İçeriğe atla
baklava ve çay sunumu

Baklava Kaç Kalori? Kilo Almadan Baklava Yeme Önerileri

Baklava kalori bakımından yüksek bir tatlı mıdır sorusu, beslenmesine dikkat eden fakat damak zevkine uygun tatlardann vazgeçmek istemeyen tatlı tutkunlarının en çok merak ettiği konulardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Peki ama bir dilim baklava kaç kaloridir? Kilo almadan baklava tüketmek mümkün mü?

Bayram ve iftar sofralarının vazgeçilmezi, geleneksel Türk mutfağının en sevilen lezzetlerinden biri olan baklava; hamurdan yapılan bir şerbetli tatlı çeşididir. Bu nedenle baklava ismi duyulduğunda zihinlerde çoğu zaman “bir dilim baklava kaç kalori”, “baklava kilo aldırır mı” ya da “diyette baklava yenir mi”gibi sorular canlanır.

Oysaki binlerce yıllık tarihinde pek çok farklı kültür ile etkileşime geçen; Türk kültüründeki yeri ise her zaman ayrı olan baklava, şeker ve yağ oranı yüksek bir tatlı çeşidi olsa da bu tüketilmemesi gerektiği anlamına gelmez.

Baklava Kaç Kalori?

bir tepside yer alan baklava çeşitleri

Türkiye’nin farklı yörelerinde ünlü olmuş cevizli baklava, fıstıklı kaymaklı şöbiyet, soğuk baklava ya da sütlü Nuriye gibi pek çok farklı baklava çeşidi olduğundan söz edilebilir. Her birinin yapımında farklı malzemeler kullanılması, bu tatlıların kalori oranının da farklılaşmasına yol açar.

Baklavanın içeriği karbonhidrat, yağ ve proteinden oluşur. Baklavanın içerisinde bulunan karbonhidrat oranı %47 iken, %7’si protein ve %46’sı da yağdır.

Bir dilim baklava ise yaklaşık olarak 40 grama denk gelir. Bir porsiyon baklava, genellikle iki dilim olarak servis edilir. İki dilim baklava kaç gram sorusu, 80 gram olarak yanıtlanabilir.

Bu doğrultuda;

  • 40 gram yani bir dilim baklavanın kalorisi; 165’tir.
  • Bir porsiyon baklava ise 330-335 kaloridir.
bir tepsinin içerisinde yer alan baklava çeşitleri ve çaylar

Buna ek olarak, diğer baklava çeşitlerinin kalori miktarı ile alakalı bilmeniz gerekenleri ise aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • 1 porsiyon cevizli baklava 456 kalori
  • 1 porsiyon fıstıklı baklava 296 kalori
  • 1 porsiyon soğuk baklava 215 kalori
  • 1 dilim havuç dilimi baklava 450 kalori
  • 1 porsiyon kuru baklava 240 kalori
  • 1 porsiyon ev baklavası 280 kalori
  • 1 porsiyon sütlü Nuriye 383 kalori

Baklava kalori oranı yüksek olması nedeniyle, özellikle de diyet yapan kişilerin tüketmeden önce kendi kendilerine “acaba yesem mi ki” diye sorduğu bir tatlı çeşidi. Baklavanın kalori oranını etkileyen en önemli faktör ise içerisinde bulunan karbonhidrat miktarı.

Öte yandan bir adet baklavanın, vücudun ihtiyaç duyduğu demirin %3’ünü; sodyumun %1.5’ini ve kalsiyumun %1’ini karşıladığı biliniyor. Peki ama baklava kilo aldırır mı? Diyette baklava yenir mi? Gelin, bu sorulara da birlikte yanıt bulalım.

Buna ek olarak, dünya coğrafyasında ün kazanan baklavanın tarihine dair merak ettikleriniz için Türk Mutfağının En Özel Lezzetlerinden Baklava Tarihi başlıklı içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

Baklava Kilo Aldırır Mı?

baklava tabağı

Kilonuza dikkat ettiğiniz için sevdiğiniz tatlılardan uzak durmanız gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Eğer öyle ise bu düşüncenizin aslında yersiz olduğunu belirtelim.

Kilo almak istemeyen ya da yediklerine dikkat eden tatlı severlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de baklava kilo aldırır mı sorusudur. Ağızda dağılan lezzetine hayır diyebilmenin oldukça zor olduğunu düşündüğümüz baklava, karbonhidrat ve yağ bakımından zengin bir tatlı çeşidi olması nedeniyle kontrollü olarak tüketilmediği takdirde tüm besinler gibi kilo aldırabilir.

Öte yandan düzenli olarak yapılan egzersiz ile desteklendiğinde baklavanın kilo aldırmasının önüne geçmek de mümkündür.

Kilo Almadan Baklava Yeme Önerileri

bir tabakta duran çeşitli baklava çeşitleri

Türk kültürünün en nadide lezzetlerinden biri olan baklava, başta bayram ziyaretleri olmak üzere Kurban ve Ramazan bayramlarının, kız isteme törenlerinin ve özel misafirlerin ağırlandığı davetlerin vazgeçilmez ikramı olarak öne çıkıyor.

Kahvenin yanında en çok yakışan ikramlıklardan biri olan baklava, kendine has lezzeti ile 7’den 70’e herkesin favori tatlısı olarak sofraların baş tacı edilmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra kilo vermek isteyen ve mevcut kilosunu korumak isteyenler baklava tüketimine genellikle soru işareti ile yaklaşıyorlar.

Oysaki daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi baklava, tıpkı diğer besin türleri gibi kontrollü olarak tüketildiği takdirde herhangi bir probleme neden olmaz. Peki doya doya, kilo almadan baklava tüketebilmek için nelere dikkat edilmelidir? İşte yanıtı!

Tüketim Miktarına Dikkat Edin

Yazımızın genelinde de sözünü etmiş olduğumuz gibi diğer tatlı ve pasta çeşitleri gibi baklava da aşırıya kaçmadan tüketilmesi gereken bir besindir. Bu doğrultuda baklava tüketiminde kontrollü davranmanızı, tüketmeden önce baklavanın kalori miktarını doğru hesaplamanızı ve buna göre yemenizi tavsiye ederiz.

Doğru Saatleri Tercih Edin

baklava ve çay

Tüketilen besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlayan vücut metabolizmasının çalışma hızı, günün her saatinde aynı değildir. Yani, günün bazı saatlerinde metabolizmamız daha hızlı çalışır ve tüketilen besinler çok daha hızlı bir biçimde enerjiye dönüşür.

Bu doğrultuda sizler de, metabolizmanızın en çok kalori yaktığı zaman dilimini keşfederek baklava, çikolata ve kuruyemiş gibi kalori miktarı yüksek besinleri bu saatlerde tüketmeye özen gösterebilirsiniz.

Spor ve Egzersizi İhmal Etmeyin

Rutin olarak yapılan spor ve egzersizler hem kilonuzu korumanıza hem de sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Bu nedenle yalnızca baklava tükettiğiniz zamanlarda değil, her daim spor yapmayı yaşantınızın vazgeçilmez bir alışkanlığı haline getirmelisiniz.

Buna ek olarak tüketmiş olduğunuz bir porsiyon baklavanın ardından yüzmek, tempolu yürüyüş yapmak, bisiklet binmek veya futbol oynamak yapabileceğiniz egzersizler arasındadır.

Kalorisi Düşük Baklava Çeşitlerini Tüketin

soğuk baklava

Türk mutfağının en sevilen tatlı çeşitleri arasında bulunan baklava pek çok farklı çeşidi olan bir tatlı türüdür. Bu doğrultuda eğer baklava kalori oranı yüksek bir tatlı diye düşünüyorsanız, lezzeti geleneksel cevizli baklavayı aratmayacak alternatiflere de yönelebilirsiniz.

Örneğin hafif oluşu ile özellikle de yaz aylarında tatlı severlerin vazgeçilmezi olan soğuk baklava kalori miktarı daha düşük ve baklavaya alternatif olarak tüketilebilecek bir baklava çeşididir. Buna ek olarak sütlü Nuriye de, oldukça hafif ve farklı damak zevklerini mutlu edebilecek şahane bir tatlı türüdür.

Bu yazımızda, geleneksel Türk mutfağının baştacı olan baklava kalori oranına dair merak edilenlere yanıt verdik ve tatlı severlerin baklava lezzetinden mahrum kalmalarını engelleyecek önerileri sıraladık.

geleneksel baklava çeşitleri ve bakır fincanlar

Önerilerimizi dikkate alarak, kilo almaktan korkmadan, aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte tüketmeye devam edebilirsiniz. Dilerseniz, baklava tarifi ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğrendikten sonra baklavayı evlerinizde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Öte yandan gerçek bir baklava lezzeti arıyorsanız Liva’nın tecrübeli şefleri tarafından incelikle hazırlanan baklava çeşitlerini deneyebilirsiniz. Türk kültürünün en özel lezzetlerini bulabileceğiniz Liva mutfağında, lezzete ve keyfe doyabilirsiniz!

Pastacılık dünyasına dair ufkunuzu açacak keyifli ve bilgilendirici diğer içeriklerimiz için Liva Blog’u ziyaret edebilirsiniz.

Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar