İçeriğe atla
bogurtlenli-tartoletler

Tartolet Nedir? Tartolet ve Tartın 3 Farkı

Mevsim meyveleri ile yapıldığında ilkbahar ve yaz aylarının vazgeçilmez tatlı çeşitlerinden olan tartolet ve tartların, hemen her yaştan seveni vardır. Peki ama tartolet nedir? Tartoleti diğer hamur işi tatlılardan ayıran özellikleri hangileridir?

Lezzeti ile dikkat çeken tartolet, tart, turta ve pie gibi hamur işleri; tatlı tutkunları tarafından dahi sık sık karıştırılır. Ankara’nın gözde pastanesi Liva Pastacılık olarak zihinlerde bu konu hakkında oluşan kafa karışıklığına son verebilmek adına, yazımızda tartolet nedir sorusunu yanıtladıktan sonra tartoletin benzer tatlı çeşitleri ile arasındaki farkları sıralıyoruz.

Buna ek olarak, çay saatlerinde ağırladığınız misafirlerinize ikram edebileceğiniz şahane bir elmalı tart tarifi için Hem Göze Hem Damaklara Hitap Eden Elmalı Tart Tarifi başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Dilerseniz gelin, sözü daha fazla uzatmayalım ve ilk olarak tartolet nedir sorusunu yanıtlayalım!

Tartolet Nedir?

bogurtlenli-tartoletler

Hem göze hem de damaklara hitap eden tartoletler, başta Fransa olmak üzere dünyanın pek çok farklı ülkesinde tüketilen enfes tatlılardır. Tartolet nedir sorusunu biraz daha ayrıntılı bir biçimde ele almak gerekirse bu soruyu, tart hamuru ile hazırlanan ve içerisine krema dolgusu ilave edilerek şahane bir lezzete kavuşan tek kişilik minik tatlılar olarak yanıtlamak mümkün.

Bir lokmada bitirilebilen tartolet, özellikle de çocuklar tarafından çok sevilen bir tatlı türü olarak ön plana çıkar. Çilekli, böğürtlenli, ahududulu gibi farklı meyve çeşitleri ile hazırlanan pek çok tartolet çeşidi bulunur.

Aslında özünde en sevilen pasta çeşitlerinden biri olan tartın küçük versiyonu olan tartolet, tek tek ve küçük porsiyonlar halinde hazırlandığı için tatlı ile arası çok iyi olmayan kişiler tarafından dahi sevilerek tüketilir.

Keyif dolu sohbetlerde içilen demli bir çayın yanına da çalışma molalarında içilen bol köpüklü bir kahvenin yanına da çok yakışan tartolet, yapımı da oldukça kolay olan rengarenk bir tatlı olarak kabul edilir.

meyveli tartlar
Tart hamuru ile yapılan tartolet, yine tart kalıplarında pişirilerek hazırlanır. Çoğunlukla tatlı olarak tüketilen tartoletin bazı yerlerde tuzlu versiyonlarının da hazırlandığı bilinir.

Yazımızın bu bölümünde, tartolet nedir sorusuna yanıt verdik. Peki ama tartolet ile tart, turta ve pie gibi birbirine benzer özelliklere sahip olan tatlıların farkları neler olabilir. Bu konuya dair merak ettiklerinizi, içeriğimizin devamını okuyarak öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak, lezzeti ile zihinlerde yer eden diğer Fransız tatlıları hakkında bilgi edinmek için Ünü Tüm Dünyaya Yayılmış Fransız Tatlıları başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Tartolet ve Tartın Farkları Nelerdir?

minik tartoletler

Daha önce de değinmiş olduğumuz üzere, tartolet ve tart lezzet açısından birbirine çok benzeyen iki Fransız tatlısı. Bununla birlikte bu iki tatlının bazı özellikleri, birbirlerinden ayrılmalarına yol açıyor. Peki ama nedir bu farklar

1. Porsiyonları

Tartolet ve tartın bilinen en önemli farkı, tartoletin daha küçük porsiyonlar halinde hazırlanmasıdır. Çoğunlukla tek kişinin kolaylıkla tüketebileceği bir tatlı formunda hazırlanan tartolet, küçük porsiyonlar halinde sunulur.

2. Görünümleri

Tartolet ve tart ile ilgili bilinen bir diğer fark ise bu iki tatlının görünümüdür. Her ne kadar büyük bir farklılık olduğunu söylemek mümkün olmasa da tartolet, görünüm itibari ile tarttan daha değişik bir görünüme sahiptir.

Minyatür tatlı olarak da bilinen tartoletin porsiyonunun tarta göre daha az olduğu düşünüldüğünde tartoletin zaten tarttan daha küçük bir tatlı olduğu tahmin edilebilir. Buna ek olarak tartlar üzeri açık bir biçimde pişirilirken turtalar üstü kapalı formda yapılıp pişirilir.

Bununla birlikte, bazı Fransız tartlarının ve Amerikan paylarının üstü açık bir biçimde hazırlandığını da belirtelim.

3. Yapımında Kullanılan Ekipmanlar

sıra ile dizilmiş böğürtlenli tartoletler

Tartolet ve tartın porsiyon ve görünüm itibariyle ayrıştıklarını daha önceki maddelerde belirtmiştik. Bu maddelerle de ilişkili olarak bu iki leziz tatlıyı farklı kılan bir diğer özellikleri de yapımı esnasında kullanılan ekipmanlardır.

Her ne kadar yapımında ve elde edilen lezzetinde büyük farklılıklar olmasa da tartolet ve tart yapımında kullanılan ekipmanlar daha farklıdır.

Tek kişilik olarak hazırlanan tartoletler, çelik ya da teflon malzeme ile üretilen minik kalıplara yerleştirilerek pişirilir. Tart kalıpları ise 7-8 kişiye yetecek tart yapımına daha uygundur. Tüm bunlara ek olarak Fransa’da tek ısırımlık olarak “petit for” olarak isimlendirilen kalıplarda hazırlanan tartoletler de bulunur. Bu tarz tatlılar genellikle davet sofralarında ve tatlıların açık büfe olarak servis edildiği mekanlarda sunulur.


dilimlenmiş meyveli tart

Uzun yıllara dayanan tecrübesi ile Ankara Liva Pastanesi olarak siz değerli okuyucularımız için hazırlamış olduğumuz içeriğimizde, tartolet nedir sorusunu yanıtlayarak birbiri ile çok karıştırılan tatlı çeşitlerinin arasındaki farklara yer verdik.

Bu doğrultuda artık canınız tatlı çektiğinde minik ve leziz tartoletler ile tatlı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Öte yandan eğer tartoletin tatlı isteğinizi giderme noktasında yetersiz olacağını düşünüyorsanız, hem sevdikleriniz hem de kendiniz için leziz mi leziz tartlar sipariş edebilirsiniz.

Örneğin tatlı konusunda uzman Liva Pastacılık’ın tatlıseverler tarafından özellikle de ilkbahar aylarında en çok tercih edilen tatlı çeşidi olan tart seçenekleri, tatlı ihtiyacınıza yanıt verebilir. Hem tazeliği hem lezzeti hem de görünümü ile beğeni toplayan çilekli tart ya da meyve tutkunlarının çok sevdiği meyveli tart tatlı beklentinizi en keyifli hali ile karşılayacaktır.

Eğer evlerinizde lezzeti ile büyüleyen bir tart hazırlamak istiyorsanız da Hem Göze Hem Damaklara Hitap Eden Elmalı Tart Tarifi başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar