İçeriğe atla
Lezzeti İle Favoriniz Olacak Kremalı Tatlılar

Lezzeti İle Favoriniz Olacak Kremalı Tatlılar

Ah şu enfes kremalı tatlılar... O yumuşacık dokuları ve muhteşem tatlarıyla çoğunlukla küçükten büyüğe herkesi mest eder. Öyle ki kremanın yakışmadığı tatlı sayısı da az desek yeridir.

Birçok tatlıda kullanılan krema, sadece lezzetiyle değil görüntüsü ile de adeta bir şölen yaşatır. Dünya genelinde oldukça popüler olan kremalı tatlılar, ülkemizde de sevilerek tüketilmektedir.

Peki, birbirinden muhteşem lezzetlere sahip olan kremalı tatlılar nelerdir? Bu yazımızda sizler için kremalı tatlılar hakkında lezzetli bilgiler veriyor olacağız. Eğer ki siz de tatlısever birisi iseniz, okumadan geçmeyin deriz.

Leziz mi Leziz Kremalı Tatlı Çeşitleri

Lezzeti ile olduğu kadar sunumu ile de kendine hayran bırakan kremalı tatlıları satın alabileceğiniz gibi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Eğer hazırsanız sizin için özenle derlediğimiz, birbirinden lezzetli kremalı tatlılara bir bakalım!

1. Ekler Pasta

Beyaz kremalı çikolata kaplı ekler pastalar

Fransızca ismi ile "Éclair", 19. yüzyılın sonlarına doğru Fransa’da ortaya çıkmış bir kremalı tatlı çeşididir. Özel olarak ekler hamurundan yapılan, isteğe bağlı olarak üzeri çikolata ile kaplanan ve içi son derece iştah açıcı bir pasta kreması ile doldurulan bir kremalı tatlı çeşididir.

Ekler pasta, birçok farklı çeşide sahip olsa da şüphesiz içlerinde en popüler olanları; içi krema dolgulu, dışı çikolata soslu olan beyaz kremalı ekler ve siyah kremalı eklerdir. Günlük olarak ürettiğimiz lezzetli mi lezzetli ekler pastaları Liva Pastacılık’tan tek tıkla satın alabilirsiniz.

Öte yandan, mutfakta hünerlerinizi konuşturmak isterseniz ekler pasta tarifini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Bu konu hakkında en detaylı bilgiyi vakit kaybetmeden, Ekler Pasta Nedir ve Ekler Tarifi Nasıl Yapılır? adlı blog yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz!

 2. Mus

Fransız mutfağının en sevilen tatlılarından biri olan mus; yumurta akı, çırpılmış krema ve çikolata olarak 3 ana malzemeden oluşur. Mus, görünümü itibariyle köpüklü bir yapıya sahiptir. Bu da kendisini hafif bir tatlı haline getirmektedir.

Hafif olduğu kadar tadı ile de ön plana çıkan mus, çok ağır tatlı yiyemeyenlerin de tercihi olabilecek bir tatlıdır. Diğer tatlılara göre düşük kalorili olması sebebiyle de tercih edeni bir hayli çoktur.

3. Profiterol

Masanın üzerinde yer alan çikolatalı profiteroller

Profiterolün kökeni tam olarak bilinmese de bir Fransız tatlısı olduğunu belirten birçok kaynak vardır. Sade, dondurma ya da özel çikolatalı puding ile sunulan profiterol, lezzeti ile de gönüllere taht kurmuştur.

Tıpkı ekler pasta gibi içi krema ile doldurulan bir kremalı tatlı çeşidi olan profiterol, eklerden farklı olarak uzun değil de, yuvarlak bir şekle sahiptir. Aynı zamanda hamuru ve pişirme süresi ile de eklerden ayrılır.

4. Magnolya

Yumuşacık kreması ile bizleri kendine hayran bırakan bir kremalı tatlı olan magnolya, adını New York’ta bulunan Magnolia Bakery’den almıştır. Ancak merak etmeyin, bu enfes lezzeti tatmak için New York’a gitmenize hiç gerek yok!

Bu leziz kremalı tatlıyı evde kendiniz kolaylıkla yapabileceğiniz gibi, usta pasta şeflerimiz tarafından hazırlanan magnolyaları da tercih edebilirsiniz.

5. Trileçe

Masanın üzerinde bulunan karamelli trileçe

Tadı ile kendine hayran bırakan, aynı zamanda hafifliği ile de mest eden bir Balkan tatlısı olan trileçe, her ne kadar yüzyıllardır Balkan mutfağının efsanevi tatlısı olarak bilinse de bugünlerde ülkemizde de popülaritesini giderek arttıran kremalı tatlılar arasında yer alır.

Trileçe yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlardan bir tanesi, süt karışımı ortaya çıkarmak olacaktır. Peki nedir bu süt karışımı diye soracak olursanız, şöyle cevaplayabiliriz: farklı türlerdeki sütlerden (manda, keçi, inek) elde edilen süt kremaları, süt ile birlikte karıştırılarak trileçe yapımı için hazır hale getirilir.

Fakat bu üç farklı süt ürününe ulaşmak zor olabileceğinden tek bir süt çeşidi de tercih edebilirsiniz. Lezzetli Bir Balkan Esintisi: Trileçe Tatlısı Tarifi adlı blog yazımızda son derece pratik bir şekilde, isteğe bağlı olarak tek tip süt ürünü kullanarak yapabileceğiniz trileçe tarifini bulabilirsiniz.

6. Yaş Pasta

Liva pastacılık dağ meyveli yaş pasta

Özel günlerin vazgeçilmezi yaş pasta… Hepimizin belki de en çok sevdiği kremalı tatlılar arasında zirvedeki yerini her daim koruyan yaş pasta, gerek sunumu gerekse tadı ile milyonları kendisine hayran bırakmış bir tatlıdır.

Meyveli, profiterollü ve daha birçok türüyle her damak tadına uygun olarak bulunabilen yaş pasta çeşitleri, kreması ve keki ile midenize şölen yaşatacak anlamlı ve keyifli günlerin tatlısı olarak bilinir.

7. San Sebastian Cheesecake

Adını İspanya’nın San Sebastian kentine borçlu olan San Sebastian cheesecake, kıvamı ve pürüzsüz görünümü ile son derece özel ve bir o kadar da zahmetli bir yapımı olan kremalı tatlıdır.

San Sebastian’ın içine aynı normal cheesecakede olduğu gibi peynir eklenir; özellikle mascarpone peyniri mükemmel bir tat katar. Fakat bildiğimiz cheesecakelerden farklı olarak San Sebastian cheesecake, hem sossuz olmasından hem de tabanında herhangi ezilmiş kurabiye veya bisküvi bulundurmadığından dolayı daha farklı bir görünüme sahiptir.

Ek olarak, San Sebastian cheesecake, diğer cheesecakelere göre daha yüksek bir fırın derecesi ile pişirildiği için üzerinde hafif yanık görünümlü bir kabuk oluşur. Bu durum San Sebastian’a hafif yanık bir tat katmaktadır.

8. Berliner

İçi reçel dolgulu liva pastacılık berliner tatlıları

Adından da anlaşılacağı gibi Berliner tatlısı, Almanya menşeili bir kremalı tatlıdır. Şekli ve yapımı itibariyle donuta çok benzeyen Berliner, aslında Almanlar için klasik tatlı bir çörek türüdür.

Berliner, mayalanmış hamurun yağda kızartılmasından sonra içerisine reçel veya krema eklenmesi ile elde edilir. Ardından üzerine hafifçe pudra şekeri de serpiştirilerek sunuma hazırlanır.

Yapımında mayalı hamur olması nedeniyle şefleri birazcık uğraştırsa da, ortaya çıkardığı tat ile bunca zahmete değeceği de bir gerçektir.

9. Malaga

Farklı ve bir o kadar da ilgi çekici ismi ile malaga; çikolata, muz ve kremanın birleştiği mükemmel tatlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkar. Ucuza kaçıldığında ise gerçek malagadan çok uzak, sıradan bir kek ayarında genel bir tat sunması muhtemeldir.

Malaga, eğer mümkün ise güvendiğiniz ve kalitesinden emin olduğunuz bir pastaneden yenilmelidir. Böylelikle gerçek bir malaga nasıldır sorusuna karşılık bulabilirsiniz. Tadıyla hayranlık uyandıracak Malaga siparişleriniz için Liva Pastacılık’ı tercih edebilirsiniz.

10. Pavlova

Çilekli kremalı pavlova tatlısı

Özellikle hikayesi ile sıra dışı bir kremalı tatlı olan Pavlova, adını Rus bir balerin olan Anna Pavlova’dan almıştır. Rivayete göre, Anna Pavlova’nın 1926 yılında Yeni Zelanda turnesine katılması şerefine düzenlenen bir yemekte, şefin kendisini onure etmek için hazırladığı bir tatlı olarak ifade edilir.

Yapımında ise tatlının tabanı, bale eteğini ya da diğer bir adı ile tütüsünü temsil ediyorken; krem şantili kısmı ise eteğin üzerindeki ince kumaşı temsil eder. Son derece ince bir düşünce sonucu ortaya çıkan Pavlova tatlısı, günümüzde de halen tüketilen bir kremalı tatlıdır.

Bu yazımızda, sizler için nefis lezzetleri ile favoriniz olacak kremalı tatlıları ele aldık. Kahvenize ve çayınıza eşlik edecek bu lezzetler, eminiz ki bayılacağınız tatlılar arasında yerini alacaktır.

Son olarak, çeşit çeşit tatlılar ve özel tarifler için Liva Blog’u takip etmeyi unutmayın!

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar