ibadetine verdiği önemi de hissettirir. Bu jest, aynı zamanda bereket ve dualarla bezenmiş bir iftar davetinin yansımalarını gözler önüne serer.

Yüzler Hep Gülsün Diye: Bir Sosyal Yardım Projesine Bağışta Bulunmak

Ramazan ayında paylaşma ve yardımlaşmanın önemi sık sık vurgulanır. Konuk olduğunuz evdeki dostlarınıza manevi bir hediye sunmak isterseniz bir sosyal yardım projesine o kişi adına bağışta bulunabilirsiniz. Bu anlamlı jestin hiçbir zaman unutulmayacağından emin olabilirsiniz. Yardım yapacağınız kuruluşu da içinizden geldiği gibi seçebilirsiniz. 

İftar davetine giderken siz de bahsettiğimiz seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Ayrıca benzersiz lezzetteki tatlıları iftar sofralarınıza taşımak için Liva Pastacılık ürünlerini inceleyebilirsiniz!

Önceki Makale Şerbetli Tatlıların Cennetinden Meşhur Antep Tatlıları Nelerdir? birkaç tepsi baklava
Sonraki Makale Osmanlı'dan Günümüze Ramazan Gelenekleri Osmanlı'dan Günümüze Ramazan Gelenekleri