İçeriğe atla
kız isteme töreni sırasında Türk kahvesi sunumu

Kız İsteme Töreni Nasıl Gerçekleştirilir?

Geçmiş yıllardan günümüze dek varlığını devam ettiren kız isteme geleneği, birlikte yeni bir hayata başlayacak çiftlerin attığı ilk adımlardan bir tanesidir. Peki kız isteme nasıl olur? Ülkemizde her gelenek gibi yörelere göre farklılık gösterdiği bilinen kız isteme merasiminin olmazsa olmazları nelerdir?

İçeriğimizde, hem çiftler hem de aileleri için oldukça heyecanlı bir sürecin başlangıcı olarak kabul edilen kız isteme töreni hakkında merak edilenleri sıralıyoruz. Yazımızı sonuna dek okuyarak oldukça eski olduğu bilinen fakat kültürel değerlere önem veren yaşatmaya devam ettiği kız isteme merasimine dair bilmeniz gereken tüm ayrıntıları öğrenebilirsiniz!

Kız İsteme Töreni Nasıl Olur?

Misafirlere Türk kahvesi ikram eden gelin adayı

Hem gelin ve damat adayı hem de aileleri ve yakın dostları için kimi zaman stresli, çoğu zaman da heyecanlı olan kız isteme sürecinde, özellikle de daha önce böyle bir organizasyona katılmamış olan genç çiftlerin akıllarında bazı sorular oluşabiliyor.

Kız isteme töreni, çağın değişmesi ile birlikte bazı değişikliklere uğramış olsa da Türk kültürünün en eski adetlerinden biri olarak varlığını halen sürdürmektedir. Aile üyeleri tarafından önceden belirlenen bir tarihte, damat adayı ve ailesinin gelin adayının ailesinin evini ziyaret ederek kızları ile oğullarının evlenmeleri için müsade istemeleri, kız isteme nedir sorusunun en kısa açıklamasıdır.

Daha önce birbirini tanıma fırsatı olmamış ailelerin birbirlerini tanımalarına vesile olan kız isteme töreni, çoğu zaman yalnızca evlenecek çift ve aile büyüklerinin katılımı ile gerçekleştirilir. Bununla birlikte günümüzde bazı çiftler kız isteme merasimi ve nişan töreninin bir arada gerçekleştirildiği daha büyük çaplı organizasyonlar tercih etmektedir.

pembe güller
Kız isteme nasıl olur sorusu ise şu şekilde yanıtlanabilir; çiftlerin evlenmeye karar vermelerinin ardından damat ve ailesi, isteme çiçeği ve çikolatası ile birlikte gelinin ailesinin evine giderler.

Aile büyükleri bir araya geldiklerinde, eğer daha önceden tanışıklıkları yok ise tanışırlar. Ardından gelin ve ailesi tarafından hazırlanan yiyecek ve atıştırmalıklar misafirlere ikram edilir. Ev sahipleri ve misafirler arasında kurulan koyu sohbet devam ederken gelin adayı herkese kahve ikram eder. Damada tuzlu kahve ikram edilmesi ise kız isteme seremonisinin olmazsa olmazlarından biridir.

Yiyecekler yenilip kahveler içildikten sonra erkek tarafının en büyüğü gelin adayını babasından ya da ailenin en büyüğünden ister. Kız isteme konuşmasının ardından aileler çiftin evliliklerini onaylar. Müstakbel gelin ve damat, aile üyelerinin ellerini tek tek öpüp tebrikleri kabul ettikten sonra yüzükler takılır.

Kız isteme nasıl olur sorusunu kısaca yanıtladık. Fakat elbette, kız isteme töreni ile ilgili gereklilikler yalnızca sözünü etmiş olduklarımızdan ibaret değil…

Eğer siz de yakın zamanda sevdiğiniz kişi ile dünya evine girmeye hazırlanıyor ve kız isteme töreninin diğer detayları ile ilgili merak ettiklerinizi öğrenmek istiyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilir; bu konuya dair belki de daha önce hiç duymadığınız pek çok yeni şey öğrenebilirsiniz!

Buna ek olarak bu özel günde, müstakbel eşinize duyduğunuz sevgiyi sembollerle ifade etmek istiyorsanız Geçmişten Bugüne Aşk Sembolleri ve Anlamları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kız İstemeye Giderken Neler Götürülür?

Birlikte mutlu bir yuva kurmak isteyen çiftlerin, bu kararları ile ilgili ailelerinin de onayını aldıkları kız isteme töreninde hem kız hem de erkek tarafını hummalı bir hazırlık süreci beklediği bir gerçek… Peki ama kız istemeye giderken neler götürülür? İşte yanıtı!

1. Kız İsteme Çiçeği

kırmızı gül buketiDamat adayı tarafından evleneceği kişiye verilen isteme çiçeği, hiç kuşkusuz kız isteme törenlerinin yıldızıdır. Kız isteme çiçeği ile nasıl olmalıdır sorusuna ise aşağıdaki gibi yanıt vermek mümkün:

  • Kız isteme çiçeği taze ve canlı çiçeklerden oluşmalıdır. Kırmızı güller, mis kokulu şakayıklar ya da zarifliği ile beğeni toplayan orkideler ise kız isteme törenlerinde en çok tercih edilen çiçekler arasındadır.
  • İsteme çiçeği olarak tercih edilen çiçeğin, güzel kokulu olması ve şık görünmesi önemlidir.
  • Eğer nişan ve kız isteme töreninin birlikte yapılması planlandı ise çiçek seçiminin nişan pastası ya da nişan masası ile uyumlu olmasına dikkat etmek daha doğru olacaktır.

Buna ek olarak, nişan organizasyonlarına renk katan nişan pastasının seçimine dair bilmeniz gerekenler için Nişan Organizasyonları için Nişan Pastası Seçimi başlıklı yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

2. Kız İsteme Çikolatası

kalpli kız isteme çikolatasıAile üyeleri kahvelerini içerken ikram edilen kız isteme çikolatası da kız isteme merasiminde önem verilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Bu doğrultuda kız isteme çikolatasının taze ve kaliteli olduğundan emin olunmalıdır.

Buna ek olarak isteme töreni için çikolata seçiminde tek bir çikolata türüne ağırlık verilebileceği gibi badem şekeri, madlen çikolata, kalıp çikolata gibi farklı çikolata türlerinden oluşan bir hediyelik çikolata paketi de yaptırılabilir.

3. Kız İsteme Gondolu

Kız isteme törenlerinde çikolata yerine götürülebilecek bir diğer alternatif de gümüş gondollardır. İçerisinde türlü çikolata çeşidinin yer aldığı kız isteme gondolları genellikle kaliteli ve şık görünümü ile dikkat çeker.

Kız İsteme Töreninde Ne İkram Edilir?

Kız isteme törenlerinde hiç kuşkusuz damat ve ailesi kadar gelin ve ailesinin evini de tatlı bir telaş sarar. Peki kız isteme töreninde gelen konuklara ne ikram edilir?

1. Atıştırmalıklar

kız isteme ikramlıklarıGenellikle akşam saatlerinde gerçekleştirilen kız isteme merasimlerinde, kız tarafı damat adayını ve ailesini en iyi şekilde ağırlamak ister. Bu doğrultuda hem midelerini rahatsız etmeyecek hem de açlıklarını dindirecek kek, poğaça gibi lezzetli atıştırmalıklar çay veya başka bir içecek eşliğinde servis edilebilir.

2. Türk Kahvesi

Türk kahvesi sunumu

Bol köpüklü bir fincan Türk kahvesi, bu önemli merasimde aile üyelerinin içerisindeki heyecanı ve üzerindeki gerginliği alan en önemli ikramlıklardandır. Buna ek olarak Türk kahvesi, damat adayı için ise hem keyifli hem de stres getiren bir sembolik anlam taşır.

Kültürümüzde pek çok yörede sürdürülen tuzlu kahve geleneğinde, gelinin kendi elleriyle içerisine tuz serperek yaptığı Türk kahvesini damadın sonuna kadar içmesi beklenir.

Gelin adayı, Türk kahvelerini ikram ederken, damadın getirdiği çikolatayı da sunmayı unutmamalıdır.

Kahvenin yanında ikram edilebilecek lezzetlerin hangileri olduğunu öğrenmek için Misafirleriniz İçin 8 Kahve Yanı İkramlık Fikri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

3. Tatlı

baklavaKahveler içilip söz yüzükleri takıldıktan sonra bu mutlu anı lezzetli mi lezzetli bir tatlı ile taçlandırmak kız isteme merasiminin en güzel ayrıntılarından bir tanesidir. Tatlı seçiminde geleneksel Türk mutfağının en özel lezzetlerinden cevizli baklava tercih edilebileceği gibi soğuk baklava, sütlü Nuriye gibi daha hafif tatlı alternatifleri de değerlendirilebilir.

Bu doğrultuda, hem tazeliği hem de lezzeti ile misafirlerinizi memnun edecek en güzel baklava çeşitleri için her daim Liva Pastacılık kalitesini tercih edebileceğinizi hatırlatalım. Buna ek olarak, kız isteme çikolatası için en taze ve kaliteli çikolata çeşitlerini de Liva’da bulabilirsiniz.

kız isteme merasiminde yüzük takma seremonisi
Ankara’da en leziz tatlı ve çikolata çeşitlerinin adresi Liva Pastacılık olarak, bu içeriğimizde kız isteme nasıl olur sorusunu tüm ayrıntıları ile ele aldık. Sözünü ettiğimiz detayları göz önünde bulundurarak hem siz hem sevdiğiniz hem de aileler için oldukça heyecanlı olacağını düşündüğümüz bu merasimi eksiksiz bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz.


Önceki Makale Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar Diyet Bozmayan Kalorisi Düşük Tatlılar